Jedynie prawda jest ciekawa

Sędziowie bronią emerytur

08.12.2011

Sędziowie zapowiadają protesty przeciwko zapowiedzianej przez premiera likwidacji stanu spoczynku sędziów. Nie akceptują też obniżenia wynagrodzeń. Protesty mogą mieć miejsce podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej – zapowiada „Nasz Dziennik”.

- Stan spoczynku to prawo zagwarantowane Konstytucją. (...) Jest to instytucja będąca gwarancją niezawisłości sędziego oraz ekwiwalentem ustawowych ograniczeń, którym podlega sędzia w pełnieniu służby - w jej trakcie i po zakończeniu kariery zawodowej – podkreśliło w przyjętej uchwale Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Przeciwko planom likwidacji stanu spoczynku protestuje też Krajowa Rada Sądownictwa, która zaznacza, że prawo do godnego wynagrodzenia oraz stanu spoczynku zabezpieczają prawidłowe warunki do niezawisłego sądu.

KRS przypomniała jednocześnie o ograniczeniach, którym podlegają sędziowie: - Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów; sędzia nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia i nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała także, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o ustroju sądów, która wprowadziła modyfikacje ostro oprotestowane przez sędziów. - Podjęta przez KRS uchwała dotyczy zaskarżenia do TK zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych - przyjętych w sierpniu przez Sejm - ze względu na tryb ich uchwalenia - mówi rzecznik prasowy KRS Barbara Godlewska-Michalak.

Emerytowani sędziowie i prokuratorzy otrzymują dziś świadczenia w wysokości 75 proc. wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku. Nie wolno im jednak podejmować żadnej pracy dodatkowej. Premier zapowiedział że obie grupy zawodowe mają zostać pozbawione uprzywilejowanej emerytury. Resorty sprawiedliwości i finansów informują jednak, że nie rozpoczęły jeszcze prac nad zmianami.

Sędziowie są grupą, której jest powierzona szczególna odpowiedzialność w sferze społecznej, która powinna się cieszyć szczególnym zaufaniem społecznym. Stąd ustanowienie stanu spoczynku jako pewnego doceniania tej grupy zawodowej - mówi poseł Andrzej Duda (PiS) w rozmowie z "ND".

Sędziowie podkreślają, że podjęcie zapowiedzianych przez rząd działań doprowadzi do osłabienia sądownictwa i spowoduje odejście do instytucji komercyjnych najlepszych pracowników. Wprowadzenie zmian skutkować będzie także ograniczeniem niezależności sądów. Zdaniem sędziów sądy już dziś są głęboko niedoinwestowane, co odbija się na ich wydolności.

- Procedury, które obowiązują sędziów - karna, cywilna - uniemożliwiają sprawne prowadzenie spraw. Ponad rok temu przekazaliśmy ministrowi Kwiatkowskiemu projekt zmian procedury karnej. Gdyby weszły one w życie, umożliwiłyby sprawniejsze prowadzenie postępowań w sprawach karnych, w szczególności może wyeliminowałoby to tę praktykę, która jest obecnie ogromnym mankamentem, czyli kilkukrotne uchylanie spraw do ponownego rozpatrzenia - podkreśla sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Iustitia. - Komisja kodyfikacyjna przy ministrze sprawiedliwości stwierdziła, że te zmiany nie zasługują na wprowadzenie ich w życie - mówi Przymusiński.

kop, Nasz Dziennik

[fot. sxc.hu]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook