Jedynie prawda jest ciekawa


Sejmowy spór o Trybunał Stanu dla członków KRRiT

23.10.2013

Burzliwą debatę wywołał we wtorek w Sejmie wniosek o postawienie czterech z pięciu członków KRRiT przed Trybunałem Stanu. Kluby parlamentarne PO, TR, SLD i PSL zapowiedziały głosowanie za umorzeniem postępowania. Za postawieniem członków Krajowej Rady przed TS były PiS i SP.

Chodzi o zakończony w kwietniu 2011 r. proces koncesyjny na zagospodarowanie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, w wyniku którego TV Trwam nie otrzymała koncesji na nadawanie. Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka i trzech członków: Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego złożyło PiS w czerwcu 2012 r.

Sprawą zajęła się sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej, która przeprowadziła postępowanie zbliżone do prokuratorskiego. Przesłuchano 11 świadków, w tym osoby objęte  wnioskiem oraz szefa TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka. Komisja zarekomendowała Sejmowi umorzenie postępowania. Wniosek mniejszości zgłosili posłowie PiS.

Sejm będzie głosować nad wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu Krajowej Rady w środę.

Przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO) we wtorek w Sejmie podkreślił, że był wśród osób, które były za zbadaniem "postępowania koncesyjnego dotyczącego toruńskiej telewizji". Jak wyjaśnił, wstępny wniosek dotyczył naruszenia konstytucyjnych zasad wolności słowa i niedyskryminacji podmiotów. Jak zaznaczył Halicki, komisja w toku postępowania doszła do wniosku, że stacja o. Tadeusza Rydzyka nie była w procesie koncesyjnym traktowana w sposób odmienny od pozostałych wnioskodawców.

Andrzej Duda (PiS) mówił, że w procesie koncesyjnym mogli brać udział nadawcy telewizyjni już posiadający koncesje. Jak sugerował, spółki ATM i Stavka, które otrzymały miejsca na multipleksie pierwszym, początkowo nie miały takich koncesji; KRRiT nadała im koncesje na nadawanie satelitarne w trzy tygodnie. "Nie jest to standard w działaniu KRRiT, że w ciągu trzech tygodni wydaje się koncesję na nadawanie satelitarne spółkom, które nigdy tego nie robiły" - mówił Duda.

Duda zwrócił też uwagę, że w 2011 r. spółka Stavka miała 1 zł majątku trwałego, a nadawca TV Trwam fundacja Lux Veritatis - 86 mln zł. "Zostało ocenione, że spółka Stavka jest w stanie podołać koncesji, a fundacja Lux Veritatis podobno nie jest" - dowodził poseł.

Marek Poznański (TR) ocenił, że fundacja Lux Veritatis nie udowodniła we wniosku o koncesję, że ma pieniądze. "Krajowa Rada podeszła do sprawy racjonalnie, wątpliwy wniosek odrzuciła" - uznał. Przypomniał, że decyzję KRRiT poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku, a prokuratura wszystkie doniesienia w tej sprawie odrzuciła. "W drugim naborze fundacja Lux Veritatis otrzymała  miejsce na multipleksie.() Cała ta sprawa jest konglomeratem interesów polityki i religii w naszym kraju" - mówił Poznański.

Według Dariusza Jońskiego (SLD) niekorzystna dla TV Trwam decyzja koncesyjna Krajowej Rady była przedmiotem 14 posiedzeń komisji sejmowych w 2012 r. i 8 posiedzeń w 2013 r. "Nie było chyba żadnej innej decyzji administracyjnej wieńczącej konkurs czy przetarg, której prawidłowość potwierdził wyrok sądu administracyjnego, a której parlament poświęcił tyle uwagi" - mówił.

"Jeżeli dzisiaj uznalibyśmy, że czterech członków KRRiT powinno stanąć przed TS, to oznaczałoby, że każda niezadowolona z rozstrzygnięć przetargów czy konkursów strona może poprzez zaprzyjaźnioną opcję polityczną postawić członków organu konstytucyjnego przed Trybunałem Stanu" - mówił Joński.

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka (SP) postępowanie w komisji odpowiedzialności konstytucyjnej miało charakter tendencyjny, bo od początku "sympatie lewej strony politycznej oraz partii rządzącej były po stronie KRRiT". W ocenie posła osoby objęte wnioskiem "z butą i arogancją" mogły nie odpowiadać na pytania lub odpowiadać w sposób lekceważący. Mularczyk podkreślił, że takie zachowanie dotyczyło szczególnie Dworaka i Lufta, powołanych w skład Krajowej Rady przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Zastanawia mnie, czy ta buta tych dwóch członków Krajowej Rady nie wynikała być może z pewnej aprobaty przedstawicieli naszego państwa dla tej decyzji" - dowodził Mularczyk.

Józef Zych (PSL) zasugerował, że Sejm powinien się zastanowić nad dalszym istnieniem Trybunału Stanu biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia. Jak podkreślił, wnioski do Trybunału Stanu są niczym innym jak starciem politycznym. "Dostrzegaliśmy, że było pewne naruszenie procedury, ale to nie jest powód, aby stawiać te osoby przed Trybunałem Stanu" - mówił o wniosku dotyczącym  Krajowej Rady.


PAP/kop
[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook