Jedynie prawda jest ciekawa


Skandaliczna decyzja prokuratury

05.10.2011

Śledztwo w związku z podejrzeniem znieważenia Gajadhura w Esce Rock prokuratura umorzyła w piątek. Chodzi o audycję "Poranny WF", prowadzoną przez Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, z 25 maja. W połowie czerwca Gajadhur złożył zawiadomienie do prokuratury, w którym zarzucił dziennikarzom znieważenie go z powodu przynależności rasowej oraz pomówienie za pośrednictwem mediów.

Gajadhur w przesłanym w środę PAP oświadczeniu poinformował, że odwoła się od decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa. Zaznaczył, że w dalszym ciągu uważa, iż Wojewódzki i Figurski dopuścili się "znieważenia osób o ciemnym kolorze skóry, a także zniesławienia jego osoby".

Poinformował także, że w audycji Eski Rock wyemitowanej w poniedziałek Wojewódzki ponownie szydził z prawa, informując m.in. słuchaczy, że podobno Gajadhur jest na czarnej liście PiS-u w Warszawie. "Zatem konsekwentnie, ponownie - tym razem w poczuciu bezkarności - pan Wojewódzki w cyniczny sposób rozpowszechnia rasistowskie komentarze" - napisał pokrzywdzony. Gajadhur startuje w najbliższych wyborach parlamentarnych do Sejmu z listy PiS.

Gajadhur złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Południe. Postępowanie w sprawie dotyczącej znieważenia z powodu przynależności rasowej prokuratura umorzyła wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, z kolei kwestie
pomówienia umorzono z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu. Oprócz odwołania się od decyzji prokuratorskiej o umorzeniu, pokrzywdzony może też złożyć w sprawie prywatny akt oskarżenia.

Wcześniej skargę w sprawie audycji Gajadhur skierował do Rady Etyki Mediów i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. REM na początku czerwca oceniła, że doszło do drastycznej demonstracji ksenofobii, a prowadzący poranny program Wojewódzki i Figurski znieważyli obraźliwymi i
rasistowskimi sformułowaniami Gajadhura.

"Proponując, >>zadzwońmy do Murzyna<<, sugerowali, że telefon pana G. działa w >>buszmeńskiej sieci dla czarnych<<. Naigrywając się z pochodzenia wywołanej publicznie osoby, dziennikarze używali m.in. zwrotów: >>krajowy rejestr Murzynów<<, >>audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział ku klux klanu<<" - podkreślała REM.

REM uznała to za przejaw rasizmu. Zaznaczyła, że miał on miejsce na antenie ogólnopolskiej rozgłośni radiowej. "Nie usprawiedliwia go satyryczny charakter audycji, bo demonstrowanie rasizmu wykracza poza granice satyry i etycznego dziennikarstwa".

Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała w ubiegłym tygodniu PAP, że przewodniczący Rady nie podjął jeszcze decyzji w sprawie skargi złożonej przez Gajadhura. - Sprawa jest w toku, nie ma tu żadnych opóźnień - stwierdziła.

Odnosząc się do tej kwestii Gajadur powiedział wówczas, że dziwi go, iż jego skargę KRRiT rozpatruje tak długo. - W połowie sierpnia przekazano mi telefonicznie w wydziale skarg i wniosków Rady, że sprawa wkrótce się zakończy - dodał.

Prezes Eski Rock Bogusław Potoniec i dyrektor programowy stacji Marcin Bisiorek w oświadczeniu z początku czerwca wyjaśniali, że według nich program miał charakter satyryczny, a intencją autorów było "obnażenie i krytyka pokutujących w części naszego społeczeństwa zachowań ksenofobicznych".

Matka Alvina Gajadhura jest Polką, ojciec Hindusem. Gajadhur od urodzenia mieszka w Polsce.

PAP
[fot. PAP/Paweł Kula]

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook