Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Schetyna ofiarą politycznych ambicji Tuska?

01.11.2011

Jeden z byłych polityków Platformy Obywatelskiej, niegdyś jeden z jej liderów, profesor Paweł Śpiewak uważa, że Donald Tusk chce być prezydentem. W rozmowie z gazetą „Polska The Times” przyznaje, że porozumienie między Bronisławem Komorowskim, Grzegorzem Napieralskim i Grzegorzem Schetyną, na mocy którego marszałek Sejmu miałby zostać premierem, jest bardzo prawdopodobne.

O możliwości takiego scenariusza mówił Roman Giertych w "Uważam Rze". W jego ocenie zawarte zostało porozumienie, na mocy którego to właśnie Schetyna miałby zostać nowym szefem rządu. - Na moje wyczucie to porozumienie było bardzo realne – komentuje Śpiewak.

Socjolog zaznacza, że Tusk może obecnie czuć się zagrożony przez Schetynę. - Schetyna, jako marszałek Sejmu, miałby spory wpływ na legislację i mógł Tuskowi utrudniać pewne rzeczy. Schetyna był de facto w opozycji do Tuska – wskazuje badacz odnosząc się do decyzji o zmianie marszałka Sejmu. Przypomina jednocześnie, że śmierć polityczna Leszka Millera w 2004 roku wynikała z porozumienia prezydenta Kwaśniewskiego z marszałkiem Borowskim. - Tusk jest świadomy, że może podobnie skończyć – dodaje socjolog.

Zdaniem Śpiewaka na ostatnie ruchy Tuska w partii należy patrzeć w kontekście jego politycznej przyszłości. Szef rządu mówi, że za cztery lata chce odejść z funkcji premiera i lidera PO. - Jest pytanie, kim będzie potem? Moim zdaniem stosownym i rozważanym przez niego na poważnie wariantem jest prezydentura. Ale to oznaczałoby, że Komorowski musiałby ze swoich ambicji zrezygnować - tłumaczy socjolog.

Schetyna uważany jest za kogoś, kto ma własną odmienną od obecnej wizję programową partii. Paweł Śpiewak zaznacza jednak, że nie słyszał żadnego wystąpienia Schetyny, które by o tym świadczyło. - On posługuje się hasłem reform nie dlatego, że naprawdę uważa je za tak ważne, tylko dlatego, że to dobry sposób na uderzenie w Tuska, że tak właśnie chce wytknąć Tuskowi, że nic nie robi – uważa socjolog.

Były poseł PO podkreślił, że obserwujemy polityczny upadek Grzegorza Schetyny. Nawet jeśli premier da mu jakieś stanowisko w rządzie, nie ma wątpliwości, że tylko po to, by ostatecznie na nim poległ.

MK

(fot. PAP/ Radek Pietruszka)

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook