Jedynie prawda jest ciekawa


Sadurska: Prezydent chce znać opinie ws. reformy sądownictwa

18.02.2017

Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z organizacjami prawniczymi, prezydent chce poznać spektrum opinii tego środowiska na temat planowanej reformy sądownictwa - powiedziała w sobotę szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska.

Sadurska była pytana podczas audycji "Śniadanie w Trójce" w PR, o czym prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał w poniedziałek na spotkaniu z organizacjami prawniczymi. 

"Pan prezydent wysłucha tego, z czym przychodzą do Pałacu przedstawiciele organizacji, (...) chce poznać różne spectrum opinii" - odparła. Szefowa prezydenckiej kancelarii przypomniała, że inicjatorami spotkania są organizacje. 

"To odpowiedź na apel organizacji pozarządowych, które zwróciły się do prezydenta z prośba o spotkanie, po to, żeby porozmawiać na temat reformy sadownictwa, którą planuje pan minister (sprawiedliwości - PAP) Zbigniew Ziobro" - mówiła. 

Dodała, że prezydent Duda już wcześniej spotykał się z "różnymi środowiskami przy innych ważnych reformach". Pozostali uczestnicy dyskusji na antenie radiowej Trójki byli pytani, "czy wymiar sprawiedliwości jest w kryzysie". 

Zdaniem Katarzyny Lubnauer (Nowoczesna) reforma Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) będzie główmy tematem rozmów prezydenta z organizacjami prawniczymi. 

"Nie mam wątpliwości, że nie usłyszymy żadnej deklaracji ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, dlatego, że on ma niewielką moc sprawczą, niewiele jest w stanie zablokować, jeśli chodzi o planowaną reformę" - podkreśliła. Zaznaczyła, że reforma jest konieczna, ale zmiany planowane przez ministra sprawiedliwości, nie poprawią funkcjonowania sądownictwa. 

Jak mówił wiceministra kultury Jarosław Sellin (PiS), odnosząc się do zapowiadanej reformy KRS: "wśród wielu solidnych, porządnie wykonujących swoją pracę sędziów jest poczucie zniecierpliwienia, że jest jakiś szklany sufit, i nie mogą regulować spraw swojego środowiska". 

Zaznaczył, że taką "istotną częścią polskiego państwa" nie powinny zarządzać "zamknięte korporacje zawodowe". 

Grzegorz Długi (Kukiz'15) zwrócił uwagę na - według niego - "niepokojącą kampanię w niektórych środkach przekazu", która pokazuje "działania poza standardami niektórych przedstawicieli władzy sadowniczej". 

"Uwypuklanie tego, że wśród tych 10 tysięcy ludzi jest też iluś tam ludzi, którzy łamią prawo, nie jest dobre" - powiedział. W jego opinii "idziemy w kierunku" skompromitowania wymiaru sprawiedliwości. 

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski uważa, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są potrzebne. 

"W samym sądownictwie nagromadziło się dużo niedobrych rzeczy, a instrumenty, które miały powodować poprawę jakości w tym obszarze, nie działają, tak jak powinny działać" - mówił. Jego zdaniem planowane zmiany doprowadzą do ograniczenia niezależności sędziów. 

"To jest kolejny dowód na to, że Prawo i Sprawiedliwość chce do góry nogami wywrócić fundamentalne zasady państwa prawa" - podkreślił. 

Andrzej Halicki (PO) ocenił, że PiS "chce stworzyć państwo partyjne, gdzie niezawisłe i niezależne sady, przestają być niezawisłe i niezależne. Mają być podporządkowane jedynej słusznej partii". 

Wyraził nadzieje, że prezydent weźmie pod uwagę argumenty środowisk prawniczych. 

"I prezydent stanie po stronie tych środowisk, a nie po stronie jedynej słusznej, wiodącej partii, z siedzibą na Nowogrodzkiej, bo taka jest rola prezydenta" - powiedział.


wkt/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook