Jedynie prawda jest ciekawa


Siemoniak: Zrobimy szkolenia wojskowe dla Ukraińców

06.03.2015

Minister obrony narodowej zapowiedział specjalne szkolenia dla ukraińskich instruktorów. Odniósł się też do tematu dostarczenia broni dla Kijowa. Sprawdź szczegóły!

Bardzo prawdopodobne jest, że ukraińscy podoficerowie będą szkoleni w Polsce - powiedział w piątek wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Zaznaczył, że na razie nie ma tematu sprzedaży polskiej broni Ukrainie.

Siemoniak pytany był w piątek w TVN24 m.in. o miejsce szkolenia ukraińskich żołnierzy oraz o termin rozpoczęcia szkoleń.

"Będziemy na ten temat rozmawiali, bo tu przede wszystkim dużo zależy od ukraińskich partnerów i od ich gotowości. Natomiast chcę podkreślić, że naszym celem nie jest to, żeby nasi żołnierze się znaleźli na Ukrainie. Naszym celem jest to, żeby wyszkolić ukraińskich podoficerów. Uważam, że bardzo prawdopodobny jest wariant taki, że będziemy ich szkolić w Polsce. Nasze ośrodki są - powiem nieskromnie - lepsze, niż te ukraińskie" - powiedział szef resortu obrony.

Dodał, że z punktu widzenia efektywności może być to wariant korzystniejszy. "Tak, jak zapowiadaliśmy w marcu powinny zapaść decyzje" - poinformował. Zaznaczył, że także od ukraińskich partnerów zależy to, czy szkolenia rozpoczną się w ciągu najbliższego miesiąca, dwóch, czy później.

Siemoniak mówił, że na razie nie ma tematu sprzedaży Ukrainie polskiej broni, niemniej Polska jest zainteresowana współpracą przemysłów obronnych. "Przecież ta sytuacja, która ma miejsce nie będzie trwać zawsze. To jest dla nas ważny sąsiad, ważny partner gospodarczy" - powiedział. "Natomiast włączanie się Polski dostawami broni w obecny konflikt - jestem przekonany, że takiego planu nie ma" - zastrzegł.

Pod koniec lutego minister poinformował, że Polska zamierza przygotować do stu instruktorów do szkolenia ukraińskich podoficerów. "Chcemy przygotować do stu instruktorów, żeby byli gotowi. Ilu ich fizycznie i w jakim czasie pojedzie, to będzie przedmiotem uzgodnień ze stroną ukraińską i potem szczegółowych decyzji" - mówił Siemoniak.

Wyjaśnił, że "odpowiedzialnie można mówić: do stu, ale zapewne faktycznie to będzie kilkudziesięciu". "Nie sądzę, żeby zdarzyła się sytuacja, że stu będzie na Ukrainie, te ośrodki nie są zapewne na to gotowe" - dodał szef MON. Wskazał, że w grę wchodziły dwa ośrodki szkolenia: pod Kijowem i pod Lwowem. Radca MON Bogusław Pacek, mianowany we wrześniu ub.r. przez NATO na doradcę ds. reformy wojskowego systemu edukacyjnego Ukrainy, wizytował te ośrodki.

Wicepremier podkreślił, że współpraca szkoleniowa z Ukrainą to nic nowego - powołanie wspólnej brygady uzgodniono w 2009 r., od ponad roku trwa program NATO współpracy z ukraińskimi uczelniami wojskowymi, dokąd jeżdżą polscy instruktorzy; na polskich uczelniach wojskowych kształci się obecnie 33 ukraińskich oficerów. Polscy żołnierze - obok przedstawicieli innych państw NATO - byli też we wrześniu na ćwiczeniach na Ukrainie.

Siemoniak przypomniał, że na szczycie NATO w Newport zapadły decyzje o wsparciu dla Ukrainy - powołano cztery fundusze powiernicze, których zadaniem jest pomoc szkoleniowa dla Ukrainy. Podkreślił, że Polska z Holandią jest liderem funduszu, który ma szkolić w logistyce i standaryzacji.

LL, PAP

{Fot. Julita Szewczyk]

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 4. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 5. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 6. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 7. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

 8. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook