Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna ofiarą politycznych ambicji Tuska?

01.11.2011

Jeden z byłych polityków Platformy Obywatelskiej, niegdyś jeden z jej liderów, profesor Paweł Śpiewak uważa, że Donald Tusk chce być prezydentem. W rozmowie z gazetą „Polska The Times” przyznaje, że porozumienie między Bronisławem Komorowskim, Grzegorzem Napieralskim i Grzegorzem Schetyną, na mocy którego marszałek Sejmu miałby zostać premierem, jest bardzo prawdopodobne.

O możliwości takiego scenariusza mówił Roman Giertych w "Uważam Rze". W jego ocenie zawarte zostało porozumienie, na mocy którego to właśnie Schetyna miałby zostać nowym szefem rządu. - Na moje wyczucie to porozumienie było bardzo realne – komentuje Śpiewak.

Socjolog zaznacza, że Tusk może obecnie czuć się zagrożony przez Schetynę. - Schetyna, jako marszałek Sejmu, miałby spory wpływ na legislację i mógł Tuskowi utrudniać pewne rzeczy. Schetyna był de facto w opozycji do Tuska – wskazuje badacz odnosząc się do decyzji o zmianie marszałka Sejmu. Przypomina jednocześnie, że śmierć polityczna Leszka Millera w 2004 roku wynikała z porozumienia prezydenta Kwaśniewskiego z marszałkiem Borowskim. - Tusk jest świadomy, że może podobnie skończyć – dodaje socjolog.

Zdaniem Śpiewaka na ostatnie ruchy Tuska w partii należy patrzeć w kontekście jego politycznej przyszłości. Szef rządu mówi, że za cztery lata chce odejść z funkcji premiera i lidera PO. - Jest pytanie, kim będzie potem? Moim zdaniem stosownym i rozważanym przez niego na poważnie wariantem jest prezydentura. Ale to oznaczałoby, że Komorowski musiałby ze swoich ambicji zrezygnować - tłumaczy socjolog.

Schetyna uważany jest za kogoś, kto ma własną odmienną od obecnej wizję programową partii. Paweł Śpiewak zaznacza jednak, że nie słyszał żadnego wystąpienia Schetyny, które by o tym świadczyło. - On posługuje się hasłem reform nie dlatego, że naprawdę uważa je za tak ważne, tylko dlatego, że to dobry sposób na uderzenie w Tuska, że tak właśnie chce wytknąć Tuskowi, że nic nie robi – uważa socjolog.

Były poseł PO podkreślił, że obserwujemy polityczny upadek Grzegorza Schetyny. Nawet jeśli premier da mu jakieś stanowisko w rządzie, nie ma wątpliwości, że tylko po to, by ostatecznie na nim poległ.

MK

(fot. PAP/ Radek Pietruszka)

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook