Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Seremet zapowiada informacje ws. taśm

04.07.2014

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w poniedziałek przekaże szersze informacje dotyczące śledztwa w sprawie nielegalnie podsłuchanych rozmów polityków - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet. Treść nagrań opublikował "Wprost".

- W poniedziałek warszawska prokuratura ogłosi szerszy komunikat na temat rezultatów czynności, które dotychczas udało się dokonać - powiedział Seremet. Pytany, czy będzie to informacja o nowych zarzutach i zatrzymaniach w tej sprawie odparł: "nie chciałbym uprzedzać". - Śledztwo rzeczywiście zatacza coraz szersze kręgi, dowiadujemy się o nowych wątkach - powiedział.

Zaznaczył, że prokuratura prowadząca śledztwo intensywnie pracuje nad sprawą, a każda informacja podana przez podejrzanych musi być drobiazgowo weryfikowana.

- Istnieją pewne szanse na to, by dotrzeć do takich okoliczności, które w sposób istotny pozwolą powiedzieć, czy wątki, które pojawiają się w wyjaśnieniach są prawdziwe, czy nie i to stale jest dokonywane - zaznaczył Seremet.

Pytany o swoją ocenę całej sprawy, powiedział, że ponieważ sytuacja jest dynamiczna, nie chciałby wyrokować, ani przedstawiać swoich ostatecznych sądów.

Zastępca szefa prokuratury okręgowej Warszawa-Praga Paweł Nowak nie wykluczył przedstawienia takiej informacji w poniedziałek. Przypomniał, że wtedy z urlopu wraca rzecznik prokuratury Renata Mazur.

Nowak pytany o informacje ze śledztwa i hipotezy, które stawia piątkowa "Gazeta Wyborcza" powiedział, że nie będzie odnosił w żaden sposób się do publikacji prasowych.

Pytany o to, czy "Wprost" deklarował przekazanie kolejnych uzyskanych nagrań - w czwartek wieczorem tygodnik na Twitterze podał taką informację - powiedział, że nic mu nie wiadomo o takiej deklaracji. Zaznaczył, że z dotychczasowej praktyki wynika, że redakcja pewnie przekaże je, ale dopiero po publikacji materiałów. Szef działu śledczego Michał Majewski z "Wprost" poinformował PAP, że na razie redakcja pracuje nad tekstem.

Piątkowa "GW" podała, że biznesmenów Marka Falentę i Krzysztofa Rybkę obciążają zeznania Łukasza N. - pracownika jednej z restauracji, gdzie dokonano podsłuchów; według niego biznesmeni dali mu sprzęt do podsłuchiwania i chcieli nagrywać rozmowy biznesmenów. Według "Gazety" prokuratura bada historię biznesową Falenty i osób z nim związanych - jeśli znajdzie podejrzane transakcje, może mu postawić zarzut zarabiania na giełdzie dzięki nielegalnie (z podsłuchów) zdobytym informacjom, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

"GW" stawia ponadto pięć hipotez dotyczących tego, jak mogło dojść do przekazania podsłuchów tygodnikowi "Wprost" - nagrywający rozmowy Łukasz N. pracował dla obcych służb, a historia z biznesmenem Markiem Falentą jako inspiratorem nagrań jest przykrywką; Łukasz N. kryje swoich prawdziwych mocodawców, a Falentę obciąża, bo biznesmen wyrzucił go kiedyś z pracy; Falentę przekonano, że nagrania obalą rząd, nowy nie będzie mu przeszkadzał w interesach związanych z rosyjskim węglem i nikt nie będzie dociekał, kto nagrywał.

Czwarta hipoteza "GW" to akcja naszych służb, które "wrobiły" Falentę, bo pasował do układanki - znał jednego z autorów publikacji, nagrywającego oraz miał motyw - żal do rządu za zajęcie się jego firmą Składy Węgla. Ostatnie rozwiązanie to działania dziennikarza tygodnika, który namówił Falentę do publikacji nagrań. Gazeta zaznacza, że jest jeszcze możliwość, iż ktoś przejął nagrania przez nich wykonane.

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że od lipca 2013 r. podsłuchano kilkadziesiąt osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych. Część nielegalnie podsłuchanych rozmów została opisana w tygodniku "Wprost". Prokuratura postawiła zarzuty czterem osobom: biznesmenom Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. - pracownikom restauracji, w których dokonywano podsłuchów.

Drugie śledztwo dotyczy ujawnionej treści nielegalnie podsłuchanej rozmowy b. ministra transportu Sławomira Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Wszczęto je w sprawie przekroczenia uprawnień przez b. wiceministra finansów poprzez podjęcie niezgodnych z prawem działań w celu udaremnienia kontroli skarbowej w firmie żony Nowaka.


PAP, Greg
[fot. PAP/Rafał Guz]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook