Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sekuła oficjalnym kandydatem na marszałka

02.01.2013

Mirosław Sekuła - obecny wiceminister finansów, a w przeszłości szef Najwyższej Izby Kontroli - jest oficjalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej na nowego marszałka woj. śląskiego. W środę jednogłośnie zdecydowała o tym rada regionalna PO.

Poinformowała o tym PAP przewodnicząca klubu radnych PO w Sejmiku Województwa Śląskiego Agnieszka Kostempska. Sekuła ma zastąpić Adama Matusiewicza, który złożył rezygnację w związku z chaosem w Kolejach Śląskich.

W ubiegłym tygodniu Sekułę na marszałka województwa rekomendował zarząd śląskiej PO. Najbliższa sesja sejmiku, podczas której radni mogą głosować nad kandydaturą Sekuły, ma się odbyć 21 stycznia.

Wcześniej spekulowano, że w bliższym terminie zostanie zwołana sesja nadzwyczajna tak, aby przyspieszyć zmiany w zarządzie województwa. Prawdopodobnie nie będzie jednak takiej potrzeby, ponieważ Sekuła musi pozamykać sprawy w Ministerstwie Finansów i dopełnić procedur związanych z rezygnacją.

Rada zdecydowała też w środę jednogłośnie, że Matusiewicz nadal będzie członkiem zarządu regionu. W skład 21-osobowego zarządu regionalnego PO wchodzą m.in. ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy z Platformy. Część członków zarządu wybiera rada, inni zasiadają w nim z racji pełnionej funkcji, tak jest w przypadku marszałka województwa. Z chwilą rezygnacji ze stanowiska Matusiewicz przestał więc być członkiem zarządu.

Kostempska przyznała, że to środowa decyzja rady to gest wobec ustępującego marszałka w uznaniu dla jego dobrej pracy do czasu nieudanego debiutu Kolei Śląskich. "Adam Matusiewicz brał wcześniej udział w pracach zarządu, rada zdecydowała, że nadal powinien tam zasiadać. Platforma nie zwykła pozbywać się ludzi, którzy odwalili kawał dobrej roboty" - powiedziała.

W województwie śląskim rządzi koalicja PO, Ruchu Autonomii Śląska i PSL. PO ma w sejmiku 22 mandaty, RAŚ 4, PSL 2. SLD ma 10 radnych, PiS 9 (jeden z tych mandatów jest obecnie wygaszony), a Solidarna Polska 1.

Adam Matusiewicz podał się do dymisji w związku z chaosem na kolei po przejęciu całości przewozów w regionie przez należącą do samorządu województwa spółkę Koleje Śląskie. Dymisja marszałka oznacza odwołanie całego zarządu województwa. Przepisy pozwalają, by ustępujący zarząd pracował jeszcze przez maksymalnie trzy miesiące, jednak nowy zarząd ma zostać powołany w styczniu. Matusiewicz pełni więc obowiązki do czasu wyboru nowego zarządu.

Sekuła był posłem PO poprzedniej kadencji. W wyborach w 2011 r. nie startował. W latach 1997-2001 był posłem AWS, m.in. szefował komisji finansów publicznych. W 2001 r. został prezesem Najwyższej Izby Kontroli, sprawował tą funkcję przez 6-letnią kadencję. W poprzedniej kadencji w Sejmie Sekuła był przewodniczącym tzw. hazardowej komisji śledczej. Komisja została powołana do zbadania przebiegu procesu legislacyjnego ustaw nowelizujących ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym gier na automatach o niskich wygranych i wideoloterii oraz do zbadania legalności działania organów administracji rządowej badających ten proces.

Sekuła urodził się w 1955 r. w Strzelcach Opolskich, jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Skończył studia na Politechnice Śląskiej na Wydziale Chemii i Technologii Chemicznej. W latach 1994-1998 był wiceprezydentem Zabrza, w wyborach samorządowych w 2010 r. bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta tego miasta.

ll, PAP

[Fot. PAP/P. Supernak]

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook