Jedynie prawda jest ciekawa


Sikorski krytykuje pomysł Komorowskiego

13.05.2015

Pomysł Bronisława Komorowskiego, aby zlikwidować finansowanie partii z budżetu państwa, skrytykował Marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Na środowym briefingu marszałek Radosław Sikorski odniósł się do kwestii podniesionych przez Komorowskiego. W poniedziałek prezydent zapowiedział, że chce referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzających zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela.

Jak informuje 300polityka.pl  Radosław Sikorski nie jest zwolennikiem  ograniczenia finansowania partii politycznych z budżetu.

„To budzi emocje, ale są kraje - bardzo demokratyczne - które mają finansowanie ze źródeł prywatnych i obawiam się, że wady takiego rozwiązania są większe niż to, co jest czasami krytykowane w Polsce. Chyba nie życzylibyśmy sobie oligarchizacji życia publicznego i tego, że tak wielki wpływ na politykę uzyskaliby bardzo zamożni ludzie-  przekonywał marszałek.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że zmiana konstytucji to "dopiero wstęp do ewentualnej zmiany ustaw".

„Będzie to kwestia, która wymagać będzie poważnych uzgodnień politycznych, także w koalicji”- mówił.

„To musi być decyzja podjęta po bardzo głębokim namyśle”- dodał.

 Sikorski zadeklarował, że jest zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych.

Obecnie zapis konstytucji określa, że wybory do Sejmu są "powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym". Zgodnie z proponowaną przez prezydenta zmianą z art. 96 ust. 2 wykreślone zostaje słowo: "proporcjonalne".

PAP/300polityka.pl/es

fot. PAP/Jakub Kamiński

 


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook