Jedynie prawda jest ciekawa


Sejmowy spór o Trybunał Stanu dla członków KRRiT

23.10.2013

Burzliwą debatę wywołał we wtorek w Sejmie wniosek o postawienie czterech z pięciu członków KRRiT przed Trybunałem Stanu. Kluby parlamentarne PO, TR, SLD i PSL zapowiedziały głosowanie za umorzeniem postępowania. Za postawieniem członków Krajowej Rady przed TS były PiS i SP.

Chodzi o zakończony w kwietniu 2011 r. proces koncesyjny na zagospodarowanie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, w wyniku którego TV Trwam nie otrzymała koncesji na nadawanie. Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka i trzech członków: Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego złożyło PiS w czerwcu 2012 r.

Sprawą zajęła się sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej, która przeprowadziła postępowanie zbliżone do prokuratorskiego. Przesłuchano 11 świadków, w tym osoby objęte  wnioskiem oraz szefa TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka. Komisja zarekomendowała Sejmowi umorzenie postępowania. Wniosek mniejszości zgłosili posłowie PiS.

Sejm będzie głosować nad wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu Krajowej Rady w środę.

Przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO) we wtorek w Sejmie podkreślił, że był wśród osób, które były za zbadaniem "postępowania koncesyjnego dotyczącego toruńskiej telewizji". Jak wyjaśnił, wstępny wniosek dotyczył naruszenia konstytucyjnych zasad wolności słowa i niedyskryminacji podmiotów. Jak zaznaczył Halicki, komisja w toku postępowania doszła do wniosku, że stacja o. Tadeusza Rydzyka nie była w procesie koncesyjnym traktowana w sposób odmienny od pozostałych wnioskodawców.

Andrzej Duda (PiS) mówił, że w procesie koncesyjnym mogli brać udział nadawcy telewizyjni już posiadający koncesje. Jak sugerował, spółki ATM i Stavka, które otrzymały miejsca na multipleksie pierwszym, początkowo nie miały takich koncesji; KRRiT nadała im koncesje na nadawanie satelitarne w trzy tygodnie. "Nie jest to standard w działaniu KRRiT, że w ciągu trzech tygodni wydaje się koncesję na nadawanie satelitarne spółkom, które nigdy tego nie robiły" - mówił Duda.

Duda zwrócił też uwagę, że w 2011 r. spółka Stavka miała 1 zł majątku trwałego, a nadawca TV Trwam fundacja Lux Veritatis - 86 mln zł. "Zostało ocenione, że spółka Stavka jest w stanie podołać koncesji, a fundacja Lux Veritatis podobno nie jest" - dowodził poseł.

Marek Poznański (TR) ocenił, że fundacja Lux Veritatis nie udowodniła we wniosku o koncesję, że ma pieniądze. "Krajowa Rada podeszła do sprawy racjonalnie, wątpliwy wniosek odrzuciła" - uznał. Przypomniał, że decyzję KRRiT poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku, a prokuratura wszystkie doniesienia w tej sprawie odrzuciła. "W drugim naborze fundacja Lux Veritatis otrzymała  miejsce na multipleksie.() Cała ta sprawa jest konglomeratem interesów polityki i religii w naszym kraju" - mówił Poznański.

Według Dariusza Jońskiego (SLD) niekorzystna dla TV Trwam decyzja koncesyjna Krajowej Rady była przedmiotem 14 posiedzeń komisji sejmowych w 2012 r. i 8 posiedzeń w 2013 r. "Nie było chyba żadnej innej decyzji administracyjnej wieńczącej konkurs czy przetarg, której prawidłowość potwierdził wyrok sądu administracyjnego, a której parlament poświęcił tyle uwagi" - mówił.

"Jeżeli dzisiaj uznalibyśmy, że czterech członków KRRiT powinno stanąć przed TS, to oznaczałoby, że każda niezadowolona z rozstrzygnięć przetargów czy konkursów strona może poprzez zaprzyjaźnioną opcję polityczną postawić członków organu konstytucyjnego przed Trybunałem Stanu" - mówił Joński.

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka (SP) postępowanie w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej miało charakter tendencyjny, bo od początku "sympatie lewej strony politycznej oraz partii rządzącej były po stronie KRRiT". W ocenie posła osoby objęte wnioskiem "z butą i arogancją" mogły nie odpowiadać na pytania lub odpowiadać w sposób lekceważący. Mularczyk podkreślił, że takie zachowanie dotyczyło szczególnie Dworaka i Lufta, powołanych w skład Krajowej Rady przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Zastanawia mnie, czy ta buta tych dwóch członków Krajowej Rady nie wynikała być może z pewnej aprobaty przedstawicieli naszego państwa dla tej decyzji" - dowodził Mularczyk.

Józef Zych (PSL) zasugerował, że Sejm powinien się zastanowić nad dalszym istnieniem Trybunału Stanu biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia. Jak podkreślił, wnioski do Trybunału Stanu są niczym innym jak starciem politycznym. "Dostrzegaliśmy, że było pewne naruszenie procedury, ale to nie jest powód, aby stawiać te osoby przed Trybunałem Stanu" - mówił o wniosku dotyczącym  Krajowej Rady.


PAP/kop
[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook