Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Siemoniak: Rosja zrywa kontrolę zbrojeń!

11.03.2015

To zły sygnał, który nie służy budowie zaufania w Europie – tak szef MON Tomasz Siemoniak skomentował zapowiedź wycofania się Rosji z prac grupy konsultacyjnej ds. CFE - Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie.

We wtorek rosyjskie MSZ zapowiedziało zaprzestanie udziału w posiedzeniach wspólnej grupy konsultacyjnej począwszy od 11 marca br., ma to być dopełnienie zadeklarowanego przez Rosję w 2007 r. opuszczenia układu CFE.

- Na razie to zapowiedź; zobaczymy, co się będzie działo, ale na pewno nie służy to budowie zaufania w Europie – powiedział Siemoniak dziennikarzom. - W tej zapowiedzi widzę przede wszystkim bardzo zły sygnał polityczny, natomiast czy to się przełoży na działania – zwiększanie liczebności żołnierzy bądź sprzętu – zobaczymy - dodał.

Według wicepremiera ta decyzja nie służy powrotowi do normalnych relacji między Unią Europejską, NATO i Rosją. Szef MON podkreślił, że „bagaż problemów jest znacznie większy: to wszystko, co się wydarzyło na Ukrainie – aneksja Krymu, wspieranie działań separatystów i bezpośredni udział w tych działaniach”. - Myślę, że dla NATO jest to poważny temat do analizy – dodał.

Siemoniak zwrócił uwagę, że „jedną z przesłanek 25 lat pokoju był właśnie ten traktat”, dlatego „jeżeli jedna ze stron zapowiada, że się z niego wycofuje, trudno to ocenić inaczej niż negatywnie”.

Redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Andrzej Kiński ocenił, że zapowiedź Rosji oznacza, że nie będzie już mechanizmów kontrolnych dotyczących zgłaszania nowego uzbrojenia lub dyslokacji wojsk.

- Układ CFE i powiązany z nim dokument wiedeński z 1990 roku był ostatnim akordem zimnej wojny, albo pierwszym normalizacji w nowym układzie politycznym, i określał maksymalne pułapy uzbrojenia – czołgów, samolotów i śmigłowców bojowych - po obu stronach żelaznej kurtyny aż do Uralu - powiedział Kiński, przypominając, że w tamtym czasie istniał jeszcze Układ Warszawski.

Kiński podkreślił, że poziomy określone w traktacie „wychodziły z ówczesnych norm i wielkości”, większych niż dzisiejsze, zwłaszcza na Zachodzie. - Zgodnie z zapisami tego porozumienia Polska może mieć 460 samolotów bojowych, a w rzeczywistości mamy ich niewiele ponad setkę, czy też 1610 systemów artyleryjskich kalibru powyżej 100 mm. O tym możemy zapomnieć, ale jeśli chodzi o Rosję, tam też realne pułapy uzbrojenia są niższe niż zapisane w traktacie, ale daje to pewną swobodęm – powiedział.

Zaznaczył, że „jeśli chodzi o Rosję, pułapy zostały zmienione na początku lat 90., gdy na gruzach ZSRR powstały nowe państwa i przydział wielkości uzbrojenia dokonał się głównie kosztem Federacji Rosyjskiej”.

Kiński zwrócił uwagę, że po odstąpieniu od CFE Rosję przestają obowiązywać reżimy dotyczące zgłaszania sił z Syberii lub Dalekiego Wschodu do Europy, zanikają mechanizmy, które – mimo trudności, jak w przypadku lotów rozpoznawczych w ramach umowy o otwartych przestworzach, pozwalały na pewną kontrolę.

Przypomniał też, że przed kilkoma laty Stany Zjednoczone jednostronnie wypowiedziały układ z 1972 r. o redukcji systemów przeciwrakietowych, co dało Rosji wolna rękę w odniesieniu do tej kategorii uzbrojenia.

Dodał, że wobec wypowiedzenia CFE „w zasadzie obowiązują już tylko traktaty, które normują zbrojenia strategiczne”. Zawarte między Rosją i USA porozumienia dotyczą strategicznych rakiet balistycznych bazowania lądowego i morskiego oraz bombowców.

We wtorek MSZ FR poinformowało, że Rosja postanowiła wycofać się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw CFE. Od tej pory Rosję ma w grupie reprezentować Białoruś. Na posiedzeniu grupy w Wiedniu rosyjski delegat mówił, że państwa NATO "faktycznie omijały postanowienia CFE w imię rozszerzania sojuszu", dlatego Rosja w 2007 r. zawiesiła członkostwo w traktacie, dalej jednak uczestnicząc w spotkaniach grupy konsultacyjnej, licząc na opracowanie nowego reżimu kontroli sił konwencjonalnych w Europie.

Oceniwszy, że do tego nie dojdzie, a dalsze uczestnictwo w posiedzeniach stało się „bezsensowne z politycznego i praktycznego punktu widzenia” i „stanowiło źródło nieuzasadnionych wydatków" – rosyjski delegat zapowiedział zaprzestanie udziału w posiedzeniach. - W ten sposób zadeklarowane przez Rosję w 2007 roku opuszczenie układu CFE staje się pełne – oświadczył reprezentant Rosji.

Zadeklarował zarazem gotowość do prac nad nowym reżimem kontroli „odpowiadającym interesom zarówno Rosji, jak i innych państw europejskich".

Traktat CFE został podpisany w Paryżu w 1990 r. przez kraje NATO i państwa ówczesnego Układu Warszawskiego. Dokument określał limity kluczowych kategorii broni konwencjonalnej od Atlantyku po Ural.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Zgromadzenieposlowisenatorow22grudnia201501 23.05.2017

  Sondaż: PiS nadal liderem z 35 proc. poparciem

  - 35 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public.

 2. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 3. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 4. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 5. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 6. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 7. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 8. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook