Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna z aprobatą o referendum

06.02.2017

Decyzja o rozpisaniu gminnego referendum ws. zmiany granic stolicy pokazuje, że Warszawa jest miastem podmiotowym i chce decydować o swoim losie - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna. Jak ocenił, projekt ustawy o metropolii warszawskiej, to "pomysł absurdalny".


Szef PO podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, autorstwa PiS, to "pomysł absurdalny i polityczny". "Nie wyobrażamy sobie, żeby można było go wprowadzać wbrew opinii, czy wbrew woli mieszkańców Warszawy i podwarszawskich gmin" - powiedział polityk.

Jego zdaniem, PiS chce narzucić mieszkańcom polityczną wolę, chce dominować nad Warszawą. "PiS chce politycznego wpływu, chcą pokazać, że nie muszą liczyć się z wolą Polaków, mieszkańców, gmin wokół Warszawy, czy w Warszawie" - zaznaczył lider PO.

Odnosząc się do decyzji warszawskiej rady miasta o rozpisaniu gminnego referendum w sprawie zmian granic stolicy, Schetyna powiedział, że PO przyjmuje ją z uznaniem. "Warszawa chce decydować o swoim losie, Warszawa chce pokazać, że jest miastem podmiotowym i nie da się złamać takiej ordynarnej, wyborczej manipulacji, której dokonuje dzisiaj PiS" - ocenił.

"Będziemy w tym wspierać mieszkańców Warszawy, będziemy angażować się w te konsultacje" - zapowiedział przewodniczący Platformy. "Doprowadzimy do tego referendum" - zadeklarował Schetyna.

Rada Warszawy zdecydowała w poniedziałek, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin". Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni PiS.

W ocenie lidera PO, organizacja referendum, to "pokaz siły samorządu". "Dzisiaj Warszawa, jutro cała Polska. Wiemy, że ten miecz podniesiony na samorządy ciągle wisi w powietrzu i widzimy, jak bardzo solą w oku dla PiS-u jest samorządność, są samorządy, są samorządowcy" - podkreślił Schetyna.

Zdaniem posła PO Andrzeja Halickiego, projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, narusza ustawę o samorządzie oraz Europejską Kartę Samorządową. "Projekt zawiera tylko i wyłącznie mechanikę władzy, przenoszenia bezwolnych wyborców do tego, żeby pozwolić wygrać (PiS) w Warszawie" - podkreślił.

Schetyna był pytany o wypowiedź posła PiS Jacka Sasina, że projekt o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie oraz że najpierw odbędą się szerokie konsultacje z samorządami i mieszkańcami.

"Ja pamiętam, jak wyglądały konsultacje ustawy o reformie oświaty, przynajmniej część z nich odbywała się na plebaniach. Takie konsultacje, to jest kompromitacja i wstyd, chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć" - podkreślił Schetyna. Jak dodał, trzeba poważnie traktować mieszkańców, którzy muszą mieć prawo wypowiedzenia się w ważnej dla nich sprawie. "Nie ma lepszego scenariusza, niż zorganizowanie referendum" - przekonywał lider PO.     

"Proszę się nie dać nabrać, że oni (PiS) teraz ten projekt będą konsultować, czy będą go wycofywać. Prawdziwa konsultacja, to zgoda na referendum" - ocenił Schetyna.

ansa/PAP

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook