Jedynie prawda jest ciekawa


Skąd się biorą "polskie obozy"

15.09.2012

Uczniowie w zagranicznych szkołach nie uczą się prawie niczego o historii Polski. Mały Francuz uczy się z podręcznika historii o "polskich obozach", mały Niemiec przeczyta co najwyżej dwa zdania o Powstaniu Warszawskim. Dzieci białoruskie widzą w nas wrogów. Stąd się biorą "polskie obozy" - pisze "Nasz Dziennik".

Z badań wynika, że to podręcznik pozostaje głównym środkiem służącym nauczaniu historii. Dotąd to raczej polscy badacze weryfikowali zawartość podręczników innych państw. Stąd pomysł, aby oceny dokonali zagraniczni badacze. Efekt prac został zaprezentowany podczas sesji "Dzieje Polski w zagranicznych podręcznikach do nauczania historii", odbywającej się w ramach II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie.

W niemieckich podręcznikach ważne fakty z historii Polski są zawierane w kilku zdaniach. Poziom informacji na temat Polski jest minimalny. To m.in. rezultat cięć programowych, ale analiza pokazuje, że wątki dotykające stosunków polsko-niemieckich umieszcza się w kontekście szerszym, europejskim - pisze gazeta.

Z kolei we francuskich książkach do historii Polska pokazywana jest przez pryzmat ideologii komunistycznej. Stalinizm jest np. kontrastowany ze zbrodniczym, ekspansywnym nazizmem i ukazywany nawet jako pacyfistyczny. Francuscy uczniowie mogą przeczytać, że to w Polsce był faszyzm, a Katyń czy Powstanie Warszawskie właściwie nie istnieją. Dla Francuzów II wojna światowa zasadniczo zaczyna się w 1941 roku, a data 17 września 1939 roku nie jest w ogóle odnotowywana. We francuskich podręcznikach jest mowa o polskich, a nie niemieckich obozach. Trudno się więc dziwić, że tan sam termin powtarzają dziennikarze, którzy historii uczyli się z tych książek. Według tych podręczników walnego udziału w upadku komunizmu nie mieli Polacy - Jan Paweł II czy Anna Walentynowicz, ani nawet Lech Wałęsa - tylko... Michaił Gorbaczow.

Jak czytamy w "Naszym dzienniku" taka sytuacja to wynik zmian, jakie wprowadzono nie tylko w Niemczech, ale i we Francji oraz Wielkiej Brytanii, gdy okazało się, że na skutek "wypierania wątków narodowych" obywatele "czują więź ze swoim regionem i Europą". Postanowiono wówczas maksymalnie eksponować własne dzieje kosztem dziejów powszechnych. W dziejach Rosji np. polecono stosować zasadę, aby promować to, co pomaga w eksponowaniu wielkości kraju.

Z kolei edukacja historyczna na Białorusi działa na usługach polityki. Panuje w niej wymuszone przekonanie, że wszystko, co na Białorusi, jest białoruskie, a oddziaływanie Polski na ten kraj ma wyłącznie negatywne skutki. Podręczniki nie są środkiem konsolidacji nacji, ale pogłębiają rozłam, dominuje polityka resowietyzacji.

Poprawia się natomiast sytuacja w nauce historii na Litwie. Wzmacnia się tendencja do obiektywnej oceny historii obu narodów, a spotykana wcześniej polonofobia jest w odwrocie.

na zdj. Lokalizacja obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Większość z nich znajdowała się na terenie III Rzeszy.

TLa/"Nasz  Dziennik"

[fot.wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Millerwiki 21.07.2018

  Leszek Miller wypowiada się na temat biseksualizmu wnuczki: To normalna dziewczyna

  Monika Miller to niewątpliwie jedna mediów społecznościowych, głównie za sprawą swoich licznych tatuażów. Wnuczka Leszka Millera ostatnio zasłynęła ze swojej odpowiedzi dla jednego z użytkowników Instagrama, przyznając się do swojej biseksualnej orientacji

 2. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook