Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Silniejsze NATO na wschodniej flance?

15.12.2015

Przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie powinien potwierdzić wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance - uważa szef BBN Paweł Soloch. "Nie chodzi tylko o domknięcie postanowień z Newport, ale też stworzenie nowej perspektywy" - dodaje.

Pytany, jakie znaczenie dla prezydenta Andrzeja Dudy ma zaplanowany na lipiec 2016 r. szczyt NATO, Soloch powiedział: "Podstawowym celem jest oczywiście wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na tym, co nazywamy wschodnią flanką. Tutaj, jeśli chodzi o przyszłoroczny szczyt, nie chodzi tylko o domknięcie postanowień z Newport, ale też stworzenie nowej perspektywy".

Dodał, że w tym sensie warszawski szczyt powinien być czymś więcej niż "Newport plus". "Myślę, że i taki jest też cel pana prezydenta, żebyśmy już nie mówili o +Newport plus+, tylko o +Warszawie plus+ w przyszłości. To jest ten cel. W jakim to zakresie będzie możliwe, to czas pokaże, zwłaszcza, że sytuacja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zwłaszcza Europy jest, jak widzimy ostatnimi czasy, dość dynamiczna"

Ocenił, że wzmocnienie obecności wojskowej NATO na wschodzie to cel podstawowy. "Drugim celem jest oczywiście utrzymanie spójności i jednolitości wszystkich sojuszników, więc my w Polsce, ale i szerzej, musimy widzieć bezpieczeństwo we wszystkich wymiarach, więc to, co nas najbardziej interesuje, czyli przede wszystkim flanka wschodnia, ale również dostrzegać zagrożenia płynące z Południa" - mówił.

Zaznaczył, że wydarzenia na południowych obrzeżach NATO to "nowe wyzwanie dla relacji już nie tylko wewnątrz Sojuszu, ale dla relacji między NATO a Unią Europejską". "Siłą rzeczy musimy również tę perspektywę państw południa Europy tutaj na mieć na uwadze. I oczekujemy tego samego ze strony tych państw, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa na wschodzie naszego kontynentu" - powiedział. 

ansa/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook