Jedynie prawda jest ciekawa


Sekuła oficjalnym kandydatem na marszałka

02.01.2013

Mirosław Sekuła - obecny wiceminister finansów, a w przeszłości szef Najwyższej Izby Kontroli - jest oficjalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej na nowego marszałka woj. śląskiego. W środę jednogłośnie zdecydowała o tym rada regionalna PO.

Poinformowała o tym PAP przewodnicząca klubu radnych PO w Sejmiku Województwa Śląskiego Agnieszka Kostempska. Sekuła ma zastąpić Adama Matusiewicza, który złożył rezygnację w związku z chaosem w Kolejach Śląskich.

W ubiegłym tygodniu Sekułę na marszałka województwa rekomendował zarząd śląskiej PO. Najbliższa sesja sejmiku, podczas której radni mogą głosować nad kandydaturą Sekuły, ma się odbyć 21 stycznia.

Wcześniej spekulowano, że w bliższym terminie zostanie zwołana sesja nadzwyczajna tak, aby przyspieszyć zmiany w zarządzie województwa. Prawdopodobnie nie będzie jednak takiej potrzeby, ponieważ Sekuła musi pozamykać sprawy w Ministerstwie Finansów i dopełnić procedur związanych z rezygnacją.

Rada zdecydowała też w środę jednogłośnie, że Matusiewicz nadal będzie członkiem zarządu regionu. W skład 21-osobowego zarządu regionalnego PO wchodzą m.in. ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy z Platformy. Część członków zarządu wybiera rada, inni zasiadają w nim z racji pełnionej funkcji, tak jest w przypadku marszałka województwa. Z chwilą rezygnacji ze stanowiska Matusiewicz przestał więc być członkiem zarządu.

Kostempska przyznała, że to środowa decyzja rady to gest wobec ustępującego marszałka w uznaniu dla jego dobrej pracy do czasu nieudanego debiutu Kolei Śląskich. "Adam Matusiewicz brał wcześniej udział w pracach zarządu, rada zdecydowała, że nadal powinien tam zasiadać. Platforma nie zwykła pozbywać się ludzi, którzy odwalili kawał dobrej roboty" - powiedziała.

W województwie śląskim rządzi koalicja PO, Ruchu Autonomii Śląska i PSL. PO ma w sejmiku 22 mandaty, RAŚ 4, PSL 2. SLD ma 10 radnych, PiS 9 (jeden z tych mandatów jest obecnie wygaszony), a Solidarna Polska 1.

Adam Matusiewicz podał się do dymisji w związku z chaosem na kolei po przejęciu całości przewozów w regionie przez należącą do samorządu województwa spółkę Koleje Śląskie. Dymisja marszałka oznacza odwołanie całego zarządu województwa. Przepisy pozwalają, by ustępujący zarząd pracował jeszcze przez maksymalnie trzy miesiące, jednak nowy zarząd ma zostać powołany w styczniu. Matusiewicz pełni więc obowiązki do czasu wyboru nowego zarządu.

Sekuła był posłem PO poprzedniej kadencji. W wyborach w 2011 r. nie startował. W latach 1997-2001 był posłem AWS, m.in. szefował komisji finansów publicznych. W 2001 r. został prezesem Najwyższej Izby Kontroli, sprawował tą funkcję przez 6-letnią kadencję. W poprzedniej kadencji w Sejmie Sekuła był przewodniczącym tzw. hazardowej komisji śledczej. Komisja została powołana do zbadania przebiegu procesu legislacyjnego ustaw nowelizujących ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym gier na automatach o niskich wygranych i wideoloterii oraz do zbadania legalności działania organów administracji rządowej badających ten proces.

Sekuła urodził się w 1955 r. w Strzelcach Opolskich, jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Skończył studia na Politechnice Śląskiej na Wydziale Chemii i Technologii Chemicznej. W latach 1994-1998 był wiceprezydentem Zabrza, w wyborach samorządowych w 2010 r. bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta tego miasta.

ll, PAP

[Fot. PAP/P. Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook