Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna gra Smoleńskiem: Był dla PiS narzędziem

10.04.2017

Lider PO znów atakuje PiS za próbę wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Smoleńsk był symbolem i narzędziem dla PiS, żeby zdobyć władzę, wygrać wybory i stworzyć "religię smoleńską" - powiedział w poniedziałek w Gdańsku przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, który uczestniczył w debacie z okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Lider Platformy wziął udział w Gdańsku w posiedzeniu Klubu Obywatelskiego w Dworze Artusa poświęconym pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej; wcześniej złożył kwiaty na grobach Macieja Płażyńskiego, Anny Walentynowicz i Arkadiusza Rybickiego.

"Emocje tamtych dni, kiedy wydawało się, że odszukaliśmy wspólnotę, że jesteśmy razem, że razem to przeżywamy, to wszystko się skończyło i po kilku tygodniach rozpoczęła się kampania wyborcza, ta prezydencka i wszystko pękło" - podkreślił Schetyna nawiązując do wydarzeń z kwietnia 2010 roku.

Jego zdaniem, to pęknięcie cały czas jest "i wciąż jest bardzo ostre, tak bardzo raniące". "Ten ból się dokłada i potęguje. Dla mnie symbolem były ekshumacje ostatnich tygodni i miesięcy. To było takie okrucieństwo dodane do tej pamięci o 10 kwietnia 2010 r." - powiedział dziennikarzom szef PO.

Jak dodał, nie jest optymistą w kwestii tego, czy o katastrofie smoleńskiej "będziemy mogli mówić w normalny sposób i zapisać to do historii". "To ciągle będzie budowało emocje, też te złe emocje. I tak patrzę na aktywność szefa MON Antoniego Macierewicza, czy podkomisji (smoleńskiej), która została powołana - to jest właśnie w dalszym ciągu uprawianie polityki, dzisiaj już polityki na grobach. I to jest bardzo przykre" - zaznaczył Schetyna. "Mam wrażenie, że Smoleńsk był symbolem i narzędziem, żeby zdobyć władzę, żeby wygrać wybory, żeby stworzyć religię smoleńską, która miała być orężem, bronią przeciw tej rzeczywistości ostatnich lat. A dzisiaj - tak patrzę na to - już jako oręż nie jest przydatne, ponieważ władza została zdobyta, więc został pozostawiony, porzucony. I została tylko pamięć i tragedia tych rodzin, którzy stracili wtedy swoich bliskich. I to uważam za takie okrutne i cyniczne, bo nie do zaakceptowania" - podkreślił lider PO.

"Możemy pytać o pomnik, ale też i powrót wraku TU 154M. Przecież krzyczano i politycy PiS mieli o to pretensje przez ostatnie lata. Dzisiaj półtora roku po objęciu przez nich rządów nic nie zostało zrobione: nie ma żadnej nowej jakości - i jeśli chodzi o pomnik upamiętnienia, jeśli miałby być, i o powrót wraku" - dodał Schetyna.

Szef Platformy był pytany, czy b. premier Donald Tusk może mieć powody do obaw w związku z wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej. "Oczywiście, że nie. I mówię to z pełną odpowiedzialnością. To jest element polityki, oręża, narzędzi politycznych przeciw" - odparł.

"Bo czy można było sobie wyobrazić, że rząd polski zmuszony przez Jarosława Kaczyńskiego zaatakuje w taki sposób kandydaturę Tuska w Brukseli? A to się zdarzyło, z pełną kompromitacją dla polskiego rządu. Więc nie wykluczam prób następnych, żeby uderzyć w Tuska i go zaatakować. Będą to robić te osoby, które cynicznie wykorzystywały, wykorzystują i będą wykorzystywać katastrofę smoleńską dla własnego, cynicznego politycznego interesu. Tacy ludzie są niestety cały czas czynni w polskiej polityce" - ocenił Schetyna.

Podczas posiedzenia Klubu Obywatelskiego przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann podkreślił, że pamięć o tych, którzy zginęli przed siedmiu laty jest wciąż żywa.

"Różnie o tej katastrofie mówimy i myślimy jako Polacy. Jesteśmy głęboko podzieleni jako społeczeństwo w ocenie tego, co się wydarzyło. I obowiązkiem nas wszystkich jest, żeby te podziały były coraz szybciej i wyraźniej niwelowane. Ta zadra w sercach polskich nie może ciągle tkwić. Dzisiejsze spotkanie Klubu Obywatelskiego to szansa na dyskusję, jak inaczej myśleć o tej katastrofie. Wtedy, siedem lat temu wszyscy byliśmy razem - myśmy zostali podzieleni. I chodzi o to, żebyśmy się znowu znaleźli razem" - wyjaśnił polityk PO.

Zdaniem filozofa, prof. Zbigniewa Mikołejki, katastrofa smoleńska "nie była żadnym początkiem" podziału polskiego społeczeństwa. "Była strasznym katalizatorem procesów, które działy się wcześniej mniej, lub bardziej podskórnie, tzn. drastycznego rozdwojenia polskiego społeczeństwa, które ma głębokie korzenie. A można go szukać w dziedzictwie Polski pańszczyźnianej" – dodał. O. Tomasz Dostatni ocenił, że katastrofa smoleńska wywołała "absolutną instrumentalizację" polskiego Kościoła.

"To znaczy wciągania Kościoła w takie obszary, w których Kościół nie chce być w taki sposób obecny, w jaki proponuje dziś Prawo i Sprawiedliwość. I to trzeba mówić głośno. Niektórzy biskupi kiedyś mieli większą odwagę, dzisiaj się trochę wycofali. Są też trochę inni biskupi w Polsce. Ale kiedy rozmawiam z polskimi biskupami, to oni czują zażenowanie, nie wiedzą jak funkcjonować w państwie demokratycznym, w którym zaczynają się tendencje autorytarne" - przekonywał dominikanin.

Biskup Ewangelicko-Augsburski Marcin Hintz zauważył, że pasażerowie tragicznego lotu do Smoleńska pochodzili ze wszystkich części narodu, zarówno pod względem politycznym, jak i religijnym. Te 96 osób symbolicznie reprezentowało ówczesne społeczeństwo polskie - pluralistyczne, różnorodne – ale niekoniecznie pojednane. I nie przepracowaliśmy tej lekcji. Po zakończeniu pogrzebów nastąpiła radykalizacja narracji i tragiczne wykorzystanie polityczne tego wydarzenia. I nie można tutaj zrzucać winy tylko na jedną stronę" – ocenił.

Mly/PAP

fot. [PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook