Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Skandaliczna decyzja prokuratury

05.10.2011

Śledztwo w związku z podejrzeniem znieważenia Gajadhura w Esce Rock prokuratura umorzyła w piątek. Chodzi o audycję "Poranny WF", prowadzoną przez Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, z 25 maja. W połowie czerwca Gajadhur złożył zawiadomienie do prokuratury, w którym zarzucił dziennikarzom znieważenie go z powodu przynależności rasowej oraz pomówienie za pośrednictwem mediów.

Gajadhur w przesłanym w środę PAP oświadczeniu poinformował, że odwoła się od decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa. Zaznaczył, że w dalszym ciągu uważa, iż Wojewódzki i Figurski dopuścili się "znieważenia osób o ciemnym kolorze skóry, a także zniesławienia jego osoby".

Poinformował także, że w audycji Eski Rock wyemitowanej w poniedziałek Wojewódzki ponownie szydził z prawa, informując m.in. słuchaczy, że podobno Gajadhur jest na czarnej liście PiS-u w Warszawie. "Zatem konsekwentnie, ponownie - tym razem w poczuciu bezkarności - pan Wojewódzki w cyniczny sposób rozpowszechnia rasistowskie komentarze" - napisał pokrzywdzony. Gajadhur startuje w najbliższych wyborach parlamentarnych do Sejmu z listy PiS.

Gajadhur złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Południe. Postępowanie w sprawie dotyczącej znieważenia z powodu przynależności rasowej prokuratura umorzyła wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, z kolei kwestie
pomówienia umorzono z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu. Oprócz odwołania się od decyzji prokuratorskiej o umorzeniu, pokrzywdzony może też złożyć w sprawie prywatny akt oskarżenia.

Wcześniej skargę w sprawie audycji Gajadhur skierował do Rady Etyki Mediów i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. REM na początku czerwca oceniła, że doszło do drastycznej demonstracji ksenofobii, a prowadzący poranny program Wojewódzki i Figurski znieważyli obraźliwymi i
rasistowskimi sformułowaniami Gajadhura.

"Proponując, >>zadzwońmy do Murzyna<<, sugerowali, że telefon pana G. działa w >>buszmeńskiej sieci dla czarnych<<. Naigrywając się z pochodzenia wywołanej publicznie osoby, dziennikarze używali m.in. zwrotów: >>krajowy rejestr Murzynów<<, >>audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział ku klux klanu<<" - podkreślała REM.

REM uznała to za przejaw rasizmu. Zaznaczyła, że miał on miejsce na antenie ogólnopolskiej rozgłośni radiowej. "Nie usprawiedliwia go satyryczny charakter audycji, bo demonstrowanie rasizmu wykracza poza granice satyry i etycznego dziennikarstwa".

Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała w ubiegłym tygodniu PAP, że przewodniczący Rady nie podjął jeszcze decyzji w sprawie skargi złożonej przez Gajadhura. - Sprawa jest w toku, nie ma tu żadnych opóźnień - stwierdziła.

Odnosząc się do tej kwestii Gajadur powiedział wówczas, że dziwi go, iż jego skargę KRRiT rozpatruje tak długo. - W połowie sierpnia przekazano mi telefonicznie w wydziale skarg i wniosków Rady, że sprawa wkrótce się zakończy - dodał.

Prezes Eski Rock Bogusław Potoniec i dyrektor programowy stacji Marcin Bisiorek w oświadczeniu z początku czerwca wyjaśniali, że według nich program miał charakter satyryczny, a intencją autorów było "obnażenie i krytyka pokutujących w części naszego społeczeństwa zachowań ksenofobicznych".

Matka Alvina Gajadhura jest Polką, ojciec Hindusem. Gajadhur od urodzenia mieszka w Polsce.

PAP
[fot. PAP/Paweł Kula]
Słowa kluczowe:

Gajadhur

,

prokuratura

,

PiS

,

skandal

,

decyzja

Warto poczytać

 1. Zgromadzenieposlowisenatorow22grudnia201501 23.05.2017

  Sondaż: PiS nadal liderem z 35 proc. poparciem

  - 35 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public.

 2. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 3. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 4. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 5. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 6. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 7. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 8. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook