Jedynie prawda jest ciekawa

Sejm: Szydło do PO-PSL: Szukacie winnych ws. CZD? Spójrzcie w lustro!

08.06.2016

Mocne przemówienie szefowej rządu na początku posiedzenia Sejmu. Sprawdź liczby i dane podane przez panią premier!

Premier Beata Szydło wystąpiła w Sejmie, gdzie przestawiła sytuację, jaka ma miejsce w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie trwa strajk pielęgniarek. Jak mówiła szefowa rządu, to wyraz odpowiedzialności za to, co dzieje się w sferze ochrony zdrowia.

To nie była w poprzedniej kadencji stosowana praktyka, bo rząd unikał takich sytuacji, ale odpowiedzialność to także informowanie o działaniach. I niewykorzystywanie politycznie dramatycznych sytuacji, tylko szukanie rozwiązań

— mówiła Szydło.

Jak mówiła premier, pielęgniarki mają prawo upominać się o poprawę swojej sytuacji, ale wykorzystywanie polityczne całej sprawy jest nie w porządku.

Chcemy rozwiązać problem, czy chodzi o to, by budować na tym dramacie swoją polityczna pozycję?

— pytała premier.

Beata Szydło wykorzystując elementy infografiki udowadniała, że zadłużenie CZD wygenerowała koalicja PO-PSL w trakcie swoich ośmioletnich rządów.

W 2012 roku dyrektor CZD napisał dramatyczny list do Donalda Tuska, ówczesnego premiera, z prośbą o ratowanie placówki. Pan poseł Neumann mówił o płaczliwym tonie listu. (…) Dyrektorzy byli zmieniani, zadłużenie rosło. Tylko w następnych latach - od momentu wysłania listu - zadłużenie rosło w tempie pół miliona złotych tygodniowo, nie było żadnej reakcji ze strony rządu. Żadnej!

— wyliczała szefowa rządu.

Te liczby są porażające, ale prawdziwe. To dług wygenerowany w CZD za czasów PO-PSL. Nic poprzedni rząd nie zrobił! (…) Przez 8 lat nic nie zrobiliście: minister Ewa Kopacz, minister Bartosz Arłukowicz, minister Sławomir Nuemann. Jeśli szukacie winnych, to spójrzcie w lustro

— dodawała.

Beata Szydło podkreślała, że jej rząd nie będzie wprowadzał doraźnych rozwiązań tylko po to, by „mieć zysk polityczny”.

Wprowadzimy systemowe rozwiązania, które naprawią to, co zepsuliście. (…) Potrzebujemy na to czasu - mówiła do polityków PO i PSL.

Premier Szydło zapewniała, że CZD otrzymało 100 mln złotych od Ministerstwa Skarbu Państwa, a projekty składane przez obecny rząd mają za zadanie zatrzymać - systemowo - patologie w służbie zdrowia.

Wasz plan jest taki, by „było jak było”, by korzystały wybrane grupy, które robiły biznes na służbie zdrowia. My się temu sprzeciwiamy, tak nie będzie!

— zaznaczyła.

Szefowa rządu mówiła przy tym, że nie wycofuje się z żadnych obietnic i deklaracji z kampanii wyborczej.

Szydło dotrzymuje słowa. Szanowni Państwo, być może Was to śmieszy, ale jeżeli bierzecie poważnie swój mandat, który dali Wam obywatele, wyborcy. Dali Wam ten mandat po to, byście reprezentowali tutaj ich sprawy - zastanówcie się, czy zdrowie pacjentów i los polskich pielęgniarek, pracowników służby zdrowia, należy podporządkowywać Waszym politycznym zabawom…

— zakończyła premier Szydło.

[Fot. PAP/marcin Obara]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook