Jedynie prawda jest ciekawa


Sędziowie bronią emerytur

08.12.2011

Sędziowie zapowiadają protesty przeciwko zapowiedzianej przez premiera likwidacji stanu spoczynku sędziów. Nie akceptują też obniżenia wynagrodzeń. Protesty mogą mieć miejsce podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej – zapowiada „Nasz Dziennik”.

- Stan spoczynku to prawo zagwarantowane Konstytucją. (...) Jest to instytucja będąca gwarancją niezawisłości sędziego oraz ekwiwalentem ustawowych ograniczeń, którym podlega sędzia w pełnieniu służby - w jej trakcie i po zakończeniu kariery zawodowej – podkreśliło w przyjętej uchwale Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Przeciwko planom likwidacji stanu spoczynku protestuje też Krajowa Rada Sądownictwa, która zaznacza, że prawo do godnego wynagrodzenia oraz stanu spoczynku zabezpieczają prawidłowe warunki do niezawisłego sądu.

KRS przypomniała jednocześnie o ograniczeniach, którym podlegają sędziowie: - Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów; sędzia nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia i nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała także, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o ustroju sądów, która wprowadziła modyfikacje ostro oprotestowane przez sędziów. - Podjęta przez KRS uchwała dotyczy zaskarżenia do TK zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych - przyjętych w sierpniu przez Sejm - ze względu na tryb ich uchwalenia - mówi rzecznik prasowy KRS Barbara Godlewska-Michalak.

Emerytowani sędziowie i prokuratorzy otrzymują dziś świadczenia w wysokości 75 proc. wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku. Nie wolno im jednak podejmować żadnej pracy dodatkowej. Premier zapowiedział że obie grupy zawodowe mają zostać pozbawione uprzywilejowanej emerytury. Resorty sprawiedliwości i finansów informują jednak, że nie rozpoczęły jeszcze prac nad zmianami.

Sędziowie są grupą, której jest powierzona szczególna odpowiedzialność w sferze społecznej, która powinna się cieszyć szczególnym zaufaniem społecznym. Stąd ustanowienie stanu spoczynku jako pewnego doceniania tej grupy zawodowej - mówi poseł Andrzej Duda (PiS) w rozmowie z "ND".

Sędziowie podkreślają, że podjęcie zapowiedzianych przez rząd działań doprowadzi do osłabienia sądownictwa i spowoduje odejście do instytucji komercyjnych najlepszych pracowników. Wprowadzenie zmian skutkować będzie także ograniczeniem niezależności sądów. Zdaniem sędziów sądy już dziś są głęboko niedoinwestowane, co odbija się na ich wydolności.

- Procedury, które obowiązują sędziów - karna, cywilna - uniemożliwiają sprawne prowadzenie spraw. Ponad rok temu przekazaliśmy ministrowi Kwiatkowskiemu projekt zmian procedury karnej. Gdyby weszły one w życie, umożliwiłyby sprawniejsze prowadzenie postępowań w sprawach karnych, w szczególności może wyeliminowałoby to tę praktykę, która jest obecnie ogromnym mankamentem, czyli kilkukrotne uchylanie spraw do ponownego rozpatrzenia - podkreśla sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Iustitia. - Komisja kodyfikacyjna przy ministrze sprawiedliwości stwierdziła, że te zmiany nie zasługują na wprowadzenie ich w życie - mówi Przymusiński.

kop, Nasz Dziennik

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook