Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Marzec'68 był komunistyczną zbrodnią

02.03.2018
1270marzec196812
Sasin: Marzec'68 był komunistyczną zbrodnią

Marzec'68 to komunistyczna zbrodnia; rozniecanie waśni narodowościowych, etnicznych, czy rasowych jest zbrodnią - powiedział w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin (PiS). Ocenił, że nie byłoby takich wydarzeń, gdyby w narodzie nie znaleźli się zdrajcy.

"Trudno mówić w Marcu 1968 r. o istnieniu suwerennego i w pełni niepodległego polskiego państwa, gdzie jest władza wybrana z woli narodu, mogąca uchodzić za emanację woli narodu; takiej władzy wówczas nie było" - powiedział Sasin, pytany w TVP1 o to, kto odpowiada za to, co działo się w Marcu'68.

Polityk wskazał, że w Polsce była wówczas "władza komunistyczna, narzucona z zewnątrz; narzucona przez sowiecki, totalitarny reżim"; "władza, która nie cieszyła się poparciem zdecydowanej większości narodu; zdecydowana większość narodu była przeciwko tej władzy".

"Ta władza charakteryzowała się tym, że dochodziło w jej łonie często do wewnętrznych porachunków, tak jak w mafii; tak samo w tej władzy jedna grupa walczyła ostro z drugą. W pewnym momencie jedna z tych grup postanowiła sięgnąć po narzędzie antysemityzmu, narzędzie, które było jej wygodne, by pozbyć się swoich konkurentów" - powiedział Sasin.

Jak dodał, "niestety wciągnięto w tę rozgrywkę bardzo wiele osób, które gdzieś, w różnych momentach zaangażowały się w antysemicką nagonkę". "My to potępiamy; mówimy, że tego typu zjawiska nie powinny mieć miejsca. Ale trudno winić Polskę, czy polski naród, bo ta inicjatywa nie wychodziła z narodu, wychodziła z władzy komunistycznej" - stwierdził Sasin.

"To nie oznacza, że chcemy uciekać od odpowiedzialności; ci komuniści byli Polakami, czy nam się to podoba czy nie, niestety. Historia komunizmu w Polsce, to jest historia zdrady narodowej" - dodał.

Pytany, czy można nazwać Marzec'68, "to co się wówczas wydarzyło, działania komunistów skierowane przeciwko osobom pochodzenia żydowskiego", komunistyczną zbrodnią, Sasin powiedział, że "tak, to była komunistyczna zbrodnia".

"Co do tego, nie ma żadnej wątpliwości bo rozniecanie waśni narodowościowych, etnicznych, czy rasowych jest zbrodnią, bo prowadzi to później - jak widzimy to w historii XX wieku - do wielkiej zbrodni, również zbrodni ludobójstwa" - powiedział. "Tak trzeba rzeczywiście te działania traktować ale - jak mówię - nie możemy uciekać od odpowiedzialności" - dodał.

Sasin zaznaczył, że "nie podpisuje się pod twierdzeniami, które mówią, że to nie jest dzisiaj nasz problem, to co się wydarzyło". "Naszym problemem jest to, że ustrój komunistyczny w Polsce, niestety w dużej mierze był budowany przez Polaków, oczywiście z poparciem sowieckich bagnetów, sowieckich doradców, kierowany z Moskwy" - powiedział.

Jak dodał, "nie zbudowanoby skutecznie ustroju komunistycznego w Polsce i nie byłoby takich wydarzeń, gdyby w polskim narodzie nie znaleźli się zdrajcy, którzy byli gotowi ten ustrój w Polsce wprowadzać".

(PAP), fot. ipn.gov.pl

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl edytor: Marcin Musiał 

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook