Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna dyscyplinuje Gronkiewicz-Waltz. "Powinna być gotowa do obecności na komisji"

05.10.2017

Rozumiem wątpliwości konstytucyjne prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, co do komisji weryfikacyjnej, ale powinna być gotowa do obecności na tej komisji - ocenił w czwartek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny zbada pierwsze trzy wnioski prezydent stolicy o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego, czy decyzje reprywatyzacyjne wydaje prezydent miasta czy komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Gronkiewicz-Waltz uzasadniała, że są obecnie dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja oraz prezydent miasta i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji (tym też tłumaczyła swoje niestawiennictwo przed komisją, za co już kilka razy komisja ukarała ją grzywnami po 3 tys. zł).

Schetyna odniósł się do tego w TVP1. W jego ocenie "komisja została powołana do tego, by walczyć z Hanną Gronkiewicz-Waltz, z warszawską Platformą Obywatelską". Podkreślił, że skala zaniedbań dotycząca reprywatyzacji w stolicy pochodzi nie tylko z czasów Gronkiewicz-Waltz, "ale także, czy może przede wszystkim" z czasów jej poprzedników - Lecha Kaczyńskiego i innych prezydentów.

Ocenił, że "czwartkowe orzeczenie sądu będzie ważne, by prezydent miasta miała pewność, że powinna się stawić i, że powinna być obecna przed komisją".

Lider PO podkreślił, że rozumie postawę Gronkiewicz-Waltz i przekonanie o niekonstytucyjności komisji, i zawsze będzie przy niej stał i ją wspierał. Ocenił, że panuje atmosfera "polowania na prezydent miasta".

- Zawsze będę stał przy niej i ją wspierał, ale uważam, że trzeba dawać świadectwo prawdzie. Uważam, że powinna być także gotowa do obecności na tej komisji - powiedział.

Pytany, czy taka sytuacja (niestawiennictwo prezydent - PAP) obciąża PO, odparł, że na pewno nie pomaga partii. - W ogóle reprywatyzacja, to trudna historia - opis tej rzeczywistości. Ona nam nie będzie pomagać, to jasne, ale chodzi o to, żeby ją wyjaśnić i stanąć po stronie prawdy - powiedział.

- Uważam też, że nie można unikać odpowiedzialności. Ci wszyscy, którzy tworzyli ten układ przestępczy przez te ostatnie lata w urzędzie miasta, prawnicy, urzędnicy, notariusze, bo przecież widzimy, że to taki system był (...) oni wszyscy powinni za to odpowiedzieć - stwierdził szef PO.

W jego ocenie cała polska klasa polityczna powinna "wziąć się za reprywatyzację i przyjąć porządną ustawę". - Trudno walczyć z orzeczeniami sądowymi i niestety doszło do stworzenia tego systemu przestępczego - nie mam co do tego wątpliwości - powiedział.

- Ale robić z tego polityczny oręż przeciw Platformie Obywatelskiej - na to nie pozwolę. Dlatego, że będą przykłady w następnych dniach, że decyzje były podejmowane - np. w sprawach związanych ze śmiercią pani Jolanty Brzeskiej - za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego - powiedział.

PAP
Fot:wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook