Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sikorski chce rozszerzenia grona państw negocjujących pokój na Ukrainie

24.08.2015

O sytuacji na Ukrainie i ewentualnych rozmowach z Władimirem Putinem mówił w telewizji CNN były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Były marszałek sejmu mówił, jakie wnioski można wyciągnąć z polityki zagranicznej prowadzonej przez Kreml.

„Przede wszystkim trudno jest precyzyjnie określić czyjeś zamiary. Możemy natomiast skupić się na rezultatach czyichś działań” - stwierdził Sikorski. Dodał również, że pakt północnoatlantycki powinien jasno zaznaczyć, że dalsza agresja Rosji nie będzie tolerowana.

„Powinniśmy pokazać prezydentowi Putinowi, że rosyjska agresja wojskowa nie może przekroczyć granic obszaru NATO**. Po drugie, powinniśmy przekonać prezydenta Putina, że jakakolwiek dalsza agresja na Ukrainie oznaczać będzie przedłużający się konflikt zbrojny, którego on nie będzie w stanie wygrać. I po trzecie, powinniśmy unaocznić mu, że czas nie działa na jego korzyść. Ukraina podjęła program reform, a konflikt na jej wschodzie to zbyt duży koszt dla Rosji” - powiedział były szef MSZ.

„Dopiero gdy rosyjski prezydent to zrozumie, będziemy mogli wrócić do rozmów na temat porozumienia i wycofania się z okupacji części terytorium Ukrainy” - stwierdził Sikorski. Dodał, że na temat Ukrainy powinno rozmawiać więcej państw. Dokładnie takie samo zdanie wyraził podczas podróży do Estonii Andrzej Duda.

„Najlepiej byłoby, żeby w tych negocjacjach brała udział Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone i aby rozmowy objęły wszystkie zamrożone konflikty na peryferiach dawnego ZSRR - Naddniestrza, Kaukazu i kilku innych regionów” - podkreślił Sikorski.

run/CNN/tvn24.pl

fot. fratria/Julita Szewczyk
Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Polska

,

Rosja

,

wojna

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook