Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Schetyna ofiarą politycznych ambicji Tuska?

01.11.2011

Jeden z byłych polityków Platformy Obywatelskiej, niegdyś jeden z jej liderów, profesor Paweł Śpiewak uważa, że Donald Tusk chce być prezydentem. W rozmowie z gazetą „Polska The Times” przyznaje, że porozumienie między Bronisławem Komorowskim, Grzegorzem Napieralskim i Grzegorzem Schetyną, na mocy którego marszałek Sejmu miałby zostać premierem, jest bardzo prawdopodobne.

O możliwości takiego scenariusza mówił Roman Giertych w "Uważam Rze". W jego ocenie zawarte zostało porozumienie, na mocy którego to właśnie Schetyna miałby zostać nowym szefem rządu. - Na moje wyczucie to porozumienie było bardzo realne – komentuje Śpiewak.

Socjolog zaznacza, że Tusk może obecnie czuć się zagrożony przez Schetynę. - Schetyna, jako marszałek Sejmu, miałby spory wpływ na legislację i mógł Tuskowi utrudniać pewne rzeczy. Schetyna był de facto w opozycji do Tuska – wskazuje badacz odnosząc się do decyzji o zmianie marszałka Sejmu. Przypomina jednocześnie, że śmierć polityczna Leszka Millera w 2004 roku wynikała z porozumienia prezydenta Kwaśniewskiego z marszałkiem Borowskim. - Tusk jest świadomy, że może podobnie skończyć – dodaje socjolog.

Zdaniem Śpiewaka na ostatnie ruchy Tuska w partii należy patrzeć w kontekście jego politycznej przyszłości. Szef rządu mówi, że za cztery lata chce odejść z funkcji premiera i lidera PO. - Jest pytanie, kim będzie potem? Moim zdaniem stosownym i rozważanym przez niego na poważnie wariantem jest prezydentura. Ale to oznaczałoby, że Komorowski musiałby ze swoich ambicji zrezygnować - tłumaczy socjolog.

Schetyna uważany jest za kogoś, kto ma własną odmienną od obecnej wizję programową partii. Paweł Śpiewak zaznacza jednak, że nie słyszał żadnego wystąpienia Schetyny, które by o tym świadczyło. - On posługuje się hasłem reform nie dlatego, że naprawdę uważa je za tak ważne, tylko dlatego, że to dobry sposób na uderzenie w Tuska, że tak właśnie chce wytknąć Tuskowi, że nic nie robi – uważa socjolog.

Były poseł PO podkreślił, że obserwujemy polityczny upadek Grzegorza Schetyny. Nawet jeśli premier da mu jakieś stanowisko w rządzie, nie ma wątpliwości, że tylko po to, by ostatecznie na nim poległ.

MK

(fot. PAP/ Radek Pietruszka)

Warto poczytać

 1. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 2. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 3. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 4. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 5. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 6. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 7. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 8. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook