Jedynie prawda jest ciekawa

Siemoniak: Wzmacniamy jednostki na wschodzie

03.11.2014

Szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział wzmacnianie wschodniej granicy Polski. Jak zapewnił, ma to jednak odbywać się bez przenoszenia jednostek z reszty kraju. Jednocześnie zapowiedział poprawę warunków życia i pracy żołnierzy w funkcjonujących obecnie jednostkach.

Wicepremier, minister obrony narodowej odwiedził 16. Batalion Remontu Lotnisk. W trakcie konferencji prasowej w Jarocinie (Wielkopolskie) podkreślił, że nie jest rozpatrywana możliwość likwidacji lub przenoszenia którejkolwiek z wielkopolskich jednostek wojskowych. Potwierdził, że plany wzmacniania bezpieczeństwa państwa przewidują zwiększanie liczby żołnierzy i sprzętu w jednostkach na wschodzie kraju.

- Chcemy wzmocnić flankę wschodnią, ale nie przenosząc, ani nie tworząc nowych jednostek, a jedynie chcąc, by istniejące tam jednostki miały pełne składy osobowe, sprzęt i by były doinwestowane w sensie infrastruktury - powiedział Siemoniak.

Minister podkreślił też, że w istniejących na terenie kraju jednostkach konieczna jest rewitalizacja infrastruktury. Jako przykład podał sytuację w jarocińskim wojsku. 

- Widać gołym okiem, że te koszary wymagają doinwestowania i takie działania będą podjęte. To zbyt ważna jednostka, by była aż tak niedoinwestowana. Zbyt wysokiej klasy specjaliści, za dobry sprzęt, by funkcjonowali w takich warunkach. Dotyczy to również mieszkań dla kadry - żołnierze, młodzi oficerowie podnosili ten problem. Chcą się wiązać z Jarocinem, chcą tu służyć. Wiem, że są plany budowy budynku dla żołnierzy - powiedział.

Jak dodał, trwają prace nad wieloletnim planem inwestycyjnym, który uwzględni potrzeby rewitalizacji wojskowych obiektów.

- Było kilka lat, gdy jednostki wojskowe przenoszono lub likwidowano. W wielu miejscach nie inwestowano, nie remontowano, ponieważ nie wiadomo było, czy ma to sens. Skoro już teraz wiemy, że takie jednostki jak jarocińska mają przyszłość, warunki muszą być przyzwoite - powiedział.

Siemoniak chwalił jarociński 16. BRL. Podkreślił, że od lat ta jednostka wyróżnia się i zbiera pochwały. 

Zadań dla niej na pewno nie zabraknie. To nasza jedyna specjalistyczna jednostka tego typu. Byłem tutaj trzy lata temu, był to moment dyskusji o likwidacji jednostek. Dziś rozmawialiśmy z dowódcami o planach rozwoju jej rozwoju. Chcemy, by garnizon jarociński był stabilnym punktem na wojskowej mapie Polski - powiedział.

Podczas swojej wizyty w Wielkopolsce Siemoniak pojechał też do Kalisza. Szef MON został zaproszony do wygłoszenia w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej wykładu dla studentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Greg/PAP
[fot. mon.gov.pl]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook