Jedynie prawda jest ciekawa

Siemoniak: Wzmacniamy jednostki na wschodzie

03.11.2014

Szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział wzmacnianie wschodniej granicy Polski. Jak zapewnił, ma to jednak odbywać się bez przenoszenia jednostek z reszty kraju. Jednocześnie zapowiedział poprawę warunków życia i pracy żołnierzy w funkcjonujących obecnie jednostkach.

Wicepremier, minister obrony narodowej odwiedził 16. Batalion Remontu Lotnisk. W trakcie konferencji prasowej w Jarocinie (Wielkopolskie) podkreślił, że nie jest rozpatrywana możliwość likwidacji lub przenoszenia którejkolwiek z wielkopolskich jednostek wojskowych. Potwierdził, że plany wzmacniania bezpieczeństwa państwa przewidują zwiększanie liczby żołnierzy i sprzętu w jednostkach na wschodzie kraju.

- Chcemy wzmocnić flankę wschodnią, ale nie przenosząc, ani nie tworząc nowych jednostek, a jedynie chcąc, by istniejące tam jednostki miały pełne składy osobowe, sprzęt i by były doinwestowane w sensie infrastruktury - powiedział Siemoniak.

Minister podkreślił też, że w istniejących na terenie kraju jednostkach konieczna jest rewitalizacja infrastruktury. Jako przykład podał sytuację w jarocińskim wojsku. 

- Widać gołym okiem, że te koszary wymagają doinwestowania i takie działania będą podjęte. To zbyt ważna jednostka, by była aż tak niedoinwestowana. Zbyt wysokiej klasy specjaliści, za dobry sprzęt, by funkcjonowali w takich warunkach. Dotyczy to również mieszkań dla kadry - żołnierze, młodzi oficerowie podnosili ten problem. Chcą się wiązać z Jarocinem, chcą tu służyć. Wiem, że są plany budowy budynku dla żołnierzy - powiedział.

Jak dodał, trwają prace nad wieloletnim planem inwestycyjnym, który uwzględni potrzeby rewitalizacji wojskowych obiektów.

- Było kilka lat, gdy jednostki wojskowe przenoszono lub likwidowano. W wielu miejscach nie inwestowano, nie remontowano, ponieważ nie wiadomo było, czy ma to sens. Skoro już teraz wiemy, że takie jednostki jak jarocińska mają przyszłość, warunki muszą być przyzwoite - powiedział.

Siemoniak chwalił jarociński 16. BRL. Podkreślił, że od lat ta jednostka wyróżnia się i zbiera pochwały. 

Zadań dla niej na pewno nie zabraknie. To nasza jedyna specjalistyczna jednostka tego typu. Byłem tutaj trzy lata temu, był to moment dyskusji o likwidacji jednostek. Dziś rozmawialiśmy z dowódcami o planach rozwoju jej rozwoju. Chcemy, by garnizon jarociński był stabilnym punktem na wojskowej mapie Polski - powiedział.

Podczas swojej wizyty w Wielkopolsce Siemoniak pojechał też do Kalisza. Szef MON został zaproszony do wygłoszenia w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej wykładu dla studentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Greg/PAP
[fot. mon.gov.pl]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270krakowdeszcz 23.09.2017

  W Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe. Wisła może przekroczyć stan alarmowy

  Deszcz nie przestaje padać w Małopolsce, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w ok. 20 gminach, w tym w Krakowie, gdzie - z powodu wysokiego poziomu Wisły - zostały zamknięte tunele dla pieszych (pod rondem Grunwaldzkim i pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum).

 2. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 3. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 4. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 5. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook