Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sikorski chce porozumienia na Ukrainie

04.12.2013

"Optymalny scenariusz dla Ukrainy to porozumienie głównych sił politycznych na rzecz bolesnych reform, które doprowadzą kraj do Europy i zapewnią pomoc międzynarodową" - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem reformy są też warunkiem zniesienia wiz dla Ukraińców.

Szef MSZ Radosław Sikorski w czwartek w Kijowie weźmie udział w posiedzeniu rady ministrów spraw zagranicznych OBWE. Jak powiedział w środę w radiowych "Sygnałach Dnia", będzie to okazja do przeprowadzenia rozmów zarówno z władzą, jak i opozycją na Ukrainie.

"Do ostatniej chwili wahałem się, czy brać w nim udział, wtedy, gdy pałowano ludzi na ulicach, to raczej byłem na nie, kilkunastu kolegów w Europie czekało na moje stanowisko. Gdy władza (ukraińska) obiecuje, że nie wprowadzi stanu wyjątkowego, to uważam, że pobyt (w Kijowie) ministrów spraw zagranicznych kilkudziesięciu krajów, też jest pewną rękojmią nieeskalowania sytuacji" - powiedział Sikorski.

Zdaniem szefa MSZ, Ukraina - poprzez brak reform i posiadanie skorumpowanej gospodarki - "stoi na krawędzi bankructwa". Jak ocenił, przed Ukrainą stoją cztery scenariusze - "dwa mało realistyczne i dwa prawdopodobne".

"Mało realistyczne to takie, że Unia Europejska naciśnie swoim bojkotem, albo bardzo twardą presją polityczną na Rosję, aby ta zdjęła swój bojkot handlowy na Ukrainę, co dałoby Ukrainie oddech.

Kolejny mało realistyczny scenariusz, to taki, że Unia nie patrząc na to, że Ukraina nie reformuje swojej gospodarki, wysupła jakieś miliardy euro, żeby Ukrainie na szybko pomóc" - wyliczał Sikorski.

Jak ocenił, scenariusz "realistyczny i optymalny" jest taki, że Ukraina podpisuje umowę stowarzyszeniową z Unią, zaczyna reformy - co oznacza odblokowanie wielomiliardowej pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Drugi scenariusz (realistyczny) jest taki, że Ukraina idzie do unii celnej i Rosja wtedy, być może, wypełnia obietnicę obniżki cen gazu, dużych pożyczek, prolongat spłaty zadłużenia" - zaznaczył.

Zdaniem Sikorskiego, władze ukraińskie jeszcze miesiąc temu realizowały "europejski scenariusz, a teraz chyba idą scenariuszem, ku unii celnej (z Rosją)".

"Wariant optymalnego scenariusza, który byłby naprawdę dobry, to porozumienie głównych sił politycznych na Ukrainie, rządu, prezydenta, opozycji, na rzecz bolesnych reform, które doprowadząUkrainę do pomocy międzynarodowej i do Europy" - przekonywał szef MSZ. Jak ocenił, wymagałoby to "wyobraźni, odwagi i porozumienia".

Pytany, czy popiera akcję zniesienia wiz dla Ukrainy, Sikorski powiedział: "Akcja słuszna, proszę zauważyć, że wobec kraju, który reformuje - Mołdawii - Komisja Europejska dokładnie tę decyzję podjęła w przeddzień szczytu w Wilnie. Jesteśmy za zwolnieniem Ukraińców z wiz, tylko to też wymaga reformatorskich działań rządu ukraińskiego".

Jak zauważył, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych nie zrezygnują z warunków technicznych zniesienia wiz dla Ukraińców. "Jak tylko Ukraina wypełni techniczne warunki, to jest wola, żeby ruch bezwizowy wprowadzić" - zadeklarował szef MSZ.

Na Ukrainie już dwa tygodnie trwają protesty niezadowolonych z niepodpisania przez władze umowy o stowarzyszeniu z UE. W sobotę i niedzielę milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak we wtorek rezolucji o wotum nieufności dla rządu premiera Mykoły Azarowa. 

ansa/PAP

[fot/PAP/Rafał Guz]

Słowa kluczowe:

Radosław Sikorski

,

Kijów

,

Ukraina

,

Europa

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook