Jedynie prawda jest ciekawa


Sejm odrzucił wnioski opozycji

30.11.2016

Nowoczesna i Platforma chciały odrzucenia projektu noweli o zgromadzeniach.

Sejm nie poparł w środę wniosku PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu noweli Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS i skierował go do prac w komisji.

Przewiduje on m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń w tym samym miejscu.

Za wnioskiem o odrzucenie było 183 posłów, przeciw - 240, a 10 wstrzymało się o głosu. Sejm skierował projekt do komisji administracji i spraw wewnętrznych. Komisja ma przedstawić sprawozdanie w terminie umożliwiającym rozpatrzenie go jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu.

Przed głosowaniem nad projektem Andrzej Halicki (PO) zgłosił wniosek o 15 minutową przerwę. Jak podkreślił chodzi o "fundamentalną z punktu widzenia funkcjonowania konstytucji kwestię nowelizacji ustawy o zgromadzeniach". Z wnioskiem przeciwnym wystąpił Ryszard Terlecki (PiS), argumentując, że "wszystkie ustawy mają charakter fundamentalny i nie ma żadnego powodu do przerwy". W głosowaniu posłowie opowiedzieli się za kontynuowaniem obrad.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w nocy z wtorku na środę. Kluby: PO i Nowoczesnej zgłosiły wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu; sprzeciw deklarowały także PSL i Kukiz'15. PiS przekonywało, że projekt zwiększa swobody obywatelskie. Argumenty powróciły w środę podczas zadawania pytań przed głosowaniem.

"Opamiętajcie się państwo z Prawa i Sprawiedliwości, majstrujecie przy ustawie, która jest naprawdę dobra. Z uporem maniaka fundujecie nam przepisy PRL-owskie, zabieracie nam wolność, ale zabieracie tę wolność również sobie" - mówiła w Sejmie Dorota Rutkowska (PO).

Zbigniew Sosnowski (PSL) przekonywał, że powinny zaistnieć konkretne powody by zmieniać ustawę. "Chciałbym zapytać, czy od uchwalenia ustawy o zgromadzeniach w 2015 r. zaistniały, jakiekolwiek szczególne powody, dla których zmieniamy ustawę?" - powiedział.

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) zaznaczyła, że skoro PiS twierdzi, że ważny jest dla niego suweren, to "powinien wytłumaczyć obywatelom dlaczego, jeżeli ktokolwiek będzie chciał organizować zgromadzenie lub manifestację, to pierwsze zawsze będą miały organy władzy i kościół; dlaczego pierwszeństwa nie będą mieli obywatele".

Natomiast Jerzy Jachnik (Kukiz'15) pytał Platformę Obywatelską i Nowoczesną "dlaczego wprowadzają ludzi w błąd, cynicznie mówiąc, że będą ograniczane zgromadzenia, skoro wolność zgromadzeń ograniczył ich prezydent Bronisław Komorowski".

Dominik Tarczyński (PiS) pytał zaś czy "ustawa zapobiegnie strzelaniu do ludzi, bo PO i PSL strzelało do górników, mówiąc że tylko gumowymi kulami". Dopytywał też "czy ustawa zapobiegnie kopaniu ludzi w trakcie Marszu Niepodległości i czy zapobiegnie prowokacjom, jakie były np. w trakcie pogrzebu Inki".

Odpowiadając na pytania przedstawiciel wnioskodawców Arkadiusz Czartoryski (PiS) wskazywał, że projekt przewiduje, iż każdy ma prawo manifestowania swoich poglądów.

"Zapisy tej ustawy zakładają, że jeżeli jest kontrmanifestacja to ona może się odbyć w każdym czasie, tylko musi się odbyć 100 metrów dalej, jeżeli zagraża to bezpieczeństwu pierwotnie zgłoszonej manifestacji. I tylko tyle" - powiedział Czartoryski.

"Państwo uważają, że niezbywalnym prawem powinno być to, że można uniemożliwić manifestację legalnie zgłoszoną, legalnie zarejestrowaną. To rzecz zupełnie kuriozalna" - dodał poseł. Jak przekonywał, ustawa poszerza wolności obywatelskie do swobodnego manifestowania swoich poglądów.

Jego zdaniem, całkowicie niezrozumiałe są zastrzeżenia, że uroczystości o charakterze państwowym i narodowym - związane np. z 11 listopada, 15 sierpnia i 3 maja m.in. przed Grobem Nieznanego Żołnierza, nie powinny mieć pierwszeństwa.

Czartoryski wskazywał, że ustawa wprowadza rozwiązanie, że jeżeli manifestacja odbywa się cyklicznie, przynajmniej kilka lat z rzędu lub wielokrotnie w danym roku, ma prawo do pierwszeństwa w danym miejscu, ale kontrmanifestacja też ma prawo się odbyć, tylko sto merów dalej.

"Sto metrów, to znaczy że ją widać, słychać, można kamerą nagrać tę kontrmanifestację. O jakim ograniczaniu demokracji państwo mówicie? Właśnie to jest demokracja, że każdy będzie mógł swobodnie, spokojnie swoją manifestację przeprowadzić" - podkreślił poseł PiS.

Zgodnie z poselskim projektem noweli, wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu.

Dodatkowo w projekcie przewiduje się, że gmina będzie wydawała decyzję o zakazie innego zgromadzenia, jeżeli miałoby się odbyć w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. W projekcie przyznano pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom, które odbywają się w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych.

Projekt przewiduje również, że wojewoda będzie wydawał decyzję o cofnięciu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń na wniosek organizatora lub jeżeli co najmniej dwukrotnie, w terminach określonych w terminarzu, zgromadzenia nie zostaną zorganizowane.

Zaproponowano, że "jeżeli wniesiono zawiadomienia o zamiarze zorganizowania dwóch lub większej liczby zgromadzeń, które mają zostać zorganizowane chociażby częściowo w tym samym czasie i miejscu, w szczególności w odległości mniejszej niż 100 m pomiędzy zgromadzeniami, i nie jest możliwe ich odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień".

Mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook