Jedynie prawda jest ciekawa


Silniejsze NATO na wschodniej flance?

15.12.2015

Przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie powinien potwierdzić wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance - uważa szef BBN Paweł Soloch. "Nie chodzi tylko o domknięcie postanowień z Newport, ale też stworzenie nowej perspektywy" - dodaje.

Pytany, jakie znaczenie dla prezydenta Andrzeja Dudy ma zaplanowany na lipiec 2016 r. szczyt NATO, Soloch powiedział: "Podstawowym celem jest oczywiście wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na tym, co nazywamy wschodnią flanką. Tutaj, jeśli chodzi o przyszłoroczny szczyt, nie chodzi tylko o domknięcie postanowień z Newport, ale też stworzenie nowej perspektywy".

Dodał, że w tym sensie warszawski szczyt powinien być czymś więcej niż "Newport plus". "Myślę, że i taki jest też cel pana prezydenta, żebyśmy już nie mówili o +Newport plus+, tylko o +Warszawie plus+ w przyszłości. To jest ten cel. W jakim to zakresie będzie możliwe, to czas pokaże, zwłaszcza, że sytuacja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zwłaszcza Europy jest, jak widzimy ostatnimi czasy, dość dynamiczna"

Ocenił, że wzmocnienie obecności wojskowej NATO na wschodzie to cel podstawowy. "Drugim celem jest oczywiście utrzymanie spójności i jednolitości wszystkich sojuszników, więc my w Polsce, ale i szerzej, musimy widzieć bezpieczeństwo we wszystkich wymiarach, więc to, co nas najbardziej interesuje, czyli przede wszystkim flanka wschodnia, ale również dostrzegać zagrożenia płynące z Południa" - mówił.

Zaznaczył, że wydarzenia na południowych obrzeżach NATO to "nowe wyzwanie dla relacji już nie tylko wewnątrz Sojuszu, ale dla relacji między NATO a Unią Europejską". "Siłą rzeczy musimy również tę perspektywę państw południa Europy tutaj na mieć na uwadze. I oczekujemy tego samego ze strony tych państw, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa na wschodzie naszego kontynentu" - powiedział. 

ansa/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook