Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Polacy chcą tych pomników. I one będą

14.04.2017

Jeśli ktoś będzie się temu opierał, to prędzej czy później ten opór zostanie przełamany, choćby przez to, że może będzie nowy prezydent Warszawy i zmieni zdanie - powiedział w piątek wiceminister kultury Jarosław Sellin, pytany o planowane pomniki smoleńskie.

Pytany w piątek w radiowej Trójce o plany budowy w Warszawie dwóch pomników - upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapewnił, że "te pomniki będą". "Ja tego dziwnego oporu, związanego zchęcią budowy tych pomników nie rozumiem. To małostkowość ze strony polityków, którzy nie udzielają na to zgody, czy cały czas to kwestionują" - ocenił.

"Polacy wskazali bardzo wyraźnie już 7 lat temu, gdzie chcą czcić ofiary katastrofy smoleńskiej,gdzie chcą czcić pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - podkreślił. Zapewnił, że konkurs na projekty pomników zostaną rozstrzygnięte do październiku 2017 r. 

"Niezależnie od tego, co jeszcze wymyślą (władze Warszawy - PAP), aby w tym przeszkodzić, te pomniki będą. Nikt nie jest wieczny. Jeśli ktoś się będzie opierał, to z czasem przestanie pełnić tę funkcję i przestanie się opierać i te pomniki będą" - zaznaczył wiceminister resortu kultury."Jeśli ktoś będzie w małostkowości swojej trwał, sam sobie będzie wystawiał świadectwo i prędzej czy później ten opór będzie przełamany choćby przez to, że może będzie nowy prezydent Warszawy i zmieni zdanie" - dodał.

Sellin przypomniał, że Lech Kaczyński "poza tym, że był prezydentem, i pełniąc tę funkcję zginął,był też przez kilka lat prezydentem Warszawy i to też jest zdumiewające, że obecna prezydentWarszawy (Hanna Gronkiewicz-Waltz) nie zgadza się na uhonorowanie tej postaci w tym miejscu, wktórym uhonorowany być powinien". "Był prezydentem Warszawy, był prezesem NIK, był posłem,senatorem, ministrem sprawiedliwości; był wybitnym działaczem państwowym, służył Polsce (...) aleteż był bardzo zaangażowany w opozycję demokratyczną, był drugą osobą w +Solidarności+ przez pewienczas, w największym ruchu społecznym w historii ludzkości. Ten pomnik takiej postaci się należy,ale należy się także pomnik ofiarom katastrofy smoleńskiej" - zaznaczył. 

PiS ogłosił w środę, że rozpoczyna się konkurs, który wyłoni autorów projektów pomnikówsmoleńskich; jego rozstrzygnięcie nastąpi w październiku. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego mastanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbieguulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej wreprezentacyjnym miejscu stolicy. PiS oraz część rodzin ofiar katastrofy chciały, by pomniksmoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Na tę lokalizację niezgadzały się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków.

Podczas środowej konferencji Społecznego Komitetu Budowy Pomników prezydenta Lecha Kaczyńskiegooraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej poseł PiS Jacek Sasin pytany, dlaczego pomniki nie staną przedPałacem Prezydenckim, odparł, że "jest to forma kompromisu" wynikająca z potrzeby uporządkowaniaprzestrzeni Krakowskiego Przedmieścia. Dodał, że przed Pałacem Prezydenckim "dzisiaj nie mamiejsca, żeby takie pomniki mogły stanąć".

ak/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 2. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 3. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 4. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 5. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 6. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook