Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sędziowie bronią emerytur

08.12.2011

Sędziowie zapowiadają protesty przeciwko zapowiedzianej przez premiera likwidacji stanu spoczynku sędziów. Nie akceptują też obniżenia wynagrodzeń. Protesty mogą mieć miejsce podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej – zapowiada „Nasz Dziennik”.

- Stan spoczynku to prawo zagwarantowane Konstytucją. (...) Jest to instytucja będąca gwarancją niezawisłości sędziego oraz ekwiwalentem ustawowych ograniczeń, którym podlega sędzia w pełnieniu służby - w jej trakcie i po zakończeniu kariery zawodowej – podkreśliło w przyjętej uchwale Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Przeciwko planom likwidacji stanu spoczynku protestuje też Krajowa Rada Sądownictwa, która zaznacza, że prawo do godnego wynagrodzenia oraz stanu spoczynku zabezpieczają prawidłowe warunki do niezawisłego sądu.

KRS przypomniała jednocześnie o ograniczeniach, którym podlegają sędziowie: - Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów; sędzia nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia i nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała także, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o ustroju sądów, która wprowadziła modyfikacje ostro oprotestowane przez sędziów. - Podjęta przez KRS uchwała dotyczy zaskarżenia do TK zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych - przyjętych w sierpniu przez Sejm - ze względu na tryb ich uchwalenia - mówi rzecznik prasowy KRS Barbara Godlewska-Michalak.

Emerytowani sędziowie i prokuratorzy otrzymują dziś świadczenia w wysokości 75 proc. wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku. Nie wolno im jednak podejmować żadnej pracy dodatkowej. Premier zapowiedział że obie grupy zawodowe mają zostać pozbawione uprzywilejowanej emerytury. Resorty sprawiedliwości i finansów informują jednak, że nie rozpoczęły jeszcze prac nad zmianami.

Sędziowie są grupą, której jest powierzona szczególna odpowiedzialność w sferze społecznej, która powinna się cieszyć szczególnym zaufaniem społecznym. Stąd ustanowienie stanu spoczynku jako pewnego doceniania tej grupy zawodowej - mówi poseł Andrzej Duda (PiS) w rozmowie z "ND".

Sędziowie podkreślają, że podjęcie zapowiedzianych przez rząd działań doprowadzi do osłabienia sądownictwa i spowoduje odejście do instytucji komercyjnych najlepszych pracowników. Wprowadzenie zmian skutkować będzie także ograniczeniem niezależności sądów. Zdaniem sędziów sądy już dziś są głęboko niedoinwestowane, co odbija się na ich wydolności.

- Procedury, które obowiązują sędziów - karna, cywilna - uniemożliwiają sprawne prowadzenie spraw. Ponad rok temu przekazaliśmy ministrowi Kwiatkowskiemu projekt zmian procedury karnej. Gdyby weszły one w życie, umożliwiłyby sprawniejsze prowadzenie postępowań w sprawach karnych, w szczególności może wyeliminowałoby to tę praktykę, która jest obecnie ogromnym mankamentem, czyli kilkukrotne uchylanie spraw do ponownego rozpatrzenia - podkreśla sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Iustitia. - Komisja kodyfikacyjna przy ministrze sprawiedliwości stwierdziła, że te zmiany nie zasługują na wprowadzenie ich w życie - mówi Przymusiński.

kop, Nasz Dziennik

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook