Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: zniecierpliwienie PO przeradza się w agresję

26.12.2016

„To zupełnie niepotrzebne eskalowanie konfliktu. W ten spór angażowane są siły spoza Polski. Myślę tu o Radzie Europy, Parlamencie Europejskim, KE, że w nasze polskie sprawy angażują się obcy interwenci. To jest niepokojące” — powiedział w programie „Woronicza 17” Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15.

„Również kształt protestu, który z demokracją i parlamentaryzmem nie ma nic wspólnego. Robienie blokady parlamentu i eskalowanie konfliktu przez obie strony. Z jednej strony PiS zblokowało poprawki do budżetu, a z drugiej opozycja zablokowała salę plenarną” – dodał. 

Posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że społeczeństwo dzieli się przez skrajne i kontrowersyjne wypowiedzi polityków. Zapierała się, że nikt z polityków Nowoczesnej nie wyzywa drugiej strony od złodziei i komunistów.

„Z drugiej strony takie słowa padają. Doszliśmy do trudnego momentu. Znów jest tak, że wychodzi Jarosław Kaczyński na konferencję i mówi o wyciąganiu ręki, a zaraz straszy postępowaniem karnym. Co do mieszania instytucji, polski rząd chce się angażować np. w rozwiązanie sporu n Ukrainie. Będąc członkiem wspólnoty warto o niektórych sporach rozmawiać. I nie widzę nic dziwnego, że Europa interesuje się tym, co się w Polsce dzieje” — stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

Z kolei europoseł Marek Jurek podkreślił, że jeżeli jest poważny konflikt polityczny to pierwszym działaniem jest deeskalacja. „Polityków powinno obowiązywać dążenie do rozwiązania konfliktu. Podobny konflikt musiałem rozwiązać w 2006 roku. Miałem przed oczyma, że musze ochronić Polskę przed tym, co działo się na Wschodzie. Można to robić, tylko trzeba mieć trochę dobrej woli. To, co w tej chwili dzieje się z dziennikarzami, to dobra okazja do tego, żeby poprosić i przeprosić. Pytajmy polityków o opinie, ale nie pokazujmy ludzi jak przedmioty. Niezależnie od tego kto będzie rządził, niech dziennikarze pamiętają, że są po to, żeby rozmawiać z ludźmi”— apelował Marek Jurek.

Marszałek Adam Struzik (PSL) powiedział, że ciężko wyobrazić sobie, żeby państwo mogło dalej w ten sposób funkcjonować. „Myślę, ze zaraz po świętach trzeba usiąść do jednego stołu. Trzeba też popatrzeć, jak ten Sejm funkcjonuje, jakie prawa ma opozycja. Gdyby nie zapowiedzi ograniczenia możliwości funkcjonowania dziennikarzy w Sejmie, to być może tego konfliktu by nie było. Wierzę, że po stronie PiS też będzie wyciągnięta ręka. Staramy się zajmować pozycję mediacyjną między zwaśnionymi stronami” — mówił Struzik.

Andrzej Halicki z PO powiedział, że głosowanie w Sali Kolumnowej było głosowaniem „na rympał”. „Nie ma zgody na prowokacje. Mamy zrujnowany porządek prawny w wielu instytucjach. Jest to protest przeciwko psuciu państwa. To jest głosowanie na rympał” — stwierdził Halicki.

Z kolei wiceminister Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że opozycja była przygotowana na zewnętrzną i wewnętrzną okupację Sejmu. „Posłowie nie mają prawa przesiadywać w Sali Plenarnej, kiedy posiedzenie zostało zamknięte. Nie mieliśmy wyjścia. Mieliśmy m.in. uniemożliwienie prowadzenia obrad przez marszałka Sejmu. Mieliśmy do czynienia z akcją przygotowaną. Spór o pracę dziennikarzy w Sejmie czy spór o posła Szczerbę był tylko pretekstem. Opozycja była przygotowana do zewnętrznej i wewnętrznej okupacji Sejmu. Uruchomiono przemoc, która była wychwalana przez polityków opozycji. Zniecierpliwienie PO przeradza się w agresję. Jej działania są tolerowane i pochwalane. To bardzo niebezpieczna droga. Deeskalacja jest konieczna”— podkreślił Sellin.

Posłanka Nowoczesnej kolejny raz broniła się twierdząc, że opozycja niczego nie zaplanowała, a uchwalony przez PiS budżet jest nielegalny. „To była manifestacja dziennikarzy. Mieliśmy kartki z napisem „wolne media”, bo robiliśmy sobie z nimi zdjęcia. To była nasza akcja, która nie miała mieć kontynuacji. To insynuacje. Robicie takie rzeczy i dziwicie się, że jest konflikt”— powiedziała Hennig-Kloska.

Poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski zauważył, że ten konflikt pokazuje słabość klasy politycznej. „Z tej rozmowy wynika, że my jako politycy nie do końca szanujemy i doceniamy spokój społeczny, że nie staramy się po obu stronach okopów działać. Nie ma woli, żeby rozwiązywać konflikty. Jest dążenie do totalnego zwycięstwa nad totalnym wrogiem. Tu pokazuje się słabość klasy politycznej, gdzie mamy skrajnie do siebie uprzedzone i wrogo nastawione ugrupowania polityczne” — dodał Rzymkowski.

wkt, wpolityce.pl

Fot. [fratria]

Warto poczytać

 1. Harwitch27052018 27.05.2018

  Maski opadają. Po słowach Hartwich nie ma już wątpliwości, że jednym z jej celów jest odsunięcie od władzy PiS

  Z jednej strony zapewnienia, że protest nie jest polityczny, z drugiej wypowiedzi świadczące o tym, że niektórzy z rodziców chcieliby włączyć się w partyjne rozgrywki. Tym razem nie uniknęła tego także Iwona Hartwich, która przyznała, że liczy na koniec rządów PiS

 2. NiepelnosprawniSejm270520181 27.05.2018

  Niepełnosprawni opuścili budynek Sejmu

  Po 40 dniach walki o życie naszych niepełnosprawnych dzieci, ciągłej walki, ciągłych upokorzeń ze strony obecnego rządu zawieszamy protest - oświadczyła podczas niedzielnej konferencji prasowej Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych

 3. Jaki27052018 27.05.2018

  Jaki skrytykował Trzaskowskiego: nie potrafi zdefiniować, czy stoi po stronie miasta, czy handlarzy roszczeniami

  Rafał Trzaskowski (PO) nie potrafi zdefiniować czy stoi po stronie miasta, czy po stronie interesów handlarzy roszczeniami; cieszę się, że mieszkańcy Warszawy mają jasne spojrzenie na te sprawy - powiedział w niedzielę Patryk Jaki, wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy

 4. ProtestSejm14052018 27.05.2018

  "Najważniejsze, że wygrała sprawa". Minister podsumował zakończenie protestu niepełnosprawnych

  Najważniejsze, że wygrała sprawa - wiedza społeczna o problemach osób niepełnosprawnych w Polsce zwiększyła się w społeczeństwie; rząd spełnił też wszystkie postulaty protestujących - powiedział w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. Pawlowiczwiki1 27.05.2018

  Pawłowicz do Scheuring-Wielgus: jesteś jak Mengele. Przesadziła?

  Krystyna Pawłowicz znów zaszokowała. Tym razem na swoim profilu na Twitterze posłanka PiS porównała Joannę Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej do Josefa Mengele - znanego jako "Anioł Śmierci" hitlerowskiego zbrodniarza z Auschwitz

 6. NieplnosprawniSejm27052018 27.05.2018

  Rząd nie zostawi niepełnosprawnych samym sobie. Padła ważna deklaracja

  Ewentualny koniec protestu nie kończy naszych działań na rzecz niepełnosprawnych - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek

 7. protestsej2705 27.05.2018

  To już jest koniec. Po 40 dniach niepełnosprawni zakończą protest w Sejmie

  Po 40 dniach zawieszamy protest w Sejmie; decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowała w niedzielę Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Dodała, że oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane podczas konferencji prasowej o 14.30

 8. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook