Jedynie prawda jest ciekawa

Kaczyński chce sankcji UE wobec Ukrainy, jeśli władza użyje siły

09.12.2013

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do władz UE i wszystkich państw członkowskich, "by było jasne w Kijowie", że gdyby doszło do rozwiązania siłowego, to Europa zastosuje sankcje wobec osób za to odpowiedzialnych w postaci blokady kont czy zakazu wjazdu.

Szef PiS mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej:

- Ja mogę wyrazić tylko nadzieję, że na Ukrainie nie dojdzie do rozwiązania siłowego, którego konsekwencje mogą być tragiczne bezpośrednie, mówię tu o ofiarach w ludziach, ale z drugiej strony to będzie też oznaczało przyciśnięcie jakby Ukrainy do Rosji, by wtedy władze ukraińskie nie będą miały już żadnego pola manewru.

- Sytuacja na Ukrainie się zaostrza, wygląda na to, że możliwe jest rozwiązanie siłowe – mówił Kaczyński. W związku z tym zaapelował do władz UE i wszystkich państw członkowskich, "by było jasne w Kijowie, że gdyby to fatalne i tragiczne rozwiązanie siłowe zostało przyjęte, to Europa zastosuje sankcje wobec osób odpowiedzialnych za to rozwiązanie w postaci blokady kont, zakazu wjazdu".

Podkreślił, że ciągle ma nadzieję, że "to jednak nie pójdzie w tę stronę, ale tu potrzebne jest zdecydowanie".

- Wiem, że pani Catherine Ashton (wysoka przedstawiciel ds. stosunków zewnętrznych UE i polityki bezpieczeństwa) będzie jutro w Kijowie, ma być też tam przedstawiciel departamentu stanu, więc potrzebna jest mediacja, wysiłek, ale potrzebna jest też siła, zdecydowanie, o to właśnie apeluję - podkreślił Kaczyński.

Pytany, czy rozmawiał z wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim po jego ubiegłotygodniowym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim nt. sytuacji na Ukrainie, odparł, że Lipiński złożył mu sprawozdanie.

- Jutro będą kolejne wydarzenia w tej sprawie, zostaną państwu przedstawione, tyle mogę powiedzieć - dodał szef PiS.

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w ub. tygodniu z politykami różnych ugrupowań politycznych o sytuacji na Ukrainie. Lipiński po spotkaniu z prezydentem zapowiedział, że PiS przedstawi memorandum nt. polskiej polityki wschodniej.

PAP

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook