Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna zakłopotany po wecie prezydenta: nie rozumiem skąd ta decyzja

04.04.2018
Schetynawiki1
Schetyna zakłopotany po wecie prezydenta: nie rozumiem skąd ta decyzja

Nic nie wskazywało na to, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę degradacyjną; nie rozumiem skąd to weto - powiedział w środę w TVN24 szef PO Grzegorz Schetyna. Prezydent powinien zareagować w tej sprawie w czasie procesu legislacyjnego - dodał.

Prezydent Andrzej Duda w piątek ogłosił, że zdecydował o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej. Ustawa pozbawia stopni wojskowych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i daje możliwość pozbawiania takich stopni osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Schetyna pytany w środę o decyzję prezydenta odpowiedział: "nie bardzo rozumiem, skąd to weto". - Mówiliśmy, że ta ustawa jest bez sensu, jest bezmyślna, jest odpowiedzialnością zbiorową, ale nic nie wskazywało na to, przez te ostatnie dni w komentarzach urzędników prezydenta, samego prezydenta (...), że on będzie to wetował - tłumaczył. Dodał, że nie wierzy "w podmiotowość i w samodzielność prezydenta Dudy".

Zdaniem szefa PO prezydent Andrzej Duda powinien zareagować w sprawie projektu ustawy degradacyjnej podczas wcześniejszych prac nad nią. - Dlaczego nie reagował w trakcie procesu legislacyjnego? - mówił.

Dopytywany, czy podoba mu się decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy odpowiedział, że "ona jest oczywista", ponieważ Andrzej Duda "zablokował złą ustawę". Zaznaczył jednak, że od prezydenta oczekuje "aktywności, także legislacyjnej".

Pytany, czy decyzja prezydenta to "rysa w obozie władzy" ocenił, że "kryzys w PiS-ie jest prawdziwy". Według niego "konflikt jest bardzo mocny i bardzo intensywny". - Ja im życzę jak najlepiej - jak najwięcej inwencji i aktywności w samozwalczaniu się - mówił szef PO.

Schetyna pytany o możliwość zgłoszenia przez PiS wicepremier Beaty Szydło jako kandydatki w wyborach prezydenckich odpowiedział, że "na pewno będzie w ten sposób rozgrywane, będzie to przygotowywał także prezes (Jarosław) Kaczyński". - Będą pokazywać, że Andrzej Duda ma alternatywę - dodał.

Prezydent przedstawiając w piątek decyzję o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej podkreślił, że ma jednoznaczne poglądy na osoby budujące aparat opresji, ale jego sprzeciw budzi pozbawianie stopni wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym gen. Mirosława Hermaszewskiego, z mocy samego prawa. Stawia ich to - mówił - w gorszej sytuacji niż stalinowskich oprawców, którym przysługuje tryb odwoławczy.

Wyraził też zastrzeżenia wobec przepisów o odebraniu stopnia wojskowego osobom nieżyjącym. Chodzi o to, że w przypadku, jeśli nie ma rodziny lub instytucji, która przystąpiłaby do postępowania ws. odebrania stopnia wojskowego osobie nieżyjącej, nie jest zapewniona w inny sposób reprezentacja interesów takiej osoby.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 5. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 6. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook