Jedynie prawda jest ciekawa


Sensacja czy manipulacja? Fakt publikuje dziwny sondaż, Nowoczesna pęka z dumy... choć nie istnieje

13.04.2018
sejm13042018
Sensacja czy manipulacja? Fakt publikuje dziwny sondaż, Nowoczesna pęka z dumy... choć nie istnieje

„Najnowszy sondaż boli do łez! Tak źle jeszcze nie było. PiS przegrywa. I to z kim” – pod takim tytułem portal Fakt.pl publikuje artykuł, z którego dowiadujemy się, iż według najnowszego sondażu Kantar Public, „zjednoczona opozycja” może wygrać z PiS-em.

„Tak złych wyników nie miała partia rządząca od dawna” – alarmują dziennikarze Faktu.

Z dalszej części tekstu dowiadujemy się, że z przeprowadzonego w dniach 9 i 10 kwietnia sondażu Kantar Public wynika, iż połączona lista PO i Nowoczesnej mogłaby liczyć aż na 32 procent poparcia. W tym samym sondażu na PiS chciało głosować 29 procent respondentów. Na kolejnych miejscach znalazłyby się Kukiz’15 z 10 procentami poparcia i SLD z 7 procentowym poparciem. Do Sejmu nie weszłoby PSL, na które głosować chciało 3 procent ankietowanych.

Jak ten dziwny sondaż komentują politycy opozycji?

O „trzęsieniu ziemi” napisała Katarzyna Lubnauer, która zapowiada zwycięstwo w wyborach. „Nie pozwolimy PIS zainfekować samorządów swoim stylem rządzenia” – skomentowała przewodnicząca Nowoczesnej. Jej wypowiedź jest o tyle dziwna, iż w ostatnim sondażu Kantar Public, w którym Nowoczesna występowała samodzielnie (28 lutego br.), partia K. Lubnauer miała… 6 procent poparcia.

Czy to oznacza, iż Nowoczesna rezygnuje z samodzielnego bytu i roztapia się w Platformie Obywatelskiej? Wiele na to wskazuje. Paulina Hennig-Kloska, rzeczniczka Nowoczesnej, mówi wprost, iż współpraca obu partii nie będzie ograniczona tylko do wspólnej listy podczas wyborów samorządowych.

– Nie traktujemy Polaków w sposób niepoważny. Nie wycofujemy się z naszych obietnic, aktualnie cały czas prowadzone są rozmowy i przygotowujemy wspólne listy – mówi rzeczniczka Nowoczesnej. – Dla nas sondaż nie jest sensacyjny, jest spodziewany. Polacy oczekują takiego porozumienia, a opozycja pokazuje swoją siłę w tym sondażu – dodaje rzecznik.

Czy także w wyborach parlamentarnych w 2019 roku powstanie wspólna lista PO i Nowoczesnej?

–  Na tym etapie myślimy o wyborach samorządowych, po nich będziemy myśleć o kolejnych. Nie wykluczamy wspólnych list – mówi rzeczniczka Nowoczesnej.

Powstanie wspólnej, antyrządowej koalicji zapowiadał wcześniej poseł Adam Szłapka, który w jednym z wywiadów przyznawał, iż to jedyna szansa na pokonanie PiS-u. Przypomnijmy, iż w marcu br. liderzy PO i Nowoczesnej poinformowali o podpisaniu wspólnego listu intencyjnego w sprawie wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików. Grzegorz Schetyna zapowiadał wówczas, że przed wyborami samorządowymi powstanie „szeroka opozycyjna koalicja”. 

ac


Warto poczytać

 1. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 2. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 3. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 4. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 5. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 6. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 7. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 8. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook