Jedynie prawda jest ciekawa


Siemoniak: Rosja zrywa kontrolę zbrojeń!

11.03.2015

To zły sygnał, który nie służy budowie zaufania w Europie – tak szef MON Tomasz Siemoniak skomentował zapowiedź wycofania się Rosji z prac grupy konsultacyjnej ds. CFE - Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie.

We wtorek rosyjskie MSZ zapowiedziało zaprzestanie udziału w posiedzeniach wspólnej grupy konsultacyjnej począwszy od 11 marca br., ma to być dopełnienie zadeklarowanego przez Rosję w 2007 r. opuszczenia układu CFE.

- Na razie to zapowiedź; zobaczymy, co się będzie działo, ale na pewno nie służy to budowie zaufania w Europie – powiedział Siemoniak dziennikarzom. - W tej zapowiedzi widzę przede wszystkim bardzo zły sygnał polityczny, natomiast czy to się przełoży na działania – zwiększanie liczebności żołnierzy bądź sprzętu – zobaczymy - dodał.

Według wicepremiera ta decyzja nie służy powrotowi do normalnych relacji między Unią Europejską, NATO i Rosją. Szef MON podkreślił, że „bagaż problemów jest znacznie większy: to wszystko, co się wydarzyło na Ukrainie – aneksja Krymu, wspieranie działań separatystów i bezpośredni udział w tych działaniach”. - Myślę, że dla NATO jest to poważny temat do analizy – dodał.

Siemoniak zwrócił uwagę, że „jedną z przesłanek 25 lat pokoju był właśnie ten traktat”, dlatego „jeżeli jedna ze stron zapowiada, że się z niego wycofuje, trudno to ocenić inaczej niż negatywnie”.

Redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Andrzej Kiński ocenił, że zapowiedź Rosji oznacza, że nie będzie już mechanizmów kontrolnych dotyczących zgłaszania nowego uzbrojenia lub dyslokacji wojsk.

- Układ CFE i powiązany z nim dokument wiedeński z 1990 roku był ostatnim akordem zimnej wojny, albo pierwszym normalizacji w nowym układzie politycznym, i określał maksymalne pułapy uzbrojenia – czołgów, samolotów i śmigłowców bojowych - po obu stronach żelaznej kurtyny aż do Uralu - powiedział Kiński, przypominając, że w tamtym czasie istniał jeszcze Układ Warszawski.

Kiński podkreślił, że poziomy określone w traktacie „wychodziły z ówczesnych norm i wielkości”, większych niż dzisiejsze, zwłaszcza na Zachodzie. - Zgodnie z zapisami tego porozumienia Polska może mieć 460 samolotów bojowych, a w rzeczywistości mamy ich niewiele ponad setkę, czy też 1610 systemów artyleryjskich kalibru powyżej 100 mm. O tym możemy zapomnieć, ale jeśli chodzi o Rosję, tam też realne pułapy uzbrojenia są niższe niż zapisane w traktacie, ale daje to pewną swobodęm – powiedział.

Zaznaczył, że „jeśli chodzi o Rosję, pułapy zostały zmienione na początku lat 90., gdy na gruzach ZSRR powstały nowe państwa i przydział wielkości uzbrojenia dokonał się głównie kosztem Federacji Rosyjskiej”.

Kiński zwrócił uwagę, że po odstąpieniu od CFE Rosję przestają obowiązywać reżimy dotyczące zgłaszania sił z Syberii lub Dalekiego Wschodu do Europy, zanikają mechanizmy, które – mimo trudności, jak w przypadku lotów rozpoznawczych w ramach umowy o otwartych przestworzach, pozwalały na pewną kontrolę.

Przypomniał też, że przed kilkoma laty Stany Zjednoczone jednostronnie wypowiedziały układ z 1972 r. o redukcji systemów przeciwrakietowych, co dało Rosji wolna rękę w odniesieniu do tej kategorii uzbrojenia.

Dodał, że wobec wypowiedzenia CFE „w zasadzie obowiązują już tylko traktaty, które normują zbrojenia strategiczne”. Zawarte między Rosją i USA porozumienia dotyczą strategicznych rakiet balistycznych bazowania lądowego i morskiego oraz bombowców.

We wtorek MSZ FR poinformowało, że Rosja postanowiła wycofać się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw CFE. Od tej pory Rosję ma w grupie reprezentować Białoruś. Na posiedzeniu grupy w Wiedniu rosyjski delegat mówił, że państwa NATO "faktycznie omijały postanowienia CFE w imię rozszerzania sojuszu", dlatego Rosja w 2007 r. zawiesiła członkostwo w traktacie, dalej jednak uczestnicząc w spotkaniach grupy konsultacyjnej, licząc na opracowanie nowego reżimu kontroli sił konwencjonalnych w Europie.

Oceniwszy, że do tego nie dojdzie, a dalsze uczestnictwo w posiedzeniach stało się „bezsensowne z politycznego i praktycznego punktu widzenia” i „stanowiło źródło nieuzasadnionych wydatków" – rosyjski delegat zapowiedział zaprzestanie udziału w posiedzeniach. - W ten sposób zadeklarowane przez Rosję w 2007 roku opuszczenie układu CFE staje się pełne – oświadczył reprezentant Rosji.

Zadeklarował zarazem gotowość do prac nad nowym reżimem kontroli „odpowiadającym interesom zarówno Rosji, jak i innych państw europejskich".

Traktat CFE został podpisany w Paryżu w 1990 r. przez kraje NATO i państwa ówczesnego Układu Warszawskiego. Dokument określał limity kluczowych kategorii broni konwencjonalnej od Atlantyku po Ural.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 2. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 3. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 4. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 5. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 6. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 7. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 8. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook