Jedynie prawda jest ciekawa


Seremet zapowiada informacje ws. taśm

04.07.2014

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w poniedziałek przekaże szersze informacje dotyczące śledztwa w sprawie nielegalnie podsłuchanych rozmów polityków - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet. Treść nagrań opublikował "Wprost".

- W poniedziałek warszawska prokuratura ogłosi szerszy komunikat na temat rezultatów czynności, które dotychczas udało się dokonać - powiedział Seremet. Pytany, czy będzie to informacja o nowych zarzutach i zatrzymaniach w tej sprawie odparł: "nie chciałbym uprzedzać". - Śledztwo rzeczywiście zatacza coraz szersze kręgi, dowiadujemy się o nowych wątkach - powiedział.

Zaznaczył, że prokuratura prowadząca śledztwo intensywnie pracuje nad sprawą, a każda informacja podana przez podejrzanych musi być drobiazgowo weryfikowana.

- Istnieją pewne szanse na to, by dotrzeć do takich okoliczności, które w sposób istotny pozwolą powiedzieć, czy wątki, które pojawiają się w wyjaśnieniach są prawdziwe, czy nie i to stale jest dokonywane - zaznaczył Seremet.

Pytany o swoją ocenę całej sprawy, powiedział, że ponieważ sytuacja jest dynamiczna, nie chciałby wyrokować, ani przedstawiać swoich ostatecznych sądów.

Zastępca szefa prokuratury okręgowej Warszawa-Praga Paweł Nowak nie wykluczył przedstawienia takiej informacji w poniedziałek. Przypomniał, że wtedy z urlopu wraca rzecznik prokuratury Renata Mazur.

Nowak pytany o informacje ze śledztwa i hipotezy, które stawia piątkowa "Gazeta Wyborcza" powiedział, że nie będzie odnosił w żaden sposób się do publikacji prasowych.

Pytany o to, czy "Wprost" deklarował przekazanie kolejnych uzyskanych nagrań - w czwartek wieczorem tygodnik na Twitterze podał taką informację - powiedział, że nic mu nie wiadomo o takiej deklaracji. Zaznaczył, że z dotychczasowej praktyki wynika, że redakcja pewnie przekaże je, ale dopiero po publikacji materiałów. Szef działu śledczego Michał Majewski z "Wprost" poinformował PAP, że na razie redakcja pracuje nad tekstem.

Piątkowa "GW" podała, że biznesmenów Marka Falentę i Krzysztofa Rybkę obciążają zeznania Łukasza N. - pracownika jednej z restauracji, gdzie dokonano podsłuchów; według niego biznesmeni dali mu sprzęt do podsłuchiwania i chcieli nagrywać rozmowy biznesmenów. Według "Gazety" prokuratura bada historię biznesową Falenty i osób z nim związanych - jeśli znajdzie podejrzane transakcje, może mu postawić zarzut zarabiania na giełdzie dzięki nielegalnie (z podsłuchów) zdobytym informacjom, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

"GW" stawia ponadto pięć hipotez dotyczących tego, jak mogło dojść do przekazania podsłuchów tygodnikowi "Wprost" - nagrywający rozmowy Łukasz N. pracował dla obcych służb, a historia z biznesmenem Markiem Falentą jako inspiratorem nagrań jest przykrywką; Łukasz N. kryje swoich prawdziwych mocodawców, a Falentę obciąża, bo biznesmen wyrzucił go kiedyś z pracy; Falentę przekonano, że nagrania obalą rząd, nowy nie będzie mu przeszkadzał w interesach związanych z rosyjskim węglem i nikt nie będzie dociekał, kto nagrywał.

Czwarta hipoteza "GW" to akcja naszych służb, które "wrobiły" Falentę, bo pasował do układanki - znał jednego z autorów publikacji, nagrywającego oraz miał motyw - żal do rządu za zajęcie się jego firmą Składy Węgla. Ostatnie rozwiązanie to działania dziennikarza tygodnika, który namówił Falentę do publikacji nagrań. Gazeta zaznacza, że jest jeszcze możliwość, iż ktoś przejął nagrania przez nich wykonane.

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że od lipca 2013 r. podsłuchano kilkadziesiąt osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych. Część nielegalnie podsłuchanych rozmów została opisana w tygodniku "Wprost". Prokuratura postawiła zarzuty czterem osobom: biznesmenom Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. - pracownikom restauracji, w których dokonywano podsłuchów.

Drugie śledztwo dotyczy ujawnionej treści nielegalnie podsłuchanej rozmowy b. ministra transportu Sławomira Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Wszczęto je w sprawie przekroczenia uprawnień przez b. wiceministra finansów poprzez podjęcie niezgodnych z prawem działań w celu udaremnienia kontroli skarbowej w firmie żony Nowaka.


PAP, Greg
[fot. PAP/Rafał Guz]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook