Jedynie prawda jest ciekawa


SDP pomaga Romanowi Graczykowi

16.05.2012

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Komisja Interwencyjna postanowiły pomóc Romanowi Graczykowi, autorowi książki "Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego". Komisja Interwencyjna SDP przekaże 5 tysięcy złotych na pokrycie części kosztów procesu cywilnego, który toczy się przed Sądem Okręgowym w Krakowie.

Publikacja książki wzburzyła elity nie tylko krakowskie. Graczyk dotknął tabu, czyli "Tygodnika Powszechnego" i opisał m.in. kontakty Mieczysława Pszona, byłego wicenaczelnego "Tygodnika Powszechnego" z SB.

Po wydaniu książki w 2011 roku, Roman Graczyk został pozwany przez Jacka Pszona, syna nieżyjącego Mieczysława Pszona. Jacek Pszon twierdzi, iż naruszono jego dobra osobiste - kult i pamięć o zmarłym ojcu. Domaga się przeprosin od autora i wydawcy oraz zaprzestania publikacji książki.

Graczyk został pozwany, bo jest autorem książki. jego proces to jeden z przykładów "zamykania ust" autorom niewygodnych książek za pośrednictwem sądów. Takie procesy stanowią poważne zagrożenie dla wolności słowa.

Pisze o tym sam autor książki na swoim blogu:
"Zabieram głos w tej sprawie nie tylko jako obywatel zainteresowany dobrym urządzeniem ładu publicznego, ale także jako podsądny. Przyszło mi bowiem odpowiadać w tego rodzaju procesie za książkę traktującą o pewnym wycinku najnowszej historii Polski ("Cena przetrwania. SB wobec Tygodnika Powszechnego", Czerwone i Czarne, Warszawa 2011). Dobrze więc rozumiem  dyskomfort autora pozwanego w takiej sprawie. Ten dyskomfort znacząco się zwiększa w przypadku skazania. Gdy chodzi o moją sprawę, ufam, że "są  jeszcze w sądy Rzeczypospolitej", ale najlepszy sąd nic nie poradzi na to, że mamy oto w Polsce sytuację prawnego ścigania ludzi za korzystanie z prawa do wolności słowa. To trzeba zmienić na poziomie legislacji. Wobec praktyki sądowej, jaką obserwujemy, autor nie dysponujący jakąś szczególną fortuną materialną trzy razy się zastanowi, zanim podejmie się "trefnego" tematu. O to, zresztą, zwykle chodzi tym, którzy ich pozywają.

Wszystko to sprawia, że należałoby się zastanowić nad użytecznością dla dobra wspólnego tych przepisów kodeksu cywilnego, które umożliwiają takie praktyki. A tym bardziej nad ich użytecznością dla efektywnej ochrony wolności słowa. Uwagę tę dedykuję rządzącej koalicji PO-PSL, a szczególnie urzędującemu ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi.

Dopóki ta instytucjonalna infrastruktura się nie zmieni, autorzy będą w ten sposób dyscyplinowani i onieśmielani. Natomiast ci, którzy mimo wszystko odważą się pisać, mogą być dotkliwie karani finansowo. Dlatego proszę wszystkich, którym leży na sercu sprawa wolności słowa, o wszelką możliwą pomoc. Jeśli - w co ufam - wygram ten proces i kosztami procesowymi zostanie obciążony pozywający mnie Jacek Pszon, pomoc zostanie przekazana innym potrzebującym.

Przy okazji gorąco dziękuję wszystkim, którzy już dotąd okazali mi w tej sprawie jakiekolwiek wsparcie."

Nie jest dla nikogo tajemnicą,  że w procesach sądowych koszty pełnomocników (adwokatów) są wysokie.
Roman Graczyk z funduszu Komisji Interwencyjnej SDP otrzyma 5000 złotych.  Kwota może się wydać wysoka, ale z informacji jakie uzyskałem, równie wysokie są koszty ponoszone przez naszego kolegę.

Pełnomocnictwo, czyli podjęcie się obrony przez adwokata kosztowało Romana Graczyka 3000 zł netto. Za każdą rozprawę adwokat wystawia rachunek 1500 zł netto. Do tej pory odbyły się dwie rozprawy, a sąd wyznaczył jeszcze terminy czterech. Wydatki zatem łatwo policzyć: 6000 zł netto do tej pory, i drugie tyle w perspektywie kilku miesięcy. Tyle możemy zrobić. Reszta w rękach wymiaru sprawiedliwości.

SDP
[fot. arch]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook