Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna z aprobatą o referendum

06.02.2017

Decyzja o rozpisaniu gminnego referendum ws. zmiany granic stolicy pokazuje, że Warszawa jest miastem podmiotowym i chce decydować o swoim losie - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna. Jak ocenił, projekt ustawy o metropolii warszawskiej, to "pomysł absurdalny".


Szef PO podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, autorstwa PiS, to "pomysł absurdalny i polityczny". "Nie wyobrażamy sobie, żeby można było go wprowadzać wbrew opinii, czy wbrew woli mieszkańców Warszawy i podwarszawskich gmin" - powiedział polityk.

Jego zdaniem, PiS chce narzucić mieszkańcom polityczną wolę, chce dominować nad Warszawą. "PiS chce politycznego wpływu, chcą pokazać, że nie muszą liczyć się z wolą Polaków, mieszkańców, gmin wokół Warszawy, czy w Warszawie" - zaznaczył lider PO.

Odnosząc się do decyzji warszawskiej rady miasta o rozpisaniu gminnego referendum w sprawie zmian granic stolicy, Schetyna powiedział, że PO przyjmuje ją z uznaniem. "Warszawa chce decydować o swoim losie, Warszawa chce pokazać, że jest miastem podmiotowym i nie da się złamać takiej ordynarnej, wyborczej manipulacji, której dokonuje dzisiaj PiS" - ocenił.

"Będziemy w tym wspierać mieszkańców Warszawy, będziemy angażować się w te konsultacje" - zapowiedział przewodniczący Platformy. "Doprowadzimy do tego referendum" - zadeklarował Schetyna.

Rada Warszawy zdecydowała w poniedziałek, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin". Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni PiS.

W ocenie lidera PO, organizacja referendum, to "pokaz siły samorządu". "Dzisiaj Warszawa, jutro cała Polska. Wiemy, że ten miecz podniesiony na samorządy ciągle wisi w powietrzu i widzimy, jak bardzo solą w oku dla PiS-u jest samorządność, są samorządy, są samorządowcy" - podkreślił Schetyna.

Zdaniem posła PO Andrzeja Halickiego, projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, narusza ustawę o samorządzie oraz Europejską Kartę Samorządową. "Projekt zawiera tylko i wyłącznie mechanikę władzy, przenoszenia bezwolnych wyborców do tego, żeby pozwolić wygrać (PiS) w Warszawie" - podkreślił.

Schetyna był pytany o wypowiedź posła PiS Jacka Sasina, że projekt o ustroju miasta stołecznego Warszawy w najbliższym czasie nie będzie procedowany w parlamencie oraz że najpierw odbędą się szerokie konsultacje z samorządami i mieszkańcami.

"Ja pamiętam, jak wyglądały konsultacje ustawy o reformie oświaty, przynajmniej część z nich odbywała się na plebaniach. Takie konsultacje, to jest kompromitacja i wstyd, chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć" - podkreślił Schetyna. Jak dodał, trzeba poważnie traktować mieszkańców, którzy muszą mieć prawo wypowiedzenia się w ważnej dla nich sprawie. "Nie ma lepszego scenariusza, niż zorganizowanie referendum" - przekonywał lider PO.     

"Proszę się nie dać nabrać, że oni (PiS) teraz ten projekt będą konsultować, czy będą go wycofywać. Prawdziwa konsultacja, to zgoda na referendum" - ocenił Schetyna.

ansa/PAP

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook