Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna idzie w zaparte: Było nas kilkadziesiąt tysięcy

09.05.2017

Informacja o 12 tys. uczestników sobotniego "Marszu Wolności" to jest oczywiście nieprawda; jeżeli informacje są fałszywe, to znaczy, że ktoś łamie prawo - powiedział we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Ocenił, że na pewno uczestników było kilkadziesiąt tysięcy.

Schetyna w TVP1 odniósł się do sobotniego "Marszu wolności"; jak podkreślił jest z niego bardzo zadowolony. Powiedział, że nie zostały jeszcze podsumowane wydatki na organizację marszu i nie zna wyliczeń tych kosztów mówiących o 2 mln zł, a takie - jak powiedział prowadzący rozmowę - pojawiły się w mediach. Schetyna mówił także o różnych wyliczeniach frekwencji na marszu. Prowadzący rozmowę powiedział, że według wyliczeń dziennikarzy TVP było nieco ponad 15 tys. osób. "To śmieszna informacja, niepoważna. Ci którzy ją podają - mówię zupełnie wprost - wprowadzają opinię publiczną w błąd. 

Widziałem te tłumy ze sceny, na pewno było kilkadziesiąt tysięcy, na pewno bliżej 90 tys. niż 12 czy 15 tys." - oświadczył lider PO. Warszawska policja poinformowała w sobotę, że w kulminacyjnym momencie marszu udział wzięło ok. 12 tys. osób. Z kolei - według stołecznego ratusza - w manifestacji wzięło udział ponad 90 tys. osób. Schetyna powiedział, że informacje o 12 tys. uczestników "to jest oczywiście nieprawda". "I to mogę mówić zupełnie wprost, bo wiem, ile ludzi przyjechało ze strony samorządu, ZNP i samej Platformy, jaka była organizacja nasza, ile samochodów, ile autobusów pojawiło się w Warszawie" - powiedział Schetyna. 

"Jeżeli informacje są fałszywe, to znaczy, że ktoś łamie prawo" - dodał. Schetyna był pytany, czy jest liderem opozycji. "Mówiłem zawsze, mówię o tym i powtarzam: nie jest moją ambicją, żeby być liderem opozycji. Zrobię wszystko, żeby PO była, uważam już jest, największą partią opozycji. Ale też, żeby była gotowa do tego, żeby wygrać wybory następne, to jest wyzwanie dla mnie" - powiedział szef Platformy. Polityk był też pytany o wspólne listy wyborcze i współpracę z innymi partiami opozycji. "Nie będziemy kłócić się po stronie opozycyjnej, to dla mniej jest najważniejsze, żeby budować te relacje w otwarty sposób" - zaznaczył. "Jeżeli mamy inne zdanie to powinniśmy rozmawiać i szukać porozumienia. Jeżeli będą wybory samorządowe np. wybory do sejmików, gdzie preferencje będą dla ugrupowań dużych, jeżeli będzie jedna tura w wyborach bezpośrednich na wójta, burmistrza i prezydenta, jeżeli będzie dwukadencyjność wsteczna, czyli ci samorządowcy doświadczenia nie będą mogli kandydować to potrzebna jest po prostu współpraca opozycyjnych, żeby szukać wspólnych kandydatów i to proponuje, rozmowę o tym" - powiedział Schetyna.

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

kk/PAP

Warto poczytać

 1. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 7. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 8. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook