Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sienkiewicz o pogrzebie Jaruzelskiego

30.05.2014

Śmierć jest momentem, w którym ludzkie spory powinny ustąpić - powiedział minister SW Bartłomiej Sienkiewicz, pytany o spór wokół pogrzebu generała Jaruzelskiego. "Upolitycznieniem śmierci" nazwał rozważania, kto powinien być pochowany na Powązkach.

Minister spraw wewnętrznych w piątek w radiowych Sygnałach Dnia odnosił się do wypowiedzi przeciwników pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.  

"Mamy teraz wykopywać działaczy komunistycznych i przenosić ich gdzieś indziej? Potem przyjdzie ktoś inny i będzie ich przenosił ponownie? To jest szaleństwo; to jest gra zwłokami, która nigdy się kończy. To jest upolitycznienie śmierci, upolitycznienie cmentarzy; przeniesienie walki politycznej w zaświaty. Dla mnie obrzydliwe" - powiedział Sienkiewicz.

Odnosząc się do charakteru pogrzebu, z honorami wojskowymi, zaznaczył, że taka jest decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej. "O tyle słuszna, że generał Jaruzelski był generałem i w czasie PRL i w czasach wolnej Polski. Istnieje pewien rytuał państwa i ceremoniał związany z pogrzebem osób o tym tytule. Generał Jaruzelski jest osobą kontrowersyjną, będzie dzielił Polaków jeszcze co najmniej przez jedno, dwa pokolenia. W latach 80. byłem po drugiej stronie i uważałam go za wroga" - dodał minister. 

Zdaniem Sienkiewicza "śmierć jest momentem, który wyrównuje wszystkie ludzkie spory". "Nie podzielam ani histerii lewicy, która żąda żałoby narodowej, ani histerii prawicy, która żąda, by generała pochować gdzieś pod płotem. (...). To już weszło w pewien zły obyczaj polskiej prawicy, a mianowicie te manifestacje przy okazji pogrzebów, złe mówienie o osobach zmarłych. To jest zły obyczaj, to psuje państwo, jest także jakąś formą działania na przekór podstawowemu kulturowemu
obyczajowi" - dodał.  

Minister powiedział, że nie wybiera się ani na mszę za generała Jaruzelskiego, ani na pogrzeb. "Natomiast uważam, że to co się dzieje wokół tego, raczej źle świadczy o zmianie, jaka zaszła w Polsce przez lata. Mówię tu o pewnym wykorzystywaniu każdego elementu, nawet śmierci, do walki politycznej opozycji z rządem" - dodał.


PAP/kop
Fot. PAP
Słowa kluczowe:

pogrzeb

Warto poczytać

 1. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 2. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 3. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 4. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 5. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 6. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 7. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook