Jedynie prawda jest ciekawa


Siemoniak: Wzmacniamy jednostki na wschodzie

03.11.2014

Szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział wzmacnianie wschodniej granicy Polski. Jak zapewnił, ma to jednak odbywać się bez przenoszenia jednostek z reszty kraju. Jednocześnie zapowiedział poprawę warunków życia i pracy żołnierzy w funkcjonujących obecnie jednostkach.

Wicepremier, minister obrony narodowej odwiedził 16. Batalion Remontu Lotnisk. W trakcie konferencji prasowej w Jarocinie (Wielkopolskie) podkreślił, że nie jest rozpatrywana możliwość likwidacji lub przenoszenia którejkolwiek z wielkopolskich jednostek wojskowych. Potwierdził, że plany wzmacniania bezpieczeństwa państwa przewidują zwiększanie liczby żołnierzy i sprzętu w jednostkach na wschodzie kraju.

- Chcemy wzmocnić flankę wschodnią, ale nie przenosząc, ani nie tworząc nowych jednostek, a jedynie chcąc, by istniejące tam jednostki miały pełne składy osobowe, sprzęt i by były doinwestowane w sensie infrastruktury - powiedział Siemoniak.

Minister podkreślił też, że w istniejących na terenie kraju jednostkach konieczna jest rewitalizacja infrastruktury. Jako przykład podał sytuację w jarocińskim wojsku. 

- Widać gołym okiem, że te koszary wymagają doinwestowania i takie działania będą podjęte. To zbyt ważna jednostka, by była aż tak niedoinwestowana. Zbyt wysokiej klasy specjaliści, za dobry sprzęt, by funkcjonowali w takich warunkach. Dotyczy to również mieszkań dla kadry - żołnierze, młodzi oficerowie podnosili ten problem. Chcą się wiązać z Jarocinem, chcą tu służyć. Wiem, że są plany budowy budynku dla żołnierzy - powiedział.

Jak dodał, trwają prace nad wieloletnim planem inwestycyjnym, który uwzględni potrzeby rewitalizacji wojskowych obiektów.

- Było kilka lat, gdy jednostki wojskowe przenoszono lub likwidowano. W wielu miejscach nie inwestowano, nie remontowano, ponieważ nie wiadomo było, czy ma to sens. Skoro już teraz wiemy, że takie jednostki jak jarocińska mają przyszłość, warunki muszą być przyzwoite - powiedział.

Siemoniak chwalił jarociński 16. BRL. Podkreślił, że od lat ta jednostka wyróżnia się i zbiera pochwały. 

Zadań dla niej na pewno nie zabraknie. To nasza jedyna specjalistyczna jednostka tego typu. Byłem tutaj trzy lata temu, był to moment dyskusji o likwidacji jednostek. Dziś rozmawialiśmy z dowódcami o planach rozwoju jej rozwoju. Chcemy, by garnizon jarociński był stabilnym punktem na wojskowej mapie Polski - powiedział.

Podczas swojej wizyty w Wielkopolsce Siemoniak pojechał też do Kalisza. Szef MON został zaproszony do wygłoszenia w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej wykładu dla studentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Greg/PAP
[fot. mon.gov.pl]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 2. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 3. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 4. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 5. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 6. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 7. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook