Jedynie prawda jest ciekawa


Skąd te 10 procent Palikota

10.10.2011

Gdy Janusz Palikot zapowiadał, że jego ugrupowanie będzie miało kilkanaście procent poparcia, chyba wszyscy traktowali to, jak podbijanie politycznych emocji. Tymczasem, według danych z 90 proc. obwodów możemy śmiało powiedzieć, że Ruch Poparcia Palikota będzie trzecią siłą w Sejmie, wprowadzając tam około 40 posłów. Jego popularność dla portalu Stefczyk.info analizuje prof. Zdzisław Krasnodębski

„Zwolennicy Palikota ujawnili się na Krakowskim Przedmieściu, gdy drwiono z krzyża i modlących się ludzi” – przypomina prof. Zdzisław Krasnodębski. Permisywizm obyczajowy, silny antyklerykalizm, ułuda wolności gospodarczej, zapatrzenie w lidera urządzającego efektowne inscenizacje plus wsparcie i sympatia mediów – to zdaniem prof. Krasnodębskiego złożyło się na sukces ruchu Palikota.

Pracownia TNS OBOP przygotowała dla telewizji TVN 24 oraz TVP szczegółowe badanie, kim są wyborcy polityka od „świńskiego łba i sztucznego penisa”. Okazuje się, że swój sukces zawdzięcza on ośrodkom wiejskim i małym miasteczkom poniżej 50 tys. mieszkańców (na obu tych terenach skupia się w sumie dwie trzecie elektoratu Palikota).

Zdecydowana większość jego elektoratu to mężczyźni (63,1 proc). Jeśli chodzi o wiek wyborców RPP, to aż dwie trzecie tej grupy stanowią ludzie w wieku 25-39. W ogromnej większości są to ludzie z wykształceniem średnim i pomaturalnym (45,4 proc.).

Prof. Krasnodębski podkreśla, że socjologiczny obraz grupy zwolenników Palikota jest miarodajny. „Młodzi ludzie wychowani na kulturze masowej i tabloidach, chcący się wyrwać ze swoich małych środowisk, są podatni na chwytliwe socjotechniczne hasła. Młodym mężczyznom może imponować przedsiębiorczy, niezależny Palikot” – mówi nam socjolog. „Agresja i wulgaryzm to niestety coraz częstsza cecha coraz większej grupy polskiej młodzieży. Ujawniła się na Krakowskim Przedmieściu, a Palikot ją zagospodarował” – dodaje.

Ciekawostką jest fakt, że prawie połowa elektoratu Palikota popierała w 2007 r. PO, a w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, aż 66, 3 proc. niedzielnych wyborców posła z Biłgoraja oddała głos na Bronisława Komorowskiego. TNS OBOP badał wyborców bezpośrednio po ich wyjściu z lokalu wyborczego.

MM

[Fot. J. Palikot, J. Urban, PAP/Bartłomiej Zborowski]


Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook