Jedynie prawda jest ciekawa


Seremet zdradził Tuskowi tajemnicę śledztwa?

07.11.2012

Andrzej Seremet przekazując premierowi ustalenia śledztwa złamał prawo. Chyba, że dotyczyły one kwestii bezpieczeństwa państwa. Ale to znaczy, że prokuratorzy bagatelizując sprawę substancji znalezionych na wraku tupolewa nie mówili prawdy.

Prokurator generalny Andrzej Seremet przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi informacje ze śledztwa smoleńskiego, w tym także o wynikach badań polskich biegłych.

Według informacji GPC w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele prokuratury wojskowej. Jak ustaliła gazeta z Andrzejem Seremetem spotkał się płk Jerzy Artymiak, szef NPW, który przekazał informacje na temat poczynionych w Smoleńsku ustaleń polskich biegłych.

Gazeta twierdzi też, że te informacje zostały przekazane premierowi Donaldowi Tuskowi, z którym Andrzej Seremet regularnie się spotyka. Jedno z tych spotkań miało miejsce przed publikacją dziennika „Rzeczpospolita”, z której wynikało, że we wraku rządowego tupolewa polscy śledczy mieli znaleźć ślady materiałów wybuchowych, w tym trotylu.

Dziennik przytacza słowa samego Seremeta, który w rozmowie z dziennikarzami powiedział: "Tak, informowałem o tej sprawie premiera Tuska. Uprzedzałem o tych właśnie faktach, mając na uwadze relacje międzynarodowe."

Jak zauważa GPC po rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości przekazywanie informacji z śledztwa jest złamaniem prawa.

Takie spotkanie byłoby zasadne tylko wówczas, gdyby prokurator przekazał premierowi informacje o zagrożeniu stanu bezpieczeństwa państwa, np. – że w Smoleńsku znaleziono na wraku ślady materiałów wybuchowych i mogło dojść do zamachu – czytamy w gazecie.

Prof. Krzysztof Szczerski zauważa, że jeżeli trzeba było niespotykanego trybu, a takim jest spotkanie jest spotkanie niezależnego prokuratora generalnego z politykiem, to pokazuje, że sprawa jest poważniejsza niż przedstawili to prokuratorzy.

Według ustaleń GPC Seremet spotyka się regularnie z premierem. To podczas tych narad Donald Tusk dowiedział się o wizycie polskich biegłych w Smoleńsku oraz ustaleniach ich badań. Seremet ma czerpać swoją wiedzę od szefa NPW płk. Jerzego Artymiaka, który swoje nazwisko zawdzięcza Seremetowi. Wg informacji gazety Artymiak był rekomendowany przez Zbigniewa Ćwiąkalskiego, który jest nieformalnym mentorem obecnego prokuratora generalnego.

ansa/GPC

[fot. PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook