Jedynie prawda jest ciekawa


Sensacyjny pomysł w Parlamencie Europejskim. PiS i PO w jednej frakcji?

12.02.2018
PE07022018
Sensacyjny pomysł w Parlamencie Europejskim. PiS i PO w jednej frakcji?

Przejście PiS z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów do Europejskiej Partii Ludowej, nie byłoby dobre - ocenił w poniedziałek europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. Jak dodał, taki pomysł w ogóle nie jest zaawansowany, ale są takie rozważania.

Krasnodębski został spytany w poniedziałek w Radiu Zet, "jak bardzo zaawansowany jest pomysł, by PiS przeszedł do Europejskiej Partii Ludowej w PE". - W ogóle nie jest zaawansowany, są takie rozważania - odparł europoseł. - Ja uważam, że to nie byłoby dobre. To zależy też trochę od pewnego układu sił, tzn. ilu my będziemy mieli europosłów, kto wejdzie do EPL - tłumaczył.

Szef delegacji PiS w PE Ryszard Legutko z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) poinformował w czwartek PAP, że Krasnodębski jest "bardzo mocno rozważany" jako kandydat na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Miałby zastąpić Ryszarda Czarneckiego (PiS), który został odwołany z funkcji wiceszefa PE. Ostateczne decyzje ws. Krasnodębskiego mają zapaść po porozumieniu z wszystkimi formacjami, które wchodzą w skład EKR.

- Mam nadzieję, że Ryszard Czarnecki mi pomoże, że przekaże mi swoje doświadczenia - powiedział Krasnodębski, pytany o te doniesienia.

Dopytywany, czy PiS rozważał, by nie przedstawiać żadnej kandydatury na stanowisko wiceszefa PE w miejsce Czarneckiego, odparł, że "nie było takiej dyskusji". - Było odwrotnie. EKR jest trzecią pod względem wielkości grupą polityczną. Te stanowiska są jakby z przydziału, według systemu D'Hondta. EKR powinno mieć prawdopodobnie nawet dwóch wiceprzewodniczących - podkreślił europoseł. W jego ocenie, funkcja ta jest "potrzebna i istotna".

Zaznaczył też, że Czarnecki "prawdopodobnie" może się odwołać od decyzji PE. Według niego, "pewne procedury" przy głosowaniu w sprawie Czarneckiego były "niedopracowane". - Nikt nie wiedział według jakiego wzoru to głosowanie ma się odbyć - mówił Krasnodębski.

Europejska Partia Ludowa (EPL) to największa grupa polityczna w PE; zasiada w niej m.in. PO i PSL. PiS należy obecnie do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Ryszard Czarnecki stracił stanowisko w środę na skutek konfliktu między nim a europosłanką PO Różą Thun. W związku z wystąpieniem Thun w krytycznym wobec polskiego rządu filmie francusko-niemieckiej telewizji Arte i jej wypowiedzią: "Jak tak dalej pójdzie, nastanie dyktatura", Czarnecki porównał ją do szmalcownika. Liderzy większości frakcji w PE uznali to za "przekroczenie czerwonej linii" i zgłosili wniosek o dymisję. 

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook