Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Nie czas na powrót do ustawy ws. metropolii

15.05.2017

Jestem przeciwnikiem tego, żeby w tej chwili wracać do tematu ustawy metropolitalnej, ponieważ tak wiele złych emocji wokół tego tematu zbudowano, że nie ma to najmniejszego sensu - powiedział w poniedziałek poseł PiS Jacek Sasin.

Sasin pytany w Polsat News, czy dałoby się realnie przeforsować ustawę metropolitalną przed wyborami samorządowymi, gdyby była projektem rządowym, odpowiedział: "Myślę, że nie". 

Dodał, że sam jest przeciwnikiem, żeby w tej chwili wracać do tego tematu, ponieważ "tak wiele złych emocji wokół tego tematu zbudowano, że nie ma to najmniejszego sensu". 

Poseł PiS podkreślił, że nie wycofuje się z pomysłu powiększenia Warszawy. 

"Ja uważam, że to jest potrzebne, żeby projekt był dobry i dawał szanse na to, żeby rzeczywiście zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i podwarszawskich miejscowości na tym poważnie skorzystali. Ale nie da się w takiej atmosferze, jaką zrobili politycy opozycji, czegoś sensownego zbudować" - mówił Sasin. 

Sasin był też pytany o niedzielne referendum w Nieporęcie, w którym 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96,09 proc. wskazało, że nie chce, by m.st. Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła ich gminę. Przeciwnego zdania było 170 osób, czyli 3,91 proc. Frekwencja wyniosła 39,5 proc. 

"To referendum to rzeczywiście jakiś absurd, bo można oczywiście urządzać referenda pewnie na każdy temat, jaki się komuś w głowie urodzi. Ale nie ma dzisiaj takiego tematu. Odbyły się konsultacje, projekt został wycofany. Robienie referendów na temat czegoś, co nie istnieje, jest tylko wyrzuceniem w błoto pieniędzy publicznych" - podkreślił poseł. 

"Równie dobrze można się wypowiedzieć na 150 tys. innych tematów, które można sobie wymyślić, że ktoś być może w przyszłości będzie chciał takie projekty przeprowadzać. Warto zapytać, ile kosztowało to przedsięwzięcie. To jest taka trochę anarchizacja idei referendum, bo referendum ma wielki sens wtedy, jeśli ludzie wypowiadają się na temat realnego projektu, realnego problemu. tutaj takiej sytuacji nie ma" - dodał Sasin. 

"Na pewno to jest porażka, tylko to jest porażka mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin. Bo została pogrzebana w tej chwili idea warszawskiej metropolii przez coś, co rzeczywiście działo się wokół tego projektu, czy taka negacja, brak możliwości poważnej, merytorycznej rozmowy. Teraz z perspektywy ostatnich dni, ostatnich tygodni, nawet nie dziwi już mnie to, co wokół tego projektu się działo, bo widzimy, jak politycy PO we wszystkich sprawach są gotowi zmieniać zdanie z dnia na dzień. W tej sprawie (metropolii) rzeczywiście też zmienili zdanie radykalnie" - zauważył polityk PiS. 

"Mieszkańcy wybierają w oparciu o pewną wiedzę, która została im przedstawiona. Jeśli mieszkańcy dostali wiedzę taką, że oto chce ich ktoś pozbawiać samodzielności, zlikwidować gminę, chce im podwyższyć podatki, jeszcze sto innych plag egipskich na nich zrzucić, no to nic dziwnego, że mieszkańcy tak rozstrzygają. Tylko że te informacje to były pseudoinformacje, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością" - podkreślił Sasin. 

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji. Pod koniec kwietnia Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook