Jedynie prawda jest ciekawa


Sellin: Biało-czerwona konstytuuje naszą wspólnotę

02.05.2017

Flaga biało-czerwona jest jednym z najważniejszych symboli, konstytuujących nasza wspólnotę. Lubimy pod nią maszerować, cieszyć się z tego, że żyjemy w niepodległym kraju, a ten symbol przypomina naszą dramatyczną historię- stwierdził w trakcie programu „Gość poranka” w TVP Info wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Minister zauważył, że nikomu nie można odmawiać używania flagi biało-czerwonej, "nawet w czasie demonstracji, które mają wyrazisty pazur polityczny". -Bo chcę przynajmniej wierzyć, że wszyscy zaangażowani w życie polityczne chcą być aktywni dla dobra publicznego, dla dobra Rzeczpospolitej- zaznaczył Sellin. Jego zdaniem tym dobrem wspólnym jest praca na rzecz tego, żeby wszystkim lepiej żyło się wszystkim we wspólnocie, za którą odpowiadamy. A tą wspólnotą, z którą się człowiek najsilniej, również emocjonalnie się utożsamia, poza oczywiście rodziną, jest naród. -Można to zweryfikować prostym pytaniem: czy są w Polsce ludzie, którzy są gotowi np. w sytuacji trudnej, opresyjnej coś poświęcić dla Ojczyzny, dla narodu, dla Polski. Moim zdaniem jest sporo takich ludzi- stwierdził minister. 

W Polsce obchodzimy we wtorek Dzień Flagi RP, jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Z tej okazji, ale też z uwagi na Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Święto Konstytucji 3 Maja, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się okolicznościowa iluminacja. **2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie.** 

fot. [You Tube/TVP Info]

pc/TVP Info

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook