Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sikorski krytykuje pomysł Komorowskiego

13.05.2015

Pomysł Bronisława Komorowskiego, aby zlikwidować finansowanie partii z budżetu państwa, skrytykował Marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Na środowym briefingu marszałek Radosław Sikorski odniósł się do kwestii podniesionych przez Komorowskiego. W poniedziałek prezydent zapowiedział, że chce referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzających zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela.

Jak informuje 300polityka.pl  Radosław Sikorski nie jest zwolennikiem  ograniczenia finansowania partii politycznych z budżetu.

„To budzi emocje, ale są kraje - bardzo demokratyczne - które mają finansowanie ze źródeł prywatnych i obawiam się, że wady takiego rozwiązania są większe niż to, co jest czasami krytykowane w Polsce. Chyba nie życzylibyśmy sobie oligarchizacji życia publicznego i tego, że tak wielki wpływ na politykę uzyskaliby bardzo zamożni ludzie-  przekonywał marszałek.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że zmiana konstytucji to "dopiero wstęp do ewentualnej zmiany ustaw".

„Będzie to kwestia, która wymagać będzie poważnych uzgodnień politycznych, także w koalicji”- mówił.

„To musi być decyzja podjęta po bardzo głębokim namyśle”- dodał.

 Sikorski zadeklarował, że jest zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych.

Obecnie zapis konstytucji określa, że wybory do Sejmu są "powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym". Zgodnie z proponowaną przez prezydenta zmianą z art. 96 ust. 2 wykreślone zostaje słowo: "proporcjonalne".

PAP/300polityka.pl/es

fot. PAP/Jakub Kamiński

 


Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 4. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 5. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 6. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook