Jedynie prawda jest ciekawa


Seremet zdradził Tuskowi tajemnicę śledztwa?

07.11.2012

Andrzej Seremet przekazując premierowi ustalenia śledztwa złamał prawo. Chyba, że dotyczyły one kwestii bezpieczeństwa państwa. Ale to znaczy, że prokuratorzy bagatelizując sprawę substancji znalezionych na wraku tupolewa nie mówili prawdy.

Prokurator generalny Andrzej Seremet przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi informacje ze śledztwa smoleńskiego, w tym także o wynikach badań polskich biegłych.

Według informacji GPC w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele prokuratury wojskowej. Jak ustaliła gazeta z Andrzejem Seremetem spotkał się płk Jerzy Artymiak, szef NPW, który przekazał informacje na temat poczynionych w Smoleńsku ustaleń polskich biegłych.

Gazeta twierdzi też, że te informacje zostały przekazane premierowi Donaldowi Tuskowi, z którym Andrzej Seremet regularnie się spotyka. Jedno z tych spotkań miało miejsce przed publikacją dziennika „Rzeczpospolita”, z której wynikało, że we wraku rządowego tupolewa polscy śledczy mieli znaleźć ślady materiałów wybuchowych, w tym trotylu.

Dziennik przytacza słowa samego Seremeta, który w rozmowie z dziennikarzami powiedział: "Tak, informowałem o tej sprawie premiera Tuska. Uprzedzałem o tych właśnie faktach, mając na uwadze relacje międzynarodowe."

Jak zauważa GPC po rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości przekazywanie informacji z śledztwa jest złamaniem prawa.

Takie spotkanie byłoby zasadne tylko wówczas, gdyby prokurator przekazał premierowi informacje o zagrożeniu stanu bezpieczeństwa państwa, np. – że w Smoleńsku znaleziono na wraku ślady materiałów wybuchowych i mogło dojść do zamachu – czytamy w gazecie.

Prof. Krzysztof Szczerski zauważa, że jeżeli trzeba było niespotykanego trybu, a takim jest spotkanie jest spotkanie niezależnego prokuratora generalnego z politykiem, to pokazuje, że sprawa jest poważniejsza niż przedstawili to prokuratorzy.

Według ustaleń GPC Seremet spotyka się regularnie z premierem. To podczas tych narad Donald Tusk dowiedział się o wizycie polskich biegłych w Smoleńsku oraz ustaleniach ich badań. Seremet ma czerpać swoją wiedzę od szefa NPW płk. Jerzego Artymiaka, który swoje nazwisko zawdzięcza Seremetowi. Wg informacji gazety Artymiak był rekomendowany przez Zbigniewa Ćwiąkalskiego, który jest nieformalnym mentorem obecnego prokuratora generalnego.

ansa/GPC

[fot. PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook