Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna idzie w zaparte: Było nas kilkadziesiąt tysięcy

09.05.2017

Informacja o 12 tys. uczestników sobotniego "Marszu Wolności" to jest oczywiście nieprawda; jeżeli informacje są fałszywe, to znaczy, że ktoś łamie prawo - powiedział we wtorek lider PO Grzegorz Schetyna. Ocenił, że na pewno uczestników było kilkadziesiąt tysięcy.

Schetyna w TVP1 odniósł się do sobotniego "Marszu wolności"; jak podkreślił jest z niego bardzo zadowolony. Powiedział, że nie zostały jeszcze podsumowane wydatki na organizację marszu i nie zna wyliczeń tych kosztów mówiących o 2 mln zł, a takie - jak powiedział prowadzący rozmowę - pojawiły się w mediach. Schetyna mówił także o różnych wyliczeniach frekwencji na marszu. Prowadzący rozmowę powiedział, że według wyliczeń dziennikarzy TVP było nieco ponad 15 tys. osób. "To śmieszna informacja, niepoważna. Ci którzy ją podają - mówię zupełnie wprost - wprowadzają opinię publiczną w błąd. 

Widziałem te tłumy ze sceny, na pewno było kilkadziesiąt tysięcy, na pewno bliżej 90 tys. niż 12 czy 15 tys." - oświadczył lider PO. Warszawska policja poinformowała w sobotę, że w kulminacyjnym momencie marszu udział wzięło ok. 12 tys. osób. Z kolei - według stołecznego ratusza - w manifestacji wzięło udział ponad 90 tys. osób. Schetyna powiedział, że informacje o 12 tys. uczestników "to jest oczywiście nieprawda". "I to mogę mówić zupełnie wprost, bo wiem, ile ludzi przyjechało ze strony samorządu, ZNP i samej Platformy, jaka była organizacja nasza, ile samochodów, ile autobusów pojawiło się w Warszawie" - powiedział Schetyna. 

"Jeżeli informacje są fałszywe, to znaczy, że ktoś łamie prawo" - dodał. Schetyna był pytany, czy jest liderem opozycji. "Mówiłem zawsze, mówię o tym i powtarzam: nie jest moją ambicją, żeby być liderem opozycji. Zrobię wszystko, żeby PO była, uważam już jest, największą partią opozycji. Ale też, żeby była gotowa do tego, żeby wygrać wybory następne, to jest wyzwanie dla mnie" - powiedział szef Platformy. Polityk był też pytany o wspólne listy wyborcze i współpracę z innymi partiami opozycji. "Nie będziemy kłócić się po stronie opozycyjnej, to dla mniej jest najważniejsze, żeby budować te relacje w otwarty sposób" - zaznaczył. "Jeżeli mamy inne zdanie to powinniśmy rozmawiać i szukać porozumienia. Jeżeli będą wybory samorządowe np. wybory do sejmików, gdzie preferencje będą dla ugrupowań dużych, jeżeli będzie jedna tura w wyborach bezpośrednich na wójta, burmistrza i prezydenta, jeżeli będzie dwukadencyjność wsteczna, czyli ci samorządowcy doświadczenia nie będą mogli kandydować to potrzebna jest po prostu współpraca opozycyjnych, żeby szukać wspólnych kandydatów i to proponuje, rozmowę o tym" - powiedział Schetyna.

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

kk/PAP

Warto poczytać

 1. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 2. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 3. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 4. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 5. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 6. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook