Jedynie prawda jest ciekawa


Senat przyjął nie tę ustawę? Centrum Informacyjne Senatu prostuje rewelacje

24.07.2017

Niedzielna informacja o przyjęciu przez Senat złej wersji ustawy o Sądzie Najwyższym zdążyła już obiec cały internet. Autorzy tekstu nie poprosili o komentarz Kancelarii Sejmu, ta zaś jeszcze tego samego dnia sprostowała podaną przez „Dziennik Gazeta Prawna” informację.

„Jednak jeśli porównamy przyjęte zmiany (druk 1769) z treścią ustawy przesłanej Senatowi, okaże się, że dokumenty różnią się aż w 11 miejscach. Przykładowo przegłosowana przez posłów poprawka nr 46 przewiduje dodanie art. od 87a do 87c – kluczowych dla całej ustawy, bo określających procedurę pozostawienia obecnych sędziów w SN. Próżno jednak tak oznaczonych przepisów szukać w ustawie, bo ich treść finalnie znalazła się w art. 88 i następnych. Z kolei to, co zgodnie z wolą posłów miało stanowić treść art. 88, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniło się w art. 91. Bez wątpienia więc Senat głosował nad inną ustawą aniżeli ta, którą Sejm uchwalił.” - napisali redaktorzy „Gazety Prawnej”.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Wprawdzie za „Gazetą Prawną” informację powtórzyła większość mediów, to już trzy godziny po publikacji artykułu pojawiło się oświadczenie Centrum Informacyjnego Sejmu. -Centrum Informacyjne Sejmu informuje, że nowa numeracja artykułów ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym jest zgodna z zasadami sztuki prawodawczej i nie stanowi naruszenia jakichkolwiek procedur legislacyjnych. - napisano. - CIS podkreśla, że zgodnie z zasadami techniki prawodawczej w przypadku nowej ustawy numeracja jednostek redakcyjnych ulega zmianie na ciągłą. Oznacza to, że przyjęta poprawka zgłoszona na etapie drugiego czytania, polegająca na dodaniu po artykule 87 trzech kolejnych artykułów: 87a, 87b i 87c została – zgodnie z praktyką legislacyjną – skonsumowana przez legislatora poprzez nadanie treści dodanego artykułu 87a numeru 88, artykułowi 87b numeru 89 a artykułowi 87c numeru 90. - dodało CIS.

- Informacje o tym, jakoby Senat przyjął niewłaściwą wersję ustawy o Sądzie Najwyższym są kłamliwe. To kolejny fake news -
powiedział w poniedziałek Jacek Sasin (PiS). W opinii Sasina, artykuł opublikowany w "DGP" jest nierzetelny. - Jest kompromitacją dziennikarską (...) Oni (dziennikarze "DGP" - PAP) nawet nie próbowali sprawdzić skąd ta zmiana numeracji (…) Nie chodziło o prawdę, a o wywołanie kolejnego niepokoju - podkreślił. Do sprawy odniósł się również Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. 

Sprawdziliśmy. 100% pewności. Tekst ustawy o #SN w Sejmie i Senacie tożsamy.
- Warto zaznaczyć, że w tej sprawie autorzy artykułu nie zwracali się po komentarz i wyjaśnienia do CIS. Niezmiennie zaznaczamy, że w wielu kwestiach informacje, którymi dysponuje Kancelaria Sejmu, mogą być pomocne i kluczowe dla konstruowanych publikacji. - dodało Centrum Informacyjne Sejmu. - Jutro polecę radcom prawnym @PolskiSenat podjęcie odpowiednich kroków prawnych w stosunku do @DGPrawna – napisał na Twitterze Szef Kancelarii Senatu, Jakub Kowalski.

Legislatorzy @PolskiSenat, którzy dzięki @DGPrawna spędzili niedzielny wieczór w pracy sprawdzili: Senat pracował na właściwej wersji ustawy


PAP/KH

Warto poczytać

 1. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 2. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 3. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 4. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 6. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 7. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 8. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook