Jedynie prawda jest ciekawa

Senatorowie PiS: ludzie Tuska chcą rabować lasy

29.01.2014

Senatorowie PiS nie zostawili suchej nitki na przyjętej w ekspresowym tempie przez Sejm ustawie o lasach państwowych.

Dochodzi do rzeczy niebywałej, obrabowuje się przedsiębiorstwo państwowe z zasobów gromadzonych przez wiele lat – mówił podczas konferencji prasowej senator Grzegorz Bierecki. PiS złożyło wniosek o odrzucenie ustawy.

Pośpieszna nowelizacja ustawy przewiduje, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu po 800 milionów złotych rocznie. Od 2016 roku Lasy mają zaś odprowadzać do państwowej kasy 2 procent przychodów uzyskanych ze sprzedaży drewna, niezależnie od tego, czy w ogólnym rozrachunku osiągną zysk, czy zanotują stratę. Według opozycji to klasyczny skok na kasę, dzięki któremu rząd PO-PSL chce łatać dziurę budżetową i zapewnić sobie pieniądze przez nadchodzącymi wyborami.

- Dochodzi do rzeczy niebywałej: za pomocą zapisu najpierw w budżecie państwa, a potem ustawy, obrabowuje się przedsiębiorstwo państwowe z zasobów gromadzonych przez wiele lat – mówił podczas konferencji prasowej senator Grzegorz Bierecki. - To też sygnał dla wszystkich którzy prowadzą działalność w Polsce, sygnał ostrzegawczy od rządu Tuska, żeby nie gospodarowali prawidłowo, żeby nie byli gospodarni, żeby nie odkładali pieniędzy, bo jak odłożą te pieniądze, to się tymi pieniędzmi rząd Tuska zainteresuje.

Innym zarzutem podniesionym przez Biereckiego był fakt, że w nowa danina jest nakładana na wybrane przez rząd przedsiębiorstwo państwowe w trakcie roku podatkowego. – To niesłychane praktyki, nie zgadzamy się z tymi działaniami.

Senator Bogdan Pęk podkreślał podczas konferencji, że quasi-rabunkowe działania wokół Lasów Państwowych wpisują się model zarządzania państwem stosowany przez Donalda Tuska i jego ludzi.

- Nie mamy za grosz zaufania dla tego rządu, który przez te wszystkie lata potwornie kraj zadłużył a obecnie wyciągnął rękę także po lasy państwowe. Z głębokim zaniepokojeniem chcemy przestrzec opinię publiczną przed tego typu działaniami – mówił senator Pęk, zauważając też, że nakładanie daniny na Lasy Państwowe może być preludium do ich prywatyzacji.

Kolejny uczestnik konferencji, senator Wojciech Skurkiewicz, zapowiedział, że jeśli mimo wszystko Senat przyjmie ustawę, to zostanie ona zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270zziobro 19.09.2017

  Rząd przyjął projekt rozszerzenia granic obrony koniecznej

  Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren. "Rząd będzie stawał po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika" - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 2. 1270religa 19.09.2017

  Nie żyje pacjent prof. Religi, bohater słynnego zdjęcia

  Zmarł Tadeusz Żytkiewicz, pacjent któremu prof. Zbigniew Religa przeczepił w 1987 r. serce - bohater słynnego zdjęcia opublikowanego na łamach National Geographic - poinformował we wtorek "Poltransplant".

 3. Gowin19092017 19.09.2017

  Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym

  Poszerzenie autonomii uczelni, ich podział na akademickie i zawodowe, możliwość organizowania egzaminów wstępnych, nowy model kształcenia doktorantów - to niektóre z założeń ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, przedstawione we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina.

 4. Gasiuk-Pihowicz2007 19.09.2017

  Kłopoty Gasiuk-Pihowicz. Została pozwana za skandaliczną wypowiedź

  Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz została pozwana ws. ochrony dóbr osobistych przez byłego ministra skarbu Dawida Jackiewicza (PiS). Chodzi o wypowiedź z trybuny sejmowej z lipca tego roku.

 5. Pomnikwegrow19092017 19.09.2017

  Przy Sejmie odsłonięto pomnik Węgrów wspierających Powstanie Warszawskie

  Pomnik ku czci węgierskich żołnierzy, którzy wspierali Polaków podczas Powstania Warszawskiego, mimo że formalnie byli sojusznikami Niemców, odsłonięto we wtorek w pobliżu Sejmu w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceszef MON Węgier i prezes IPN.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook