Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Polacy chcą tych pomników. I one będą

14.04.2017

Jeśli ktoś będzie się temu opierał, to prędzej czy później ten opór zostanie przełamany, choćby przez to, że może będzie nowy prezydent Warszawy i zmieni zdanie - powiedział w piątek wiceminister kultury Jarosław Sellin, pytany o planowane pomniki smoleńskie.

Pytany w piątek w radiowej Trójce o plany budowy w Warszawie dwóch pomników - upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapewnił, że "te pomniki będą". "Ja tego dziwnego oporu, związanego zchęcią budowy tych pomników nie rozumiem. To małostkowość ze strony polityków, którzy nie udzielają na to zgody, czy cały czas to kwestionują" - ocenił.

"Polacy wskazali bardzo wyraźnie już 7 lat temu, gdzie chcą czcić ofiary katastrofy smoleńskiej,gdzie chcą czcić pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - podkreślił. Zapewnił, że konkurs na projekty pomników zostaną rozstrzygnięte do październiku 2017 r. 

"Niezależnie od tego, co jeszcze wymyślą (władze Warszawy - PAP), aby w tym przeszkodzić, te pomniki będą. Nikt nie jest wieczny. Jeśli ktoś się będzie opierał, to z czasem przestanie pełnić tę funkcję i przestanie się opierać i te pomniki będą" - zaznaczył wiceminister resortu kultury."Jeśli ktoś będzie w małostkowości swojej trwał, sam sobie będzie wystawiał świadectwo i prędzej czy później ten opór będzie przełamany choćby przez to, że może będzie nowy prezydent Warszawy i zmieni zdanie" - dodał.

Sellin przypomniał, że Lech Kaczyński "poza tym, że był prezydentem, i pełniąc tę funkcję zginął,był też przez kilka lat prezydentem Warszawy i to też jest zdumiewające, że obecna prezydentWarszawy (Hanna Gronkiewicz-Waltz) nie zgadza się na uhonorowanie tej postaci w tym miejscu, wktórym uhonorowany być powinien". "Był prezydentem Warszawy, był prezesem NIK, był posłem,senatorem, ministrem sprawiedliwości; był wybitnym działaczem państwowym, służył Polsce (...) aleteż był bardzo zaangażowany w opozycję demokratyczną, był drugą osobą w +Solidarności+ przez pewienczas, w największym ruchu społecznym w historii ludzkości. Ten pomnik takiej postaci się należy,ale należy się także pomnik ofiarom katastrofy smoleńskiej" - zaznaczył. 

PiS ogłosił w środę, że rozpoczyna się konkurs, który wyłoni autorów projektów pomnikówsmoleńskich; jego rozstrzygnięcie nastąpi w październiku. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego mastanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbieguulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej wreprezentacyjnym miejscu stolicy. PiS oraz część rodzin ofiar katastrofy chciały, by pomniksmoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Na tę lokalizację niezgadzały się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków.

Podczas środowej konferencji Społecznego Komitetu Budowy Pomników prezydenta Lecha Kaczyńskiegooraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej poseł PiS Jacek Sasin pytany, dlaczego pomniki nie staną przedPałacem Prezydenckim, odparł, że "jest to forma kompromisu" wynikająca z potrzeby uporządkowaniaprzestrzeni Krakowskiego Przedmieścia. Dodał, że przed Pałacem Prezydenckim "dzisiaj nie mamiejsca, żeby takie pomniki mogły stanąć".

ak/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook