Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin o dymisji Macierewicza: w żadnym wypadku nie odczytuję tego jako wotum nieufności

10.01.2018
1270antonimacierewiczminister
Sasin o dymisji Macierewicza: w żadnym wypadku nie odczytuję tego jako wotum nieufności

W żadnym wypadku nie odczytuję odwołania szefa MON Antoniego Macierewicza jako wotum nieufności wobec niego; jest bardzo ważną osobą w PiS, natomiast, co do funkcji państwowych, nie ma w tej chwili żadnych decyzji - powiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów. Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Prezydent Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Sasin powiedział w środę dziennikarzom, że liczy na to, iż zmiany w rządzie przyniosą "nową energię". "Jej nie brakowało w poprzedniej Radzie Ministrów, ale myślę, że zawsze może być lepiej. Myślę, że ta nowa energia, ta werwa w ministrach jest do pracy" - dodał minister.

Pytany o losy odwołanego ministra obrony Antoniego Macierewicza i spekulacje, że może objąć funkcję marszałka Sejmu, Sasin odparł, że Macierewicz jest bardzo ważną osobą w Prawie i Sprawiedliwości - jest wiceprezesem partii i członkiem komitetu politycznego, uczestniczy w podejmowaniu najważniejszych decyzji.

"Natomiast, co do funkcji państwowych, to nie ma w tej chwili żadnych decyzji. Jest posłem, na pewno będzie pracował również w parlamencie, ale jest niezwykle aktywny również poza parlamentem. Wiem, że odbywa bardzo wiele spotkań, myślę, że panu ministrowi zajęć nie zabraknie" - zaznaczył Sasin.

Pytany, czy dymisję Macierewicza można rozumieć jako wyraz wotum nieufności wobec byłego szefa MON, odparł, że "nie należy się doszukiwać tego typu przyczyn".

"Pan premier budując w tej chwili swoją ekipę, bo ten rząd jest ekipą pana premiera Morawieckiego uznał, że będzie mu się lepiej być może pracowało, realizowało ten program w zakresie obronności w innym układzie personalnym. Ma to tego prawo" - powiedział Sasin.

"Natomiast w żadnym wypadku ja tego nie odczytuje jako jakiegokolwiek wotum nieufności wobec ministra Macierewicza, czy jakąś złą ocenę jego działalności. Myślę, że wyrażam opinię powszechną w Prawie i Sprawiedliwości i klubie parlamentarnym, że pan minister Macierewicz był bardzo dobrym ministrem, bardzo dobrze realizował reformę sił zbrojnych" - podkreślił.

Dopytywany, czy Macierewiczowi została złożona jakaś propozycja, odparł, że nie jest upoważniony, żeby o tym mówić. "To zawsze są rozmowy kuluarowe, nic na ten temat nie wiem" - zaznaczył Sasin.

Pytany, czy czuje się wyróżniony nominacją na szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, odparł, że "tak".

 "To jest ważna funkcja, to jest taka funkcja, gdzie trzeba decydować o wielu sprawach, rozstrzygać spory między resortami chociażby, dotyczące poszczególnych aktów prawnych, projektów ustaw, więc na pewno jest to funkcja, która jest odpowiedzialna. Jeśli pan premier mnie w tej roli widzi, trudno nie czuć się wyróżnionym" - dodał Sasin.

(PAP)

autor: Karol Kostrzewa, fot. PAP PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 2. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 3. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 4. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 5. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 6. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 7. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 8. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook