Jedynie prawda jest ciekawa

Sejm ratyfikował groźny dokument

20.02.2013

Pakt fiskalny ratyfikowany przez większość koalicyjną i lewicową część opozycji. Tu przed tym ci sami posłowie przyjęli informację Donalda Tuska na temat wyników unijnego szczytu ws. nowej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020.

Za paktem głosowało 282 posłów, 155 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Posłowie nie zgodzili się na propozycję PiS i Solidarnej Polski na odesłanie ustawy ponownie do komisji. Nie zgodzili się także na odrzucenie projektu w całości.

Premier Tusk oraz minister Jacek Rostowski powtarzali, że przyjęcie paktu jest wyrazem odpowiedzialności i polepszy pozycję Polski w Unii.

W czasie bardzo emocjonującej debaty przedstawiciele partii prawicowych bezskutecznie przekonywali, że pakt jest szkodliwy, a tryb jego ratyfikacji niezgodny z konstytucją.

Poseł Krzysztof Szczerski z PiS wezwał rząd do przedstawienia analizy, z których wynika, że tryb ratyfikacji jest zgodny z konstytucją. Oraz czy prawdą jest, że jedna z analiz Biura Analiz Sejmowych mówi o niekonstytucyjności ratyfikacji. Partie opozycyjne podsumowały debatę, że pakt skierują do Trybunału Konstytucyjnego, aby sprawdził on, czy ratyfikowanie paktu zwyczajną większością głosów jest konstytucyjny?

Slaw

[FOTO: PAP/Jakub Kamiński]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook