Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: usuwanie krzyży świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej

29.10.2017
krzyz26102017
Sellin: usuwanie krzyży świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej

Usuwanie z przestrzeni publicznej krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej, która jest zbudowana na chrześcijaństwie - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. W jego ocenie, we Francji nie ma "aż takiej" presji ideologicznej w przypadku islamu.

Sellin komentował w niedzielę w Radiu ZET i Polsat News propozycję szefowej rządu Beaty Szydło, by przenieść pomnik Jana Pawła II z Francji do Polski.

Premier przekazała PAP w sobotę, że rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Jana Pawła II we Francji.

To reakcja na decyzję Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, która podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika papieża.

- To jest na razie taka deklaracja, że chcemy to zrobić, ponieważ widzimy pogłębiającą się chorobę dużej części zachodniej Europy, w tym przypadku Francji, polegającą na pogłębiającej się chrystofobii - podkreślił Sellin.

Jego zdaniem, "usuwanie z przestrzeni publicznej krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej, która jest zbudowana w dużej mierze na religii chrześcijańskiej".

- Ta dziwaczna decyzja państwa francuskiego, sądu francuskiego, dotyczy najbardziej znanego w świecie i w naszej historii Polaka - mówił Sellin. Jak podkreślił, jeżeli następstwem tej decyzji ma być "ocenzurowanie ideologiczne", to jest oferta, by pomnik przenieść do Polski.

- Zobaczymy, jak się do tego ustosunkują francuskie władze lokalne - dodał wiceminister kultury. Jak podkreślił, z tego, co wie, władze lokalne "walczą o utrzymanie pomnika w takim kształcie, w jakim on jest".

W ocenie Sellina, "dziwnie interpretowane" prawo francuski z 1905 r. o rozdziale Kościoła od państwa jest "coraz częściej intepretowane w kategoriach presji ideologicznej, by usuwać chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej".

- Co ciekawe, w państwie francuskim aż takiej presji na usuwanie demonstracji, czy symboli innej religii - islamu - nie ma, natomiast chrześcijaństwa, i owszem - podkreślił wiceminister kultury.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 2. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 3. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 4. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 5. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 6. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 7. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook