Jedynie prawda jest ciekawa

Skąd te 10 procent Palikota

10.10.2011

Gdy Janusz Palikot zapowiadał, że jego ugrupowanie będzie miało kilkanaście procent poparcia, chyba wszyscy traktowali to, jak podbijanie politycznych emocji. Tymczasem, według danych z 90 proc. obwodów możemy śmiało powiedzieć, że Ruch Poparcia Palikota będzie trzecią siłą w Sejmie, wprowadzając tam około 40 posłów. Jego popularność dla portalu Stefczyk.info analizuje prof. Zdzisław Krasnodębski

„Zwolennicy Palikota ujawnili się na Krakowskim Przedmieściu, gdy drwiono z krzyża i modlących się ludzi” – przypomina prof. Zdzisław Krasnodębski. Permisywizm obyczajowy, silny antyklerykalizm, ułuda wolności gospodarczej, zapatrzenie w lidera urządzającego efektowne inscenizacje plus wsparcie i sympatia mediów – to zdaniem prof. Krasnodębskiego złożyło się na sukces ruchu Palikota.

Pracownia TNS OBOP przygotowała dla telewizji TVN 24 oraz TVP szczegółowe badanie, kim są wyborcy polityka od „świńskiego łba i sztucznego penisa”. Okazuje się, że swój sukces zawdzięcza on ośrodkom wiejskim i małym miasteczkom poniżej 50 tys. mieszkańców (na obu tych terenach skupia się w sumie dwie trzecie elektoratu Palikota).

Zdecydowana większość jego elektoratu to mężczyźni (63,1 proc). Jeśli chodzi o wiek wyborców RPP, to aż dwie trzecie tej grupy stanowią ludzie w wieku 25-39. W ogromnej większości są to ludzie z wykształceniem średnim i pomaturalnym (45,4 proc.).

Prof. Krasnodębski podkreśla, że socjologiczny obraz grupy zwolenników Palikota jest miarodajny. „Młodzi ludzie wychowani na kulturze masowej i tabloidach, chcący się wyrwać ze swoich małych środowisk, są podatni na chwytliwe socjotechniczne hasła. Młodym mężczyznom może imponować przedsiębiorczy, niezależny Palikot” – mówi nam socjolog. „Agresja i wulgaryzm to niestety coraz częstsza cecha coraz większej grupy polskiej młodzieży. Ujawniła się na Krakowskim Przedmieściu, a Palikot ją zagospodarował” – dodaje.

Ciekawostką jest fakt, że prawie połowa elektoratu Palikota popierała w 2007 r. PO, a w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, aż 66, 3 proc. niedzielnych wyborców posła z Biłgoraja oddała głos na Bronisława Komorowskiego. TNS OBOP badał wyborców bezpośrednio po ich wyjściu z lokalu wyborczego.

MM

[Fot. J. Palikot, J. Urban, PAP/Bartłomiej Zborowski]


Warto poczytać

 1. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 2. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 3. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 4. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

 5. Gdansk19102017YT 19.10.2017

  Pościg jak z filmu akcji. Bilans? Roztrzaskany samochód i ranni policjanci [WIDEO]

  6 gdańskich policjantów doznało niegroźnych obrażeń w efekcie pościgu za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna był nietrzeźwy: uciekając uderzył w trzy auta, w tym dwa radiowozy, zatrzymał się dopiero gdy jego auto wpadło na przydrożne bariery.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook