Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Samorządy inwestują w duże rodziny

23.03.2013

Władze samorządowe dostrzegły problem demograficzny. Coraz więcej samorządów wprowadza tzw. Kartę Dużej Rodziny. Celem jej funkcjonowania jest pomoc wielodzietnym.

Ponad połowę Kart – 23 - wprowadzono w ub. roku, a już szykuje się do tego kolejnych 17 gmin. O sprawie pisze „Rzeczpospolita”.

Prekursorem Karty Dużej Rodziny był Wrocław. W 2005 r. uruchomił program „Dwa plus Trzy i jeszcze więcej”. Zaoferował rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci m.in. weekendowe darmowe wejścia do zoo, przejazdy komunikacją miejską, a także ulgową lub bezpłatną możliwość korzystania z kilkunastu miejskich placówek sportowych, kulturalnych i medycznych.

W 2008 r. w ślady Wrocławia poszedł Grodzisk Mazowiecki. Oferuje m.in. 50-proc. zniżki na basen i do kina oraz zniżki w publicznych przedszkolach. W latach 2009–2011 programy wprowadzały kolejne gminy (po kilka rocznie). Aż w roku ubiegłym liczba samorządów, które to zrobiły wystrzeliła w górę.

Większość samorządów przyznaje Kartę rodzinom mającym troje lub więcej dzieci. Część ogranicza się do pomocy rodzinom 4+.

TK,RP.pl
[Fot. Sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Polska

,

demografia

,

samorząd

,

rodzina

Warto poczytać

Facebook