Jedynie prawda jest ciekawa


"Sieci" ujawnia zapisy rozmów głównych bohaterów afery Amber Gold

15.10.2017

Marcin i Katarzyna P. nie mówili prawdy ani pracownikom Amber Gold, ani współpracownikom, ani nawet najbliższej rodzinie - donosi tygodnik "Sieci", który ukaże się w poniedziałek. Jego dziennikarze przesłuchali "setki nagrań z podsłuchanych rozmów małżeństwa P."

Według niedzielnej zapowiedzi więcej nagrań dziennikarze "Sieci" mają zaprezentować w telewizji wPolsce.pl w poniedziałek od godz. 10.

"Z setek godzin podsłuchów powstało zaledwie kilkanaście stenogramów (jak okazało się w czasie posiedzeń komisji śledczej, bywało, że z tej samej rozmowy sporządzano dwie różne transkrypcje). Dotarliśmy do nagrań, które wykonała ABW, przesłuchaliśmy je i wybraliśmy wiele wątków, które służby pominęły. Część stenogramów przedstawiamy poniżej, oryginalne nagrania będziemy prezentować w telewizji wPolsce.pl" - czytamy w tekście. 

Wśród ujawnionych nagrań dziennikarze "Sieci" publikują rozmowy małżeństwa P. ze współpracownikami oraz rodziną. Katarzyna P. swojego brata "okłamuje w żywe oczy nawet na kilka dni przed zawaleniem się piramidy finansowej Amber Gold" - pisze tygodnik. 

I przytacza fragment stenogramu z podsłuchu: "Katarzyna P.: Wyobrażasz sobie? Taki to jest () kraj, firma, która jest rentowna nagle upada! Także, no nie wiem Przykro mi bardzo, że znowu pasażerowie muszą się przesiąść i niech jadą 12 godzin. Jak nie, to niech zap... LOT-em za 1000 zł". 

Dopytywana, "ale ogólnie to co, zawieszacie, to już nie będzie latać", Katarzyna P. odpowiada: "No jedna spółka zostaje, a druga no nie wiem, co będzie. Jakby to nie jest zależne ode mnie. Gdyby to było zależne ode mnie, to bym ci powiedziała, że będzie wszystko dobrze. Ale tak naprawdę to jest ich wina. Nie moja wina, że ministerstwo kur skarbu z całym LOT-em i wszystkimi spółkami zależnymi uparli się, żeby nas zniszczyć".

Tygodnik pisze także "o rozmowach z przedstawicielami mediów, które miały zapewnić przestępcom osłonę". "Z tą, jak już wiemy, zaoferował się Michał Lisiecki, wydawca tygodnika +Wprost+ (pomagał też w bardziej przyziemnych sprawach - np. załatwiając małżeństwu P. bilety na koncert Madonny). To ten tytuł publikuje artykuły uderzające w Komisję Nadzoru Finansowego. Aktywny jest Emil Marat, były dziennikarz, teraz już PR-owiec, wynajęty przez P. (miesięcznie 30 tys. zł na rękę)" - czytamy.

Opublikowano też podsłuchaną wypowiedź Emila Marata: "Jak teraz będzie olimpiada w najbliższych dniach, kiedy będą jedynki związane ze sportem, na stronach biznesowych nie będą mieli o czym pisać i sprawa Amber Goldu absolutnie wróci - jestem o tym przekonany. Mam propozycję - czy odpowiedź na moje pytanie, które ja tam wrzuciłem - +Wprost+ chce duży wywiad z Marcinem P. I jednocześnie, by się to ukazało we +Wproście+ oraz +Bloomberg BusinessWeek Polska+. Co więcej +Bloomberg BusinessWeek+ byłby zainteresowany okładką z Marcinem P. Mówię serio! I to jest tak, że możemy tam powiedzieć wszystko, co chcemy. Możemy powiedzieć, że oto tajemniczy złoty chłopiec z Wybrzeża okazuje się godnym zaufania przedsiębiorcą. +Bloomberg BusinessWeek+ to międzynarodowy tytuł, który na okładkach nigdy nie daje przestępców - daje biznesmenów". 

"Ten plan wypalił. P. znalazł się na okładce (+Tylko u nas Marcin P. ujawnia swoją twarz+ - krzyczy tytuł). W innej rozmowie Marat cieszy się, że +rozegranie+ powyższych tytułów +może być przełomowe+ i jest +warte rok pracy agencji PR-owskich+" - wskazano w tekście.

(PAP)

autor: Sonia Sobczyk
edytor: Dorota Skrobisz 

fot. tyg. "Sieci"

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook