Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna: PiS chce przejąć samorząd

24.01.2017

PiS chce przejąć samorząd; nie może tego zrobić w wyborach, więc próbuje majstrować nad ordynacją - mówił we wtorek w RMF FM przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Pytany, jak ocenia pomysł dwukadencyjności w samorządach, odpowiedział, że koncepcja PiS różni się od pomysłu Platformy Obywatelskiej. -Co innego dwukadencyjność do przodu, z koncepcją, o której rozmawiamy - przedłużenia jednej kadencji do 5 lat. PiS chce stworzyć tę dwukadencyjność wstecz, czyli zabrać możliwość funkcjonowania wójtom, burmistrzom, prezydentom- podkreślił Schetyna.

Dodał też, że nie wierzy, że PiS wycofa się z pomysłu dwukadencyjności wstecznej, bo - według niego - partia rządząca chce przejąć samorząd, którego nie udało się przejąć w otwartych wyborach. Schetyna przypomniał też Wiktora Orbana i jego "prace" nad ordynacją i z ordynacją. -Można rozmawiać o usprawnieniu samej procedury wyborczej, natomiast jeśli chodzi o zasady, uważam, że to są złe propozycje. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, dobrzy gospodarze, dobrze zarządzający majątkiem gminy, miasta - to ma sens. To się sprawdziło. Dlatego PiS chce z tym walczyć- ocenił Schetyna.

Schetyna pytany też był o konsekwencje, jakie chce wyciągnąć wobec prezydenta Andrzeja Dudy. Odpowiedział, że prezydent, jak każdy obywatel, podlega przepisom i zasadom prawa. -Mam żal, że nie wykazał się czujnością i nie sprawdził formuły przyjęcia budżetu, która była wadliwa. Dla czynnego polityka to jest Trybunał Stanu i mam nadzieję, że prezydent Duda o tym wie- zaznaczył przewodniczący PO. 

fot.[PAP/Marcin Obara]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 6. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 7. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 8. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook