Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Schetyna ofiarą politycznych ambicji Tuska?

01.11.2011

Jeden z byłych polityków Platformy Obywatelskiej, niegdyś jeden z jej liderów, profesor Paweł Śpiewak uważa, że Donald Tusk chce być prezydentem. W rozmowie z gazetą „Polska The Times” przyznaje, że porozumienie między Bronisławem Komorowskim, Grzegorzem Napieralskim i Grzegorzem Schetyną, na mocy którego marszałek Sejmu miałby zostać premierem, jest bardzo prawdopodobne.

O możliwości takiego scenariusza mówił Roman Giertych w "Uważam Rze". W jego ocenie zawarte zostało porozumienie, na mocy którego to właśnie Schetyna miałby zostać nowym szefem rządu. - Na moje wyczucie to porozumienie było bardzo realne – komentuje Śpiewak.

Socjolog zaznacza, że Tusk może obecnie czuć się zagrożony przez Schetynę. - Schetyna, jako marszałek Sejmu, miałby spory wpływ na legislację i mógł Tuskowi utrudniać pewne rzeczy. Schetyna był de facto w opozycji do Tuska – wskazuje badacz odnosząc się do decyzji o zmianie marszałka Sejmu. Przypomina jednocześnie, że śmierć polityczna Leszka Millera w 2004 roku wynikała z porozumienia prezydenta Kwaśniewskiego z marszałkiem Borowskim. - Tusk jest świadomy, że może podobnie skończyć – dodaje socjolog.

Zdaniem Śpiewaka na ostatnie ruchy Tuska w partii należy patrzeć w kontekście jego politycznej przyszłości. Szef rządu mówi, że za cztery lata chce odejść z funkcji premiera i lidera PO. - Jest pytanie, kim będzie potem? Moim zdaniem stosownym i rozważanym przez niego na poważnie wariantem jest prezydentura. Ale to oznaczałoby, że Komorowski musiałby ze swoich ambicji zrezygnować - tłumaczy socjolog.

Schetyna uważany jest za kogoś, kto ma własną odmienną od obecnej wizję programową partii. Paweł Śpiewak zaznacza jednak, że nie słyszał żadnego wystąpienia Schetyny, które by o tym świadczyło. - On posługuje się hasłem reform nie dlatego, że naprawdę uważa je za tak ważne, tylko dlatego, że to dobry sposób na uderzenie w Tuska, że tak właśnie chce wytknąć Tuskowi, że nic nie robi – uważa socjolog.

Były poseł PO podkreślił, że obserwujemy polityczny upadek Grzegorza Schetyny. Nawet jeśli premier da mu jakieś stanowisko w rządzie, nie ma wątpliwości, że tylko po to, by ostatecznie na nim poległ.

MK

(fot. PAP/ Radek Pietruszka)

Warto poczytać

 1. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 2. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 3. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 4. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

 5. tr-st-st 20.10.2016

  Tusk o karaniu Polski za TK: To mało prawdopodobne

  Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej.

 6. mid-16a20063 20.10.2016

  Sejmowa awantura o Caracale

  "Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą" - podkreślił minister Antoni Macierewicz.

 7. dudusonieplnoSI 20.10.2016

  Prezydent o tworzeniu szans niepełnosprawnym

  "Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną".

 8. put-sts 20.10.2016

  Ta taśma podważa ustalenia komisji Millera i MAK

  Rozmowa 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku b. premierów Polski i Rosji -Donalda Tuska i Wladimira Putina - przedstawia przebieg katastrofy smoleńskiej w sposób sprzeczny z konkluzjami MAK i komisji Millera - oświadczył w czwartek resort obrony narodowej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook