Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Senat nie chce dać funduszy na IPN

03.02.2012

Senacka komisja praworządności negatywnie zaopiniowała w piątek postulat szefa IPN Łukasza Kamińskiego o zagwarantowanie w budżecie 10 mln zł na zakup obecnej siedziby Instytutu w Warszawie. Senatorowie z komisji rozpatrywali uchwaloną w końcu stycznia przez Sejm ustawę budżetową na bieżący rok w części dotyczącej m.in. wymiaru sprawiedliwości, ABW, CBA, AW, GIODO, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Instytutu Pamięci Narodowej.

Kamiński poprosił senatorów, aby kwota 10 mln zł - podczas prac Sejmu przesunięta do rezerwy - została wyraźnie określona w budżecie jako przeznaczona "na zabezpieczenie centrali Instytutu".

Prezes IPN przypomniał, że obecnie status siedziby Instytutu uregulowany jest na mocy zawartego w 2000 r. porozumienia pomiędzy firmą Ruch a Ministerstwem Skarbu w sprawie gospodarowania budynkiem. Porozumienie to przewidywało wymianę nieruchomości przy ul. Towarowej na inną nieruchomość z zasobu Skarbu Państwa. "Po prywatyzacji Ruchu w 2010 r. firma działając w celu maksymalizacji zysku nie jest zainteresowana dalszym przedłużaniem tego stanu, który jest tymczasowy" - zaznaczył Kamiński.

- Istnieje duże niebezpieczeństwo, że będziemy musieli opuścić ten budynek. Firma Ruch nie jest zainteresowana dalszym wynajmem, nawet na zasadach rynkowych, tylko rozwiązaniem tego problemu poprzez finalizację porozumienia z 2000 r. lub poprzez transakcję sprzedaży. W obu tych przypadkach konieczne będą środki finansowe - mówił Kamiński. Dodał, że konieczność przeprowadzki oznaczałaby przerwanie ustawowej działalności Instytutu.

Według wyliczeń wartość obiektu wynosi 47 mln zł, w tej kwocie mieszczą się także nakłady poniesione przez IPN. - Nie jestem jednak w stanie prognozować jak potoczą się negocjacje w sprawie budynku - dodał prezes Instytutu i zaznaczył, że kwota 10 mln zł pozwoliłaby na rozmowy dotyczące płatności ratalnych.

Negatywnie do postulatu Kamińskiego odniósł się m.in. Aleksander Pociej (PO). - Prezes IPN nie powiedział, w jaki sposób te pieniądze mają pomóc w zapewnieniu siedziby. Nie wiemy, ile docelowo Skarb Państwa będzie musiał zapłacić, zabezpieczenie kwoty fragmentarycznej nie zmieni sytuacji - ocenił.

Przewodniczący komisji Michał Seweryński (PiS) opowiadał się za przychylnym potraktowaniem prośby Kamińskiego. - Zagwarantowanie rezerwy na konkretny cel nie oznacza jeszcze, że te pieniądze zostaną wydane - wskazywał.

Ostatecznie postulat szefa IPN poparło trzech senatorów, przeciw było pięciu. Kamiński zapowiedział wcześniej, że w sprawie spotkał się już dwukrotnie z zarządem Ruchu. - Toczą się rozmowy z firmą Ruch, które prowadzi prezydent Warszawy; w czwartek rozmawiałem w Ministerstwie Skarbu i to ministerstwo także włączy się w rozmowy z "Ruchem" - powiedział.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie zgłosiła w piątek żadnych innych wniosków do pozostałych części budżetu związanych z wymiarem sprawiedliwości.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook