Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna: PiS chce przejąć samorząd

24.01.2017

PiS chce przejąć samorząd; nie może tego zrobić w wyborach, więc próbuje majstrować nad ordynacją - mówił we wtorek w RMF FM przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Pytany, jak ocenia pomysł dwukadencyjności w samorządach, odpowiedział, że koncepcja PiS różni się od pomysłu Platformy Obywatelskiej. -Co innego dwukadencyjność do przodu, z koncepcją, o której rozmawiamy - przedłużenia jednej kadencji do 5 lat. PiS chce stworzyć tę dwukadencyjność wstecz, czyli zabrać możliwość funkcjonowania wójtom, burmistrzom, prezydentom- podkreślił Schetyna.

Dodał też, że nie wierzy, że PiS wycofa się z pomysłu dwukadencyjności wstecznej, bo - według niego - partia rządząca chce przejąć samorząd, którego nie udało się przejąć w otwartych wyborach. Schetyna przypomniał też Wiktora Orbana i jego "prace" nad ordynacją i z ordynacją. -Można rozmawiać o usprawnieniu samej procedury wyborczej, natomiast jeśli chodzi o zasady, uważam, że to są złe propozycje. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, dobrzy gospodarze, dobrze zarządzający majątkiem gminy, miasta - to ma sens. To się sprawdziło. Dlatego PiS chce z tym walczyć- ocenił Schetyna.

Schetyna pytany też był o konsekwencje, jakie chce wyciągnąć wobec prezydenta Andrzeja Dudy. Odpowiedział, że prezydent, jak każdy obywatel, podlega przepisom i zasadom prawa. -Mam żal, że nie wykazał się czujnością i nie sprawdził formuły przyjęcia budżetu, która była wadliwa. Dla czynnego polityka to jest Trybunał Stanu i mam nadzieję, że prezydent Duda o tym wie- zaznaczył przewodniczący PO. 

fot.[PAP/Marcin Obara]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 3. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 4. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook