Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

25.05.2017

Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie referendum konstytucyjnego 11 listopada 2018 r., to dramatyczne poszukiwanie przez prezydenta pomysłu na własną aktywność - ocenił w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna. Jak dodał, Duda powinien mówić o wizji państwa w przyszłości.

W środowym orędziu wyemitowanym przez TVP prezydent Duda poinformował, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji.

"To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność (przez prezydenta). Nie chcę mówić, że to wynika z odbioru pewnego programu satyrycznego (Ucha Prezesa - PAP), który bardzo wyraźnie i bardzo twardo opisuje miejsce i aktywność prezydenta Dudy" - powiedział Schetyna w czwartek dziennikarzom.

Jak ocenił, ostatnie tygodnie, są próbą znalezienia swojego miejsca przez prezydenta. Schetyna stwierdził, że prezydent mówi o referendum konstytucyjnym, nie mówiąc o założeniach zmiany konstytucji, ani o wizji państwa. "Wiemy, że dopuszczał się deliktów konstytucyjnych, (wiemy) jak łamał przepisy konstytucyjne. To jest dla mnie pewnego rodzaju kuriozum" - podkreślił lider PO.

Zdaniem Schetyny, prezydentowi ciągle bliżej jest do swojego środowiska politycznego - do PiS, niż do wyborców, także tych, którzy na niego głosowali, niż do interesu Polaków. Jak dodał, fakt, że prezydent proponuje debatę na temat zmian w konstytucji i nie mówi, jak tę konstytucję trzeba zmieniać, nie przedstawia żadnej wizji, "w sposób dramatyczny odsłania programowy nihilizm (prezydenta) w ciągu ostatnich dwóch lat".

"Konstytucja to święta rzecz, to rzecz najważniejsza, jeśli ktoś chce ją zmieniać, jeśli prezydent chce mówić o jej zmianie, to powinien przedstawić wizję państwa w przyszłości. Tego dzisiaj nie ma" - powiedział lider PO.

Prezydent powiedział w środę, że święto stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, to najlepszy jego zdaniem dzień "na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie". "I te kierunki po raz pierwszy w historii nakreśli całe nasze społeczeństwo" - dodał.

Powiedział też, że wierzy głęboko, iż nikt nie będzie podważał opinii narodu wyrażonej w referendum. "Późniejszą pracę uwieńczy projekt nowej konstytucji dla Rzeczypospolitej. Niech to wspólne dzieło będzie wyrazem naszej odpowiedzialności za przyszłość narodu i naszego państwa" - powiedział Duda.

Oświadczył, że Polska potrzebuje nowej konstytucji. "Potrzebuje jej, by sprawniej i skuteczniej się rozwijać, by mogła być państwem zgodnym z wolą jej obywateli, silnym, liczącym się na arenie międzynarodowej, ale jednocześnie bliskim społeczeństwu, gwarantującym obywatelom wolność i równość" - powiedział prezydent. (PAP)

as/PAP

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook