Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna zapowiada obronę samorządów

01.04.2017

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna spotkał się w sobotę w Łodzi z samorządowcami z tego regionu. Zapowiadał, że Platforma twardo będzie bronić samorządów.

Na konferencji prasowej poprzedzającej rozmowy z samorządowcami Schetyna spotkał się z dziennikarzami. Jak mówił, będzie w Łodzi rozmawiał m.in. na temat planów zmiany ordynacji wyborczej, o wyzwaniach, które w związku z tym stają przed polskimi samorządowcami. 

"Będziemy rozmawiać jak ochronić samorząd, co zrobić, aby samorząd był podmiotowy, aby był instytucjonalnie niezależny, by mógł korzystać i skutecznie wydawać unijne pieniądze, żeby był niescentralizowany" - powiedział. 

Obecny na spotkaniu wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak powiedział, że jego partia ma pomysł na lepsze działanie samorządów w przyszłości. "Mówimy o udziale w podatku VAT, o PIT, bezpośrednim wyborze starosty, o innym ustawieniu relacji pomiędzy marszałkiem a wojewodą" - wyjaśniał.

Dziennikarze prosili lidera PO m.in. o skomentowanie piątkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON Antonim Macierewiczem. W połowie marca prezydent Duda wystosował do szefa MON dwa listy, w których domagał się "stosownych działań" ws. obsady stanowisk attache obrony m.in. USA, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz informacji o tworzeniu wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu, które ma koordynować działania wielonarodowych batalionów NATO na wschodniej flance. 

W ub. wtorek szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział, że prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami ministra obrony. Zapowiedział, że BBN skieruje w imieniu Andrzeja Dudy zaproszenie do Antoniego Macierewicza, by prezydent mógł z nim "porozmawiać osobiście". Do spotkania doszło w piątek. Po jego zakończeniu prezydent powiedział, że jest z niego zadowolony. 

Zapewnił, że chce przestrzegania zasady jego zwierzchnictwa nad wojskiem za pośrednictwem ministra. Schetyna powiedział, że jest przeciwnikiem robienia z tego spotkania "czegoś ważnego politycznie". Jak mówił, dla niego współpraca prezydenta i ministra obrony narodowej w sposób stały i ciągły to konieczność. "To przecież prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych" - mówił. Jednocześnie przyznał, że "przy tym wszystkim, co złego zdarzyło się w polskiej armii, przy tylu dymisjach, przy tylu absurdalnych decyzjach ministra Macierewicza, umawianie się prezydenta z ministrem obrony narodowej, który jest za to wszystko odpowiedzialny z kilkudniowym wyprzedzeniem, jest absurdem". 

"Nie rozumiem tego. Nawet najlepsze wspólne zdjęcia i uśmiechy nie zastąpią etapu kompromitacji, którą obserwujemy. Mówię to z przykrością" - powiedział. Również w sobotę premier Beata Szydło - w Toruniu - oświadczyła, że nie ma konfliktu między szefem MON Antonim Macierewiczem a prezydentem Andrzejem Dudą. Przypomniała też, że jej obozowi politycznemu przez ostatnie miesiące przypisywano wiele rzekomych konfliktów. Dobrze, że doszło do rozmowy ministra Macierewicza i prezydenta Dudy" - powiedziała premier przed rozpoczęciem konferencji "Firmy rodzinne szansą polskiej gospodarki" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Odnosząc się do doniesień o "konflikcie" ministra ON i prezydenta, zaznaczyła: 

"Takie działanie jest obliczone na to, żeby opozycja i nieprzychylne media budowały atmosferę chaosu. To, że bardzo często jest różnica zdań w bardzo wielu obszarach, jest rzeczą naturalną". "Po to się spotykamy i rozmawiamy, żeby komunikacja była lepsza, żeby dyskutować różne punkty widzenia" - dodała.


wkt/PAP

[fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 8. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook