Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ŚDM: Pielgrzymi chwalą polską gościnność i radosną atmosferę

31.07.2016
mid-16731166
ŚDM: Pielgrzymi chwalą polską gościnność i radosną atmosferę

- Do domu przywieziemy radosną atmosferę z ŚDM i słowa Franciszka, że nie warto być leniwym - mówią PAP uczestnicy ŚDM.

- Do domu przywieziemy radosną atmosferę z ŚDM i słowa Franciszka, że nie warto być leniwym - mówią PAP młodzi ludzie m.in. z Australii, Etiopii, Francji, Ghany, Portugalii, Tajlandii, USA i Zambii. Podkreślali polską gościnność.

Wśród pierwszych pielgrzymów, z którymi w niedzielę w Brzegach rozmawiała PAP, był Pierre Pommeret z Francji. Wysoki, z imponującą brodą i różańcem w dłoni, czytał Biblię. Dla niego najważniejsze - jak mówił - pozostaną słowa Franciszka z sobotniego czuwania modlitewnego. "Papież mówił o kanapie jako symbolu wygody, która dla wielu z nas staje się zabójczym paraliżem. Miał rację mówiąc, że każdy z nas może stracić wolność, jeśli będzie dążył wyłącznie do zdobywania dóbr materialnych. Dziwne, że choć to jest tak proste, to tak wielu ludzi tego nie jest w stanie zrozumieć" - mówił.

Julia Michalska z Polski, młodziutka dziewczyna w wojskowych butach i w zwiewnej sukience odpowiadając na pytanie, co zapamięta ze ŚDM w Krakowie powiedziała: "To, że się zgubiłam i odnaleźć. Ale nie chodzi o miejsce tutaj, ale o głębszy sens" - powiedziała.

Mariano Gioia z Włoch, ubrany w spodnie i koszulkę w niebieskich barwach Italii, zapewniał, że już od kilku dni świetnie odnajduje się w Polsce i na ŚDM, ponieważ zarówno w Krakowie, jak i w Brzegach, "atmosfera jest bardzo rodzinna". "Włosi, co jest powszechnie znane, też są bardzo rodzinni. Rodzice i rodzeństwo mają dla nas ogromne znaczenie. I pobyt tutaj przypomina mi, że rodzinę tworzą nie tylko więzy krwi, ale wspólnota wartości. Jestem tutaj bardzo szczęśliwy" - mówił PAP.

Mocno zmęczony Rajmund Ametete z Ghany w zachodniej Afryce mówił, najbardziej cenne wydały mu się słowa Franciszka o konfliktach na świecie, którym ze wszystkich sił należy zapobiegać.

Swoimi wrażeniami chętnie dzieliła się Sylvia Masiye z Zambii, kraju leżącego w południowej Afryce. Wysoka, ubrana w czerwoną koszulkę i z licznymi kolorowymi bransoletami na nadgarstkach mówiła, że zaskoczyła ją polska gościnność. "Dla mnie najbardziej ujmujące było to, jak ciepło Polacy przyjęli mnie i moich przyjaciół tu w Krakowie. To doświadczenie było niezwykłe" - mówiła. Tak jak inni pielgrzymi wspominała, że ze słów papieża najważniejsze były te o aktywności, o tym, by nie marnować życia na pościg za zdobywaniem dóbr.

Podkreśliła też, że absolutna większość mieszkańców Zambii to chrześcijanie, głównie protestanci, i że wartości chrześcijańskie mocno wpływają na ich państwo. "Mamy je nie tylko w sercach, ale i w konstytucji" - mówiła. Dodała też, że o żarliwości chrześcijaństwa w Zambii świadczy tworzona tam muzyka gospel. "Polecam posłuchać" - zachęcała.

Z Afryki do Polski przyjechała też Saba Leul, w jaskrawej, czerwono-żółtej sukni. "W Etiopii jest bardzo mało chrześcijan, więc będąc tutaj czuję dumę, że jest nas tak dużo. Wrócę do domu w środę, opowiem mojej rodzinie o tym, co tu zobaczyłam i to, o czym mówił Franciszek. Uczył nas, że ludzie mają siebie kochać nawzajem, i że najważniejszy na świecie jest pokój" - powiedziała Saba, dodając, że choć w jej kraju panuje pokój, to w sąsiedniej Erytrei trwa wojna.

Gaby Martin przyjechała na ŚDM z Teksasu w Stanach Zjednoczonych. "Podoba mi się, że w Polsce ludzie nie wstydzą się swoje wiary. Amerykanie też potrafią manifestować swoje przywiązanie do religii, ale podczas wielu spotkań nie rozmawiamy o tym, uznając, że to jest sprawa prywatna" - mówiła. Obok niej przy barierce wysoko powiewała amerykańska flaga, jej przyjaciele krzątali się przy śpiworach.

"Jeśli chodzi o Franciszka, to jest nadzwyczajny. To, co zapamiętam, to jego słowa o lenistwie. Papież mówił nam, żebyśmy nie byli leniwi, przekonywał, że takie życie nie ma sensu i ma rację" - dodała Gaby.

Jolana Juranova ze Słowacji, która stała ze słowacką flaga na rozstaju dróg przy sektorach poprosiła, by mówić do niej w języku polskim. "Nasze języki są tak podobne, że na pewno się dogadamy" - mówiła. Podkreśliła, że najważniejsze dla niej było samo ujrzenie Franciszka. "Wrażenie zrobiła na mnie liczba ludzi. Jest ich naprawdę dużo" - mówiła rozglądając się na boki. "Powiem mojej rodzinie, która nie chciała tu przyjechać, że jednak było warto tu być" - powiedziała Jolana.

Rafaela Moniz, która przyjechała z Portugalii mówiła, że podczas ŚDM poczuła, iż "jest częścią świata". "Wszystkie te emocje, które tutaj widzisz, udzielają mi się. Wspólna modlitwa z tyloma ludźmi to cudowne doświadczenie" - przekonywała.

Stephen Dezyiva i Isidore Bub, którzy przyjechali z Australii mieli charakterystyczne narodowe zielono-żółte koszulki, choć głowę Stephena zdobiła biało-czerwona korona z napisem "Polska". "Największe wrażenie, które zabiorę do domu? Mieszanka kultur. Będę ją miło wspominał" – mówił Stephen. Isidore zaś dodał, że bardzo podobało mu się sobotnie czuwanie w Brzegach, podczas którego wiele osób zapaliło świece. "A ze słów Franciszka najważniejsze są chyba te, że zachowanie pokoju na Ziemi jest najważniejszym dla nas zadaniem" - mówił.

Ostatnim rozmówcą PAP był Karn Sakunyada z Tajlandii, który z grupą rodaków rozłożył się w pobliskim lasku. Choć nie mówił dobrze w języku angielskim, to napisał na kartce, że w jego kraju jest tylko 300 tysięcy chrześcijan. "Mało nas, ale jesteśmy silni. Tu w Polsce zobaczyłem, że jesteście gościnni. Nie rozumiem papieża, bo nie znam ani angielskiego ani włoskiego, ale cieszę się, bo go kilka dni temu zobaczyłem pod oknem w Krakowie" - mówił Karn. Z uśmiechem zapraszał też do podróży do Tajlandii, gdzie jak mówił jest doskonała kuchnia.

[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

(PAP)/emer

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook