Jedynie prawda jest ciekawa


Senat nie chce dać funduszy na IPN

03.02.2012

Senacka komisja praworządności negatywnie zaopiniowała w piątek postulat szefa IPN Łukasza Kamińskiego o zagwarantowanie w budżecie 10 mln zł na zakup obecnej siedziby Instytutu w Warszawie. Senatorowie z komisji rozpatrywali uchwaloną w końcu stycznia przez Sejm ustawę budżetową na bieżący rok w części dotyczącej m.in. wymiaru sprawiedliwości, ABW, CBA, AW, GIODO, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Instytutu Pamięci Narodowej.

Kamiński poprosił senatorów, aby kwota 10 mln zł - podczas prac Sejmu przesunięta do rezerwy - została wyraźnie określona w budżecie jako przeznaczona "na zabezpieczenie centrali Instytutu".

Prezes IPN przypomniał, że obecnie status siedziby Instytutu uregulowany jest na mocy zawartego w 2000 r. porozumienia pomiędzy firmą Ruch a Ministerstwem Skarbu w sprawie gospodarowania budynkiem. Porozumienie to przewidywało wymianę nieruchomości przy ul. Towarowej na inną nieruchomość z zasobu Skarbu Państwa. "Po prywatyzacji Ruchu w 2010 r. firma działając w celu maksymalizacji zysku nie jest zainteresowana dalszym przedłużaniem tego stanu, który jest tymczasowy" - zaznaczył Kamiński.

- Istnieje duże niebezpieczeństwo, że będziemy musieli opuścić ten budynek. Firma Ruch nie jest zainteresowana dalszym wynajmem, nawet na zasadach rynkowych, tylko rozwiązaniem tego problemu poprzez finalizację porozumienia z 2000 r. lub poprzez transakcję sprzedaży. W obu tych przypadkach konieczne będą środki finansowe - mówił Kamiński. Dodał, że konieczność przeprowadzki oznaczałaby przerwanie ustawowej działalności Instytutu.

Według wyliczeń wartość obiektu wynosi 47 mln zł, w tej kwocie mieszczą się także nakłady poniesione przez IPN. - Nie jestem jednak w stanie prognozować jak potoczą się negocjacje w sprawie budynku - dodał prezes Instytutu i zaznaczył, że kwota 10 mln zł pozwoliłaby na rozmowy dotyczące płatności ratalnych.

Negatywnie do postulatu Kamińskiego odniósł się m.in. Aleksander Pociej (PO). - Prezes IPN nie powiedział, w jaki sposób te pieniądze mają pomóc w zapewnieniu siedziby. Nie wiemy, ile docelowo Skarb Państwa będzie musiał zapłacić, zabezpieczenie kwoty fragmentarycznej nie zmieni sytuacji - ocenił.

Przewodniczący komisji Michał Seweryński (PiS) opowiadał się za przychylnym potraktowaniem prośby Kamińskiego. - Zagwarantowanie rezerwy na konkretny cel nie oznacza jeszcze, że te pieniądze zostaną wydane - wskazywał.

Ostatecznie postulat szefa IPN poparło trzech senatorów, przeciw było pięciu. Kamiński zapowiedział wcześniej, że w sprawie spotkał się już dwukrotnie z zarządem Ruchu. - Toczą się rozmowy z firmą Ruch, które prowadzi prezydent Warszawy; w czwartek rozmawiałem w Ministerstwie Skarbu i to ministerstwo także włączy się w rozmowy z "Ruchem" - powiedział.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie zgłosiła w piątek żadnych innych wniosków do pozostałych części budżetu związanych z wymiarem sprawiedliwości.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook