Jedynie prawda jest ciekawa

Siemoniak o uchodźcach: Trzeba okazać solidarność

21.09.2015

„Mamy doświadczenie 11 lat w Unii Europejskiej pomyślnego przeprowadzania polskich interesów” - powiedział w poniedziałek wicepremier szef MON Tomasz Siemoniak odnosząc się do kolejnych spotkań UE w sprawie kryzysu związanego z napływem uchodźców. Jednocześnie zaznaczył, że Polska musi okazać solidarność z tymi, którzy cierpią i z Europą.

Minister, pytany w przeddzień kolejnych spotkań UE w sprawie kryzysu związanego z napływem uchodźców, wyraził przekonanie, że stanowisko Polski jest jasne.

„Polskę będzie reprezentować minister SW Teresa Piotrowska, ona wspólnie z panią premier i MSZ wypracowuje stanowisko Polski” – powiedział szef MON, nawiązując do zaplanowanego na wtorek spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych.

„Myślę, że - pamiętając wczorajsze wystąpienie Ewy Kopacz - jest to stanowisko jasne” – dodał wicepremier.

„Oczywiście po to jest dyskusja, spotkanie ministrów spraw wewnętrznych, by szczerze porozmawiać o wszystkich aspektach, które dotyczą tego ogromnego kryzysu w Europie” – zaznaczył

Siemoniak przyznał, że w rozmowach ujawniają się różne stanowiska, ale – zauważył -„mamy doświadczenie 11 lat w Unii Europejskiej pomyślnego przeprowadzania polskich interesów”. „Więc jestem spokojny, że minister Teresa Piotrowska jutro, czy pani premier Ewa Kopacz na spotkaniu Rady Europejskiej, będą dobrze reprezentowały polskie interesy” – zapewnił wicepremier.

Pytany o ubiegłotygodniową wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie, według którego rząd nie ma prawa decydować o przyjęciu uchodźców bez „wyraźnej zgody społeczeństwa”, Siemoniak zauważył, że „to parlament i rząd decydują”.

„I wydaje mi się, że nie wolno mieszać tej trudnej sprawy z kampanią wyborczą i chęcią uzyskania kilku punktów (procentowych). Trzeba patrzeć na polskie interesy dalej niż najbliższych kilka tygodni, odpowiedzialnie; pokazywać, że jesteśmy solidarni z Europą i przede wszystkim z tymi ludźmi, którzy cierpią” – podkreślił szef MON.

„Wydaje mi się, że bardzo trudno stawiać się w roli kogoś, kto wie, co myślą na ten temat wszyscy Polacy. Emocje wokół tych spraw są bardzo duże, źle, że są to też emocje polityczne i źle, że nie udało się wypracować formuły spokojnego dialogu” – dodał.

„Za moment miną dwa tygodnie od czasu, gdy pani premier Ewa Kopacz zaprosiła liderów opozycji (na spotkanie ws. uchodźców). Ani Jarosław Kaczyński, ani Leszek Miller nie skorzystali z tego zaproszenia. To był i moment, i miejsce do spokojnej, merytorycznej rozmowy. To jest problem nas wszystkich, nie da się schować głowy w piasek” – podkreślił Siemoniak.

We wtorek o kryzysie uchodźczym i podziale kwot uchodźców do przyjęcia przez poszczególne kraje mają rozmawiać unijni ministrowie spraw wewnętrznych. Na środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał nadzwyczajny szczyt UE w tej sprawie.

 

PAP/mmil

[Fot. YouTube]

Słowa kluczowe:

Tomasz Siemoniak

,

UE

,

imigranci

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook