Jedynie prawda jest ciekawa


Sejmowa awantura o Caracale

20.10.2016

"Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie zmierzało, w toku całego procesu wyposażenia polskich sił zbrojnych w co najmniej 50 śmigłowców, do tego, żeby każda z fabryk produkujących w Polsce mogła dostarczyć niezbędny siłom zbrojnym sprzęt" - podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w sejmowym przemówieniu dotyczącym przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.

Na wniosek PO w Sejmie odbywa się w czwartek debata nad informacją w sprawie działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska.

„Od kilkunastu dni cała Polska jest świadkiem wielkiego zamieszania i wyjątkowej nieudolności rządu przy realizacji kontraktu dla sił zbrojnych w zakresie pozyskania śmigłowców wielozadaniowych. Mówię o rządzie, który w tej chwili sprawuje w Polsce władzę” — powiedział Czesław Mroczek, który w ubiegłej kadencji był wiceszefem MON odpowiedzialnym za zakupy uzbrojenia.

Jego zdaniem „rząd doprowadził do poważnego kryzysu w wielu aspektach”. Po pierwsze, dotyczy to bezpieczeństwa, bowiem wojsko nie otrzyma kilkudziesięciu potrzebnych śmigłowców, które muszą zastąpić obecne, wyeksploatowane. Po drugie, aspekt ekonomiczny, bowiem „rząd zgubił, bądź świadomie odstąpił od offsetu”. Mroczek zarzucił też rządowi doprowadzenie do konfliktu z Francją.

„Chcę zastrzec, że bardzo wysoko cenię Airbus Helicopters, koncern Airbusa, ich możliwości i na pewno współpraca z Airbusem będzie się układała. Ale jedno mogę powiedzieć z całą pewnością, odpowiadając PO na ich nadzieje: Polska nie będzie żadnym filarem żadnej zagranicznej firmy, a zwłaszcza piątym. Żadnym i nigdy. I to właśnie oddaje różnice miedzy naszym myśleniem a waszym myśleniem. Zarówno o niepodległości jak i o przemyśle zbrojeniowym. Chcę, żeby to było raz na zawsze jasne” — powiedział szef MON.

Macierewicz nawiązał również do sprawy handlu Mistralami i relacją miedzy tą operacją finansową a sprawą Caracali.

„Otóż jest prawdą, że Mistrale zostały sprzedane do Egiptu, i że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Rosji za 1 dolara. Ta operacja miała rzeczywiście miejsce. Związki z Caracalem i z państwa działaniami wyjaśni Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zapewniam państwa, że nie będzie to miłe dla was wyjaśnienie, dlatego, że zapowiedział już to, co się dzieje w tej sprawie pan Aleksander Kwaśniewski” —powiedział do przekrzykujących się w Sejmie posłów opozycji szef MON.

Pytany o podstawę prawną zwrócenia się do Mielca, Świdnika i Airbusa minister powiedział, że była to pilna potrzeba operacyjna.

„Podstawą prawną jest pilna potrzeba operacyjna zgłoszona przez dowódcę operacyjnego Wojska Polskiego. Do ministra obrony wpłynął oficjalny dokument dowódcy operacyjnego Wojska Polskiego, wskazujący, że jest pilna potrzeba operacyjna, by nabyć śmigłowce, zwłaszcza dla polskich sił specjalnych. Podstawa prawna jest w polskim ustawodawstwie zdefiniowana jednoznacznie. Dowódca operacyjny zwrócił się do ministra obrony i minister obrony przychylił się do tego wniosku, bowiem akceptuje tę podstawę prawną” - mówił minister Macierewicz i zdementował pogłoski dotyczące tego, że Polska skupi się tylko na zakupie śmigłowców Black Hawk.

„Chcę wyjaśnić, że powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie zmierzało, w toku całego procesu wyposażenia polskich sił zbrojnych w co najmniej 50 śmigłowców, do tego, żeby każda z fabryk produkujących w Polsce mogła dostarczyć niezbędny siłom zbrojnym sprzęt. Jak słusznie wskazano, jednolita platforma jest wyłącznie możliwa w snach Platformy Obywatelskiej, której pomieszała się własna polityczna tożsamość z potrzebami polskiej armii” — podkreślił Macierewicz.

Minister dodał, że do konkursu może stanąć także Głuszec, bo nie ma powodu, żeby pomijać ten zakład. W swoim wystąpieniu nawiązał także do sprawy miejsc pracy w Radomiu.

„Chcę też jednoznacznie powiedzieć, że nie jest prawdą iż w ramach tego przetargu, tego offsetu były brane pod uwagę jakiekolwiek miejsca pracy w Radomiu. Niestety nie były brane, a powinny być. W ramach tego przetargu, dotyczącego helikopterów, w dokumentacji nie ma ani słowa o miejscach pracy dla Radomia. Nie ma też ani słowa o 6 tys. miejsc pracy. To jest wasz wymysł i kłamstwo. Proszę nie oszukiwać polskiego społeczeństwa”.

Odpowiadając na zarzuty opozycji, że w Mielcu spotkał się z magazynem, minister Macierewicz podkreślił, że to nieprawda.

„Państwo mówicie, że spotkaliśmy się z panią premier z magazynami. Otóż spotkaliśmy się tam z polskimi załogami, z polskimi pracownikami. Jednymi z najlepiej wykształconych i przygotowanych na świecie do produkcji śmigłowców. Z załogami, których zazdrości nam cały świat. Wy tych ludzi nazywacie magazynierami. Zapewne dlatego, że to wasz rzecznik był u niemieckiego przedsiębiorcy cieciem. Tym był pan Graś” — mówił w Sejmie minister Antoni Macierewicz.

Do sprawy zerwanych negocjacji odnieśli się także inni posłowie zgromadzeni na sali obrad.

„Kupując Caracale, za polskie pieniądze zlikwidowalibyśmy polskie zakłady” — mówił poseł PiS Artur Soboń.

Poseł zarzucił politykom PO, że w sprawie śmigłowców kłamali od samego początku.

„Zdarza się tak w cywilizowanym świecie, że strony nie dochodzą do porozumienia w twardych negocjacjach biznesowych. Cóż, zdarza się, ale normalnie się to akceptuje. W mentalności postkolonialnej nie da się tego zaakceptować, widać, że wy wciąż w tym tkwicie” — powiedział Soboń do posłów PO.

Cezary Grabarczyk (PO) zapowiedział, że Platforma przygotuje wniosek o powołanie komisji śledczej. Jego zdaniem najważniejsze jest to, że armia potrzebuje śmigłowców, a brak 50 maszyn, które miały być zamówione w zakończeniu przetargu, osłabia zdolności polskiej armii.

Mieczysław Kasprzak (PSL) ocenił, że kolejne wypowiedzi szefa MON ws. śmigłowców były sprzeczne i wprowadziły totalne zamieszanie w przestrzeni publicznej. Szef MON ogłosił, że jeszcze w tym roku kupi śmigłowce w Mielcu, potem mówił o zbudowaniu śmigłowca z Ukraińcami - wyliczał Kasprzak.

Z kolei Stefan Niesiołowski (Europejscy Demokraci) ocenił, że PiS, kończąc rozmowy ws. Caracali, dotrzymuje zobowiązań, ale głównie wobec amerykańskiego lobbysty Alfonso D’Amato, zawieszonego szefa gabinetu politycznego MON Bartłomieja Misiewicza i „zwolenników pana Putina”.

 „Nie ma Mickiewicza bez „Pana Tadeusza”, nie ma „Pana Tadeusza” bez Jankiela, nie ma Jankiela bez cymbałów. Wiwat Macierewicz” — zakończył Niesiołowski.

Do dyskusji nad informacją w sprawie śmigłowców dla wojska zgłosiło się ponad 40 posłów.

wkt/PAP/wPolityce.pl

[fot. PAP/ Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook