Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Senat nie chce dać funduszy na IPN

03.02.2012

Senacka komisja praworządności negatywnie zaopiniowała w piątek postulat szefa IPN Łukasza Kamińskiego o zagwarantowanie w budżecie 10 mln zł na zakup obecnej siedziby Instytutu w Warszawie. Senatorowie z komisji rozpatrywali uchwaloną w końcu stycznia przez Sejm ustawę budżetową na bieżący rok w części dotyczącej m.in. wymiaru sprawiedliwości, ABW, CBA, AW, GIODO, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Instytutu Pamięci Narodowej.

Kamiński poprosił senatorów, aby kwota 10 mln zł - podczas prac Sejmu przesunięta do rezerwy - została wyraźnie określona w budżecie jako przeznaczona "na zabezpieczenie centrali Instytutu".

Prezes IPN przypomniał, że obecnie status siedziby Instytutu uregulowany jest na mocy zawartego w 2000 r. porozumienia pomiędzy firmą Ruch a Ministerstwem Skarbu w sprawie gospodarowania budynkiem. Porozumienie to przewidywało wymianę nieruchomości przy ul. Towarowej na inną nieruchomość z zasobu Skarbu Państwa. "Po prywatyzacji Ruchu w 2010 r. firma działając w celu maksymalizacji zysku nie jest zainteresowana dalszym przedłużaniem tego stanu, który jest tymczasowy" - zaznaczył Kamiński.

- Istnieje duże niebezpieczeństwo, że będziemy musieli opuścić ten budynek. Firma Ruch nie jest zainteresowana dalszym wynajmem, nawet na zasadach rynkowych, tylko rozwiązaniem tego problemu poprzez finalizację porozumienia z 2000 r. lub poprzez transakcję sprzedaży. W obu tych przypadkach konieczne będą środki finansowe - mówił Kamiński. Dodał, że konieczność przeprowadzki oznaczałaby przerwanie ustawowej działalności Instytutu.

Według wyliczeń wartość obiektu wynosi 47 mln zł, w tej kwocie mieszczą się także nakłady poniesione przez IPN. - Nie jestem jednak w stanie prognozować jak potoczą się negocjacje w sprawie budynku - dodał prezes Instytutu i zaznaczył, że kwota 10 mln zł pozwoliłaby na rozmowy dotyczące płatności ratalnych.

Negatywnie do postulatu Kamińskiego odniósł się m.in. Aleksander Pociej (PO). - Prezes IPN nie powiedział, w jaki sposób te pieniądze mają pomóc w zapewnieniu siedziby. Nie wiemy, ile docelowo Skarb Państwa będzie musiał zapłacić, zabezpieczenie kwoty fragmentarycznej nie zmieni sytuacji - ocenił.

Przewodniczący komisji Michał Seweryński (PiS) opowiadał się za przychylnym potraktowaniem prośby Kamińskiego. - Zagwarantowanie rezerwy na konkretny cel nie oznacza jeszcze, że te pieniądze zostaną wydane - wskazywał.

Ostatecznie postulat szefa IPN poparło trzech senatorów, przeciw było pięciu. Kamiński zapowiedział wcześniej, że w sprawie spotkał się już dwukrotnie z zarządem Ruchu. - Toczą się rozmowy z firmą Ruch, które prowadzi prezydent Warszawy; w czwartek rozmawiałem w Ministerstwie Skarbu i to ministerstwo także włączy się w rozmowy z "Ruchem" - powiedział.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie zgłosiła w piątek żadnych innych wniosków do pozostałych części budżetu związanych z wymiarem sprawiedliwości.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 2. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 3. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 4. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 5. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 6. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 7. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 8. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook