Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Skandaliczna decyzja prokuratury

05.10.2011

Śledztwo w związku z podejrzeniem znieważenia Gajadhura w Esce Rock prokuratura umorzyła w piątek. Chodzi o audycję "Poranny WF", prowadzoną przez Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, z 25 maja. W połowie czerwca Gajadhur złożył zawiadomienie do prokuratury, w którym zarzucił dziennikarzom znieważenie go z powodu przynależności rasowej oraz pomówienie za pośrednictwem mediów.

Gajadhur w przesłanym w środę PAP oświadczeniu poinformował, że odwoła się od decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa. Zaznaczył, że w dalszym ciągu uważa, iż Wojewódzki i Figurski dopuścili się "znieważenia osób o ciemnym kolorze skóry, a także zniesławienia jego osoby".

Poinformował także, że w audycji Eski Rock wyemitowanej w poniedziałek Wojewódzki ponownie szydził z prawa, informując m.in. słuchaczy, że podobno Gajadhur jest na czarnej liście PiS-u w Warszawie. "Zatem konsekwentnie, ponownie - tym razem w poczuciu bezkarności - pan Wojewódzki w cyniczny sposób rozpowszechnia rasistowskie komentarze" - napisał pokrzywdzony. Gajadhur startuje w najbliższych wyborach parlamentarnych do Sejmu z listy PiS.

Gajadhur złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Południe. Postępowanie w sprawie dotyczącej znieważenia z powodu przynależności rasowej prokuratura umorzyła wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, z kolei kwestie
pomówienia umorzono z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu. Oprócz odwołania się od decyzji prokuratorskiej o umorzeniu, pokrzywdzony może też złożyć w sprawie prywatny akt oskarżenia.

Wcześniej skargę w sprawie audycji Gajadhur skierował do Rady Etyki Mediów i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. REM na początku czerwca oceniła, że doszło do drastycznej demonstracji ksenofobii, a prowadzący poranny program Wojewódzki i Figurski znieważyli obraźliwymi i
rasistowskimi sformułowaniami Gajadhura.

"Proponując, >>zadzwońmy do Murzyna<<, sugerowali, że telefon pana G. działa w >>buszmeńskiej sieci dla czarnych<<. Naigrywając się z pochodzenia wywołanej publicznie osoby, dziennikarze używali m.in. zwrotów: >>krajowy rejestr Murzynów<<, >>audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział ku klux klanu<<" - podkreślała REM.

REM uznała to za przejaw rasizmu. Zaznaczyła, że miał on miejsce na antenie ogólnopolskiej rozgłośni radiowej. "Nie usprawiedliwia go satyryczny charakter audycji, bo demonstrowanie rasizmu wykracza poza granice satyry i etycznego dziennikarstwa".

Rzeczniczka KRRiT Katarzyna Twardowska powiedziała w ubiegłym tygodniu PAP, że przewodniczący Rady nie podjął jeszcze decyzji w sprawie skargi złożonej przez Gajadhura. - Sprawa jest w toku, nie ma tu żadnych opóźnień - stwierdziła.

Odnosząc się do tej kwestii Gajadur powiedział wówczas, że dziwi go, iż jego skargę KRRiT rozpatruje tak długo. - W połowie sierpnia przekazano mi telefonicznie w wydziale skarg i wniosków Rady, że sprawa wkrótce się zakończy - dodał.

Prezes Eski Rock Bogusław Potoniec i dyrektor programowy stacji Marcin Bisiorek w oświadczeniu z początku czerwca wyjaśniali, że według nich program miał charakter satyryczny, a intencją autorów było "obnażenie i krytyka pokutujących w części naszego społeczeństwa zachowań ksenofobicznych".

Matka Alvina Gajadhura jest Polką, ojciec Hindusem. Gajadhur od urodzenia mieszka w Polsce.

PAP
[fot. PAP/Paweł Kula]
Słowa kluczowe:

Gajadhur

,

prokuratura

,

PiS

,

skandal

,

decyzja

Warto poczytać

 1. prezespisjkaczynski 22.01.2017

  Prezes PiS: Dwukadencyjność ma ograniczyć układy

  "Struktura przygotowująca wybory samorządowe musi być dynamiczna" – mówił Jarosław Kaczyński do działaczy PiS w Opolu.

 2. mid-epa05740012 22.01.2017

  Spotkanie Duda-Trump możliwe wiosną w Brukseli

  "Niewykluczone, że pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w Brukseli wiosną tego roku podczas nadzwyczajnego szczytu NATO”.

 3. 221117 22.01.2017

  Kaczyński: Chętnie przyjmę pomoc Trumpa

  - Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku Tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przed wszystkim na siebie - powiedział prezes PiS.

 4. amerykanskaciezarowkapiaski 22.01.2017

  Wypadek amerykańskiej ciężarówki wojskowej

  "Kierowca ciężarówki przewożącej amunicję treningową do czołgów M-1 Abrams nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych”.

 5. CHAD100615131t557972d5m800x637f0189 22.01.2017

  Szczerski na początku lutego uda się do Waszyngtonu

  - Z początkiem lutego w imieniu prezydenta jadę do Waszyngtonu - poinformował w niedzielę prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 6. mid-17120104 22.01.2017

  Szydło: Prognozy na 2017 r. są bardzo obiecujące

  - Te prognozy, które są, są bardzo obiecujące. Od drugiego kwartału dynamika będzie jeszcze lepsza – powiedziała premier Beata Szydło.

 7. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 8. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook