Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna: Berczyński jest jak yeti

22.04.2017

Wacław Berczyński jest jak yeti: przyznał, że wywrócił przetarg na śmigłowce, zrezygnował z funkcji, teraz nikt nie wie, gdzie on jest - mówił w sobotę Poznaniu Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem rolę Berczyńskiego przy przetargu na caracale powinna wyjaśnić prokuratura.


„Ktoś, kto wiele lat pracuje w koncernie amerykańskim, w Boeingu, przyjeżdża tutaj, nie wiadomo skąd pochodzi, nie wiadomo, jakie ma predyspozycje do tego, by mieć dotarcie do tajnych dokumentacji dotyczących przygotowań do (…) przetargu na śmigłowce. Sam przyznaje się do tego, że skutecznie wpłynął na wywrócenie, unieważnienie przetargu. Po kilku dniach rezygnuje i znajduje się w USA; nie ma z nim żadnego kontaktu, nikt nie chce odpowiedzieć co się z nim dzieje i jaki był jego wpływ na tę wielką aferę” - powiedział Schetyna na konferencji prasowej.

W opublikowanym 14 kwietnia wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Berczyński stwierdził: „to ja wykończyłem Caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie”. MON oświadczyło, że  „wypowiedź dr. Wacława Berczyńskiego nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal”, a „rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską”, czyli Airbus Helicopters.

Wacław Berczyński w czwartek przestał być szefem podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. W sobotę MON poinformowało, że nie jest także przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi.

„Państwo musi się bronić takimi osobami, takim procederem, bo to wygląda na wielką aferę finansową, na korupcję. I to nie tylko korupcję polityczną. Ja oczekuję, że prokuratura z urzędu podejmie postępowanie, wezwie Berczyńskiego i powiadomi opinię publiczną jaki jest kontekst tej sprawy” - powiedział w Poznaniu szef PO.

Zdaniem Grzegorza Schetyny w wyjaśnieniu sprawy Berczyńskiego i jego roli w przetargu na śmigłowce „potrzebna jest interwencja państwa”. Wacław Berczyński

„jest ostatnio jak yeti; wszyscy wiedzą, że jest, tylko nikt go nie widział, szczególnie w tych ostatnich dniach” - mówił lider PO.

Platforma Obywatelska złożyła w piątek w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Schetyna podkreślił w sobotę, że PO jeszcze w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi pokazywała „zagrożenie, jakim jest oddanie MON Macierewiczowi”. Zdaniem lidera PO relacje między szefem MON a premierem i prezydentem są „niesłychane” i PO będzie dążyła do pozbawienia Antoniego Macierewicza funkcji ministerialnej.

„Jeżeli nie jest w stanie przypilnować tego ani premier Szydło, ani prezydent Duda, ani nawet prezes Kaczyński, który też jest bezradny, to my będziemy tego pilnować, nie zostawimy tego” - zapewnił.

Lider PO był pytany przez dziennikarzy o sondaż Instytutu Badań Pollster dla Se.pl i Nowej TV, z którego wynika, że gdyby Andrzej Duda spotkał się w drugiej turze wyborów prezydenckich z Donaldem Tuskiem, większe szanse na zwycięstwo miałby Tusk. Schetyna podkreślił, że gdyby tylko obecny przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się na start w wyborach, byłby najlepszym kandydatem obecnej opozycji w wyborach w 2020 roku.

„Do prezydentury Andrzeja Dudy mamy tyle zastrzeżeń, że warto, żeby Polacy znowu uwierzyli, że Polska zasługuje na dobrego, szanowanego i skutecznego prezydenta. Jestem też przekonany, że na początku 2020 roku Donald Tusk nie będzie kandydatem opozycji, tylko koalicji rządzącej” - dodał.

Grzegorz Schetyna przyjechał do Poznania na spotkanie z wielkopolskimi samorządowcami.

Gah/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook