Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Senatorowie PiS: ludzie Tuska chcą rabować lasy

29.01.2014

Senatorowie PiS nie zostawili suchej nitki na przyjętej w ekspresowym tempie przez Sejm ustawie o lasach państwowych.

Dochodzi do rzeczy niebywałej, obrabowuje się przedsiębiorstwo państwowe z zasobów gromadzonych przez wiele lat – mówił podczas konferencji prasowej senator Grzegorz Bierecki. PiS złożyło wniosek o odrzucenie ustawy.

Pośpieszna nowelizacja ustawy przewiduje, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu po 800 milionów złotych rocznie. Od 2016 roku Lasy mają zaś odprowadzać do państwowej kasy 2 procent przychodów uzyskanych ze sprzedaży drewna, niezależnie od tego, czy w ogólnym rozrachunku osiągną zysk, czy zanotują stratę. Według opozycji to klasyczny skok na kasę, dzięki któremu rząd PO-PSL chce łatać dziurę budżetową i zapewnić sobie pieniądze przez nadchodzącymi wyborami.

- Dochodzi do rzeczy niebywałej: za pomocą zapisu najpierw w budżecie państwa, a potem ustawy, obrabowuje się przedsiębiorstwo państwowe z zasobów gromadzonych przez wiele lat – mówił podczas konferencji prasowej senator Grzegorz Bierecki. - To też sygnał dla wszystkich którzy prowadzą działalność w Polsce, sygnał ostrzegawczy od rządu Tuska, żeby nie gospodarowali prawidłowo, żeby nie byli gospodarni, żeby nie odkładali pieniędzy, bo jak odłożą te pieniądze, to się tymi pieniędzmi rząd Tuska zainteresuje.

Innym zarzutem podniesionym przez Biereckiego był fakt, że w nowa danina jest nakładana na wybrane przez rząd przedsiębiorstwo państwowe w trakcie roku podatkowego. – To niesłychane praktyki, nie zgadzamy się z tymi działaniami.

Senator Bogdan Pęk podkreślał podczas konferencji, że quasi-rabunkowe działania wokół Lasów Państwowych wpisują się model zarządzania państwem stosowany przez Donalda Tuska i jego ludzi.

- Nie mamy za grosz zaufania dla tego rządu, który przez te wszystkie lata potwornie kraj zadłużył a obecnie wyciągnął rękę także po lasy państwowe. Z głębokim zaniepokojeniem chcemy przestrzec opinię publiczną przed tego typu działaniami – mówił senator Pęk, zauważając też, że nakładanie daniny na Lasy Państwowe może być preludium do ich prywatyzacji.

Kolejny uczestnik konferencji, senator Wojciech Skurkiewicz, zapowiedział, że jeśli mimo wszystko Senat przyjmie ustawę, to zostanie ona zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook