Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński chce sankcji UE wobec Ukrainy, jeśli władza użyje siły

09.12.2013

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do władz UE i wszystkich państw członkowskich, "by było jasne w Kijowie", że gdyby doszło do rozwiązania siłowego, to Europa zastosuje sankcje wobec osób za to odpowiedzialnych w postaci blokady kont czy zakazu wjazdu.

Szef PiS mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej:

- Ja mogę wyrazić tylko nadzieję, że na Ukrainie nie dojdzie do rozwiązania siłowego, którego konsekwencje mogą być tragiczne bezpośrednie, mówię tu o ofiarach w ludziach, ale z drugiej strony to będzie też oznaczało przyciśnięcie jakby Ukrainy do Rosji, by wtedy władze ukraińskie nie będą miały już żadnego pola manewru.

- Sytuacja na Ukrainie się zaostrza, wygląda na to, że możliwe jest rozwiązanie siłowe – mówił Kaczyński. W związku z tym zaapelował do władz UE i wszystkich państw członkowskich, "by było jasne w Kijowie, że gdyby to fatalne i tragiczne rozwiązanie siłowe zostało przyjęte, to Europa zastosuje sankcje wobec osób odpowiedzialnych za to rozwiązanie w postaci blokady kont, zakazu wjazdu".

Podkreślił, że ciągle ma nadzieję, że "to jednak nie pójdzie w tę stronę, ale tu potrzebne jest zdecydowanie".

- Wiem, że pani Catherine Ashton (wysoka przedstawiciel ds. stosunków zewnętrznych UE i polityki bezpieczeństwa) będzie jutro w Kijowie, ma być też tam przedstawiciel departamentu stanu, więc potrzebna jest mediacja, wysiłek, ale potrzebna jest też siła, zdecydowanie, o to właśnie apeluję - podkreślił Kaczyński.

Pytany, czy rozmawiał z wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim po jego ubiegłotygodniowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim nt. sytuacji na Ukrainie, odparł, że Lipiński złożył mu sprawozdanie.

- Jutro będą kolejne wydarzenia w tej sprawie, zostaną państwu przedstawione, tyle mogę powiedzieć - dodał szef PiS.

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w ub. tygodniu z politykami różnych ugrupowań politycznych o sytuacji na Ukrainie. Lipiński po spotkaniu z prezydentem zapowiedział, że PiS przedstawi memorandum nt. polskiej polityki wschodniej.

PAP

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

sankcje

,

UE

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook