Jedynie prawda jest ciekawa


Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

25.05.2018
usa25052018
Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu. Dodał jednak, że żadna z poprzednich administracji nie zrobiła tyle aby zabezpieczyć proces demokratyczny przed obcą ingerencją.

Obca ingerencja w ostatnie wybory prezydenckie jest dla Republikanów trudnym tematem. Głównie dlatego, że o ile faktem jest to, że Rosjanie ingerowali w same wybory, chociażby za pomocą płatnych trolli i fałszywych kont w mediach społecznościowych, o tyle Demokraci twierdzą bez żadnych dowodów, że ta ingerencja miała na celu pomoc Trumpowi. Z tego powodu wielu Republikanów woli unikać tego tematu i nie narażać się na kolejne ataki z lewej strony.

Nowy sekretarz stanu nie ma jednak wątpliwości, że zagrożenie ingerencją jest realne – takie opinie wyrażał już w zeszłym roku, jeszcze jako szef CIA – ale także, że nie tylko Rosja może podjąć takie próby. USA nie brakuje wrogów i atak może nadejść ze strony chociażby Chin czy Iranu.

„Muszę powiedzieć, że zostało nam wiele do roboty” - powiedział otwarcie Pompeo – „Nie udało nam się osiągnąć efektywnego odstraszania Rosjan przed podobnym zachowaniem”. Zapytany o to czy jego departamentowi uda się zapobiec następnym atakom odpowiedział, że „żaden odpowiedzialny członek rządu nie powie nigdy, że zrobił wystarczająco dużo aby zapobiec wszelkim atakom na USA”.

Pompeo uważa jednak, że administracja Trumpa dużo lepiej radzi sobie z potencjalnym zagrożeniem niż poprzednie władze. „Ta administracja podjęła ogromne wysiłki aby odepchnąć Rosję, których nie podejmowano od bardzo długiego czasu. Ani tutaj, w USA, ani, szczerze mówiąc, u naszych partnerów, którzy są bardziej zagrożeni przez Rosję niż my”. Zapewne wzmianka o partnerach była prztyczkiem w stronę Niemiec, które nie dotrzymują zobowiązania o wydawaniu 2% PKB na zbrojenia, co od dawna denerwuje Amerykanów.

Pomimo tego, że obca ingerencja w wybory jest bardzo ważną kwestią i wielu polityków z poszczególnych stanów pytało jak rząd federalny ma zamiar jej przeciwdziałać, spotkanie w Izbie cieszyło się bardzo małą popularnością. Według telewizji CNN wzięło w nim udział zaledwie 40 do 50 polityków.

Po wystąpieniu Pompeo sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Kirstjen Nielsen przedstawiła obecnym plan przeciwdziałania potencjalnej ingerencji. Jego szczegóły nie zostały jednak na razie ujawnione publiczności.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. gazeta25062018 25.06.2018

  Mocne zarzuty wobec dziennikarza "Gazety Wyborczej". Dopuścił się skandalicznego nadużycia!

  Konsul honorowy RP w Zurychu Markus Blechner skrytykował w poniedziałek artykuł dziennikarza "Gazety Wyborczej" zamieszczony w szwajcarskim dzienniku "Tribune de Geneve"

 2. pawel-chruszcz-25062018 25.06.2018

  Ustalono nowe fakty w sprawie śmierci Pawła Chruszcza

  W śledztwie w sprawie śmierci Pawła Chruszcza nie znaleziono jak dotąd niczego, co mogłoby świadczyć, że ktoś zabił radnego albo nakłaniał go, żeby targnął się na życie - ustaliła Polska Agencja Prasowa w źródłach zbliżonych do śledztwa

 3. tupolew-25062018 25.06.2018

  Pilne! Rada Europy wzywa Rosję do zwrócenia wraku Tupolewa

  Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwaliła w poniedziałek rezolucję skierowaną do Rosji, w celu niezwłocznego zwrócenia wraku samolotu TU-154M oraz wszystkich materiałów z samolotem związanych

 4. frasyniuk-25062018 25.06.2018

  Frasyniuk stanie przed sądem!

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Władysławowi Frasyniukowi ws. naruszenia nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów na służbie. Poinformował o tym w poniedziałek PAP rzecznik tej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński

 5. duda-25062018 25.06.2018

  CBOS: Prezydent i rząd cieszą się zaufaniem społecznym,w przeciwieństwie do opozycji

  W czerwcu na czele rankingu zaufania pozostaje prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 69 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS

 6. kaczynski-vs-sikorski-25062018 25.06.2018

  Klęska Sikorskiego, triumf Kaczyńskiego. Prezes PiS wygrywa w sądzie

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego za swe wypowiedzi przypisujące mu "zdradę dyplomatyczną" w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej

 7. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook