Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin o dymisji Macierewicza: w żadnym wypadku nie odczytuję tego jako wotum nieufności

10.01.2018
1270antonimacierewiczminister
Sasin o dymisji Macierewicza: w żadnym wypadku nie odczytuję tego jako wotum nieufności

W żadnym wypadku nie odczytuję odwołania szefa MON Antoniego Macierewicza jako wotum nieufności wobec niego; jest bardzo ważną osobą w PiS, natomiast, co do funkcji państwowych, nie ma w tej chwili żadnych decyzji - powiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów. Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Prezydent Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Sasin powiedział w środę dziennikarzom, że liczy na to, iż zmiany w rządzie przyniosą "nową energię". "Jej nie brakowało w poprzedniej Radzie Ministrów, ale myślę, że zawsze może być lepiej. Myślę, że ta nowa energia, ta werwa w ministrach jest do pracy" - dodał minister.

Pytany o losy odwołanego ministra obrony Antoniego Macierewicza i spekulacje, że może objąć funkcję marszałka Sejmu, Sasin odparł, że Macierewicz jest bardzo ważną osobą w Prawie i Sprawiedliwości - jest wiceprezesem partii i członkiem komitetu politycznego, uczestniczy w podejmowaniu najważniejszych decyzji.

"Natomiast, co do funkcji państwowych, to nie ma w tej chwili żadnych decyzji. Jest posłem, na pewno będzie pracował również w parlamencie, ale jest niezwykle aktywny również poza parlamentem. Wiem, że odbywa bardzo wiele spotkań, myślę, że panu ministrowi zajęć nie zabraknie" - zaznaczył Sasin.

Pytany, czy dymisję Macierewicza można rozumieć jako wyraz wotum nieufności wobec byłego szefa MON, odparł, że "nie należy się doszukiwać tego typu przyczyn".

"Pan premier budując w tej chwili swoją ekipę, bo ten rząd jest ekipą pana premiera Morawieckiego uznał, że będzie mu się lepiej być może pracowało, realizowało ten program w zakresie obronności w innym układzie personalnym. Ma to tego prawo" - powiedział Sasin.

"Natomiast w żadnym wypadku ja tego nie odczytuje jako jakiegokolwiek wotum nieufności wobec ministra Macierewicza, czy jakąś złą ocenę jego działalności. Myślę, że wyrażam opinię powszechną w Prawie i Sprawiedliwości i klubie parlamentarnym, że pan minister Macierewicz był bardzo dobrym ministrem, bardzo dobrze realizował reformę sił zbrojnych" - podkreślił.

Dopytywany, czy Macierewiczowi została złożona jakaś propozycja, odparł, że nie jest upoważniony, żeby o tym mówić. "To zawsze są rozmowy kuluarowe, nic na ten temat nie wiem" - zaznaczył Sasin.

Pytany, czy czuje się wyróżniony nominacją na szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, odparł, że "tak".

 "To jest ważna funkcja, to jest taka funkcja, gdzie trzeba decydować o wielu sprawach, rozstrzygać spory między resortami chociażby, dotyczące poszczególnych aktów prawnych, projektów ustaw, więc na pewno jest to funkcja, która jest odpowiedzialna. Jeśli pan premier mnie w tej roli widzi, trudno nie czuć się wyróżnionym" - dodał Sasin.

(PAP)

autor: Karol Kostrzewa, fot. PAP PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 2. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 3. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 8. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook