Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna ofiarą politycznych ambicji Tuska?

01.11.2011

Jeden z byłych polityków Platformy Obywatelskiej, niegdyś jeden z jej liderów, profesor Paweł Śpiewak uważa, że Donald Tusk chce być prezydentem. W rozmowie z gazetą „Polska The Times” przyznaje, że porozumienie między Bronisławem Komorowskim, Grzegorzem Napieralskim i Grzegorzem Schetyną, na mocy którego marszałek Sejmu miałby zostać premierem, jest bardzo prawdopodobne.

O możliwości takiego scenariusza mówił Roman Giertych w "Uważam Rze". W jego ocenie zawarte zostało porozumienie, na mocy którego to właśnie Schetyna miałby zostać nowym szefem rządu. - Na moje wyczucie to porozumienie było bardzo realne – komentuje Śpiewak.

Socjolog zaznacza, że Tusk może obecnie czuć się zagrożony przez Schetynę. - Schetyna, jako marszałek Sejmu, miałby spory wpływ na legislację i mógł Tuskowi utrudniać pewne rzeczy. Schetyna był de facto w opozycji do Tuska – wskazuje badacz odnosząc się do decyzji o zmianie marszałka Sejmu. Przypomina jednocześnie, że śmierć polityczna Leszka Millera w 2004 roku wynikała z porozumienia prezydenta Kwaśniewskiego z marszałkiem Borowskim. - Tusk jest świadomy, że może podobnie skończyć – dodaje socjolog.

Zdaniem Śpiewaka na ostatnie ruchy Tuska w partii należy patrzeć w kontekście jego politycznej przyszłości. Szef rządu mówi, że za cztery lata chce odejść z funkcji premiera i lidera PO. - Jest pytanie, kim będzie potem? Moim zdaniem stosownym i rozważanym przez niego na poważnie wariantem jest prezydentura. Ale to oznaczałoby, że Komorowski musiałby ze swoich ambicji zrezygnować - tłumaczy socjolog.

Schetyna uważany jest za kogoś, kto ma własną odmienną od obecnej wizję programową partii. Paweł Śpiewak zaznacza jednak, że nie słyszał żadnego wystąpienia Schetyny, które by o tym świadczyło. - On posługuje się hasłem reform nie dlatego, że naprawdę uważa je za tak ważne, tylko dlatego, że to dobry sposób na uderzenie w Tuska, że tak właśnie chce wytknąć Tuskowi, że nic nie robi – uważa socjolog.

Były poseł PO podkreślił, że obserwujemy polityczny upadek Grzegorza Schetyny. Nawet jeśli premier da mu jakieś stanowisko w rządzie, nie ma wątpliwości, że tylko po to, by ostatecznie na nim poległ.

MK

(fot. PAP/ Radek Pietruszka)

Warto poczytać

 1. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 2. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

 3. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 4. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 5. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook